Amsónie tabernaemontana

Trvalka Amsónie tabernaemontana kvete celé léto půvabnými bledě modrými květy hvězdovitého tvaru.
Modře kvetoucí Amsónie tabernaemontana, foto med

Amsónie tabernaemontana (Amsonia tabernaemontana) je kompaktního růstu, keříčkovitého tvaru. Dorůstá výšky 80–100 cm, šířky 35-45 cm. Z mohutné kořenové hlavy vyrůstají rostlinné výhony se svěže zelenými listy, které se na podzim ohnivě zbarvují. Kvete od května do července světle modrými hvězdicovitými květy.

Amsónie illustris, foto med

Rod Amsónia pochází z Ameriky a zahrnuje asi dvacet druhů. V domovině rostou na loukách a pasekách. Většina druhů jsou si podobné, odlišují se tvarem listů nebo výškou. Nejčastěji v zahradách pěstujeme Amsónii tabernaemontana, A. ciliata, A. illustris, A. ludoviciana a A. hubrichtii s čárkovitým olistění. Kultivar ‚Blue Ice‘ – nebekvět – je nižší a má o něco tmavší květy a nízkým vzrůstem. ‚Short Stack‘ je zakrslý kultivar výšky do 25 cm, dobře vypadá i ve skalce. ‚Seaford skies‘ je nebesky modrý kříženec A. hubrichtii a A. tabernaemontana.

Amsónia je na stanoviště nenáročná, vyhovuje jí slunce i polostín, poroste téměř v každé půdě, není invazivní, snese krátkodobě sucho i mrazy až do -30 °C.

Amsónie před rozkvětem, foto med

Amsónie má nejraději propustnou hlinitopísčitou zeminu. Sazenice vysazujeme od dubna do června přibližně půl metru od sebe. Zpočátku roste pomaleji, ale rychle to dožene. Zaléváme jen po výsadbě nebo při dlouhotrvajícím suchu. Pokud ji vysadíme na vlhké zastíněné místo, vypudí z tohoto prostranství šneky a slimáky, neboť roní toxické mléko, které je odpuzuje. To však také může podráždit kůži citlivých jedinců, proto je lépe pracovat s ní v rukavicích. Amsónie zpravidla netrpí chorobami a je poměrně odolná i vůči nepříznivému počasí.

Nízké Amsónie jsou vhodné do skalky, foto med

Amsónie vynikne mezi cibulovinami i kvetoucími trvalkami. Je vhodná do popředí keřů, na okrasné záhony a nízké druhy i do skalek. Dobře vypadá i řezaná v květinových aranžmá. Také je medonosná.