Vinná réva – pěstování na zahradě

sluncem ozářená vinná réva - červené listy, modré hrozno
Vinná réva, foto med

Jestliže na zahradě zasadíme vinnou révu, je to skoro stejné, jako když zasadíme strom. Při správné péči se dožívá a plodí nejméně čtvrt století a často i mnohem déle. Vinná réva rychle roste a listy zcela pokrývá konstrukce, po nichž šplhá. Je architektonicky zajímavým vertikálním prvkem zahrady, a to zejména na podzim, kdy má nádherně vybarvené listy. Můžeme ji využít na zakrytí méně vzhledných zdí. Ale určitě ji pěstujeme spíše pro její lahodné plody než jako okrasnou rostlinu.

Vinná réva je nejstarší a nejrozšířenější ovocná dřevina na světě, podle vzrůstu se řadí mezi liány. Kořeny révy mají obrovskou sací schopnost, protože přijímají vodu velkým množství vlasových kořínků u povrchu půdy. Díky tomu není náročná na vláhu, kterou si snadno sama opatří.

Zahradní odrůdy a jejich použití

Bohatý hrozen vína, foto med

Pěstování révy je v zásadě snadné, jen je třeba si vybrat vhodnou odrůdu. Jižní svah: Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Frankovka nebo různé stolní kultivary. Východní a západní strana: polorané odrůdy, např. Müller Thurgau, Veltlínské červené, Neburské, Pálava, Frankovka, André, Vavřinecké a Burgundské šedé. Mrazům odolné jsou André, Chrupky, Ryzlinky a mezi nejlepší hroznová vína do chladného podnebí jsou Boskoop Glory – jemné a temně nachové. Pro pěstování hroznů pro přímý konzum jsou nejlepší stolní odrůdy, mezi které patří Chrupky – bílá i červená, Čabaňská perla, Irsay Olivek, Julski biser, Panonia Kincse, Diamant, Prim, Rubanka, Vitra, Olšava nebo Veltlínské. Zajímavé odrůdy Zante nebo Currant Grape jsou téměř bez semen, Strawberry Grape produkují množství růžovonachových hroznů a Siegerrebe má růžové plody se sladkou muškátovou vůní.

Stanoviště

Vinná réva na pergole, foto med

Vinné révě nejlépe vyhovuje jižní svah, rovina chráněná před větry, závětrný kout nebo pergola. V chladnějších oblastech je proto dobré pěstovat révu u teplých zdí nebo ve skleníku.

Pěstování

Pěstování révy, foto JAME

Vinnou révu vysazujeme buď na podzim, nebo v dubnu až květnu do teplé půdy. Při nákupu sazenic zkontrolujeme kořeny, které mají tendenci zasychat. Odřízneme kousek kořínku, abychom se přesvědčili, že je bílý a ne hnědý či dokonce černý. Pro sazenici pak vyhloubíme čtyřiceticentimetrovou jamku, jejíž dno vyložíme dobrým kompostem, ale pozor – nikdy ne čerstvým hnojem, který by kořeny spálil. Před výsadbou zkrátíme hlavní kořeny sazenice asi na 10 cm, ostatní kořeny odstraníme úplně. Výhon seřízneme na dvě očka a rostlinu zasadíme do jamky tak, aby místo štěpování zůstalo asi 3 cm nad zemí. Nahrneme zeminu, mírně upěchujeme, zalijeme a ze zbytku vykopané zeminy navršíme hrůbek, kterým překryjeme roub asi o 10 cm a takto navršené necháme do vyrašení révy. Pak zeminu odhrneme a z vyrašených letorostů ponecháme jen dva nejsilnější – všechny ostatní vylomíme. Letorosty pak vyvážeme k opoře.

Problémy při pěstování révy

Nedostatečná výživa způsobuje žloutnutí listů, foto med

K dozrání hroznů potřebujeme teplý a suchý podzim. Vinná réva je poměrně náročná na výživu, neboť ke správnému růstu a kvalitním hroznům potřebuje dobrou zásobu živin, především draslíku, fosforu, hořčíku a v půdě musí být vápník. Při nedostatku některého z těchto prvků žloutnou listy a tvoří se málo plodů, případně keř neplodí vůbec. Proto révu každých 30 dnů postřikujeme stimulátorem Bio-Algeen S-90. Nepřítelem úrody je kromě špačků také zobonoska révová, která nakusuje řapíky listů, poté svine list do smotku, do něhož klade vajíčka. Tyto smotky sbíráme a spálíme. Réva potřebuje občas prořezat, aby se bujným růstem nevyčerpávala. Vinné révě prospívá sousedství ostružin, šalvěje, hořčice a yzopu. Naopak jí neprospívá růst v těsné blízkosti zelí a ředkviček.

Množení

Révu můžeme ji řízkovat, a to s téměř zaručeným úspěchem, protože skoro každý zralý řízek na podzim zakoření.

Tip

Zralé hrozny nejlépe uchováme, když odřízneme celé letorosty a dáme je do lahve s vodou. Pokud se jich nedotýkáme, vydrží i dva měsíce.

Použití a přínos

Vinice na jižním svahu, foto med

Kromě šlechtěných odrůd vinné révy, které jsou vhodné ke konzumaci, můžeme vinnou révu jako rostlinu použít i jako ozdobný prvek k zakrytí vysokých plotů, zdí a verand nebo jako zelené stěny pergoly. Nejznámější je Réva pobřežní, Vitis riparia, s vonnými květy, která dorůstá výšky až sedmi metrů. Z hroznů se kromě různých druhů vín vyrábí i nealkoholické nápoje a džemy.