Zářivé, veselé barvy a zároveň jemnost a hravost to jsou vytrvalé Třapatky – rudbekie, které přispějí k barvám podzimu. Třapatky jsou květiny tvarem podobné kopretinám nebo gerberám a vyskytují se jednak jako trvalky a jednak jako letničky nebo dvouletky. Neodmyslitelně patří ke koloritu venkovských i městských zahrad, zvláště plnokvěté kultivary. Nejprve si představíme trvalky, které vysazujeme na podzim nebo na jaře.
Třapatek (Rudbeckia) je více než dvacet druhů vysoké až dva metry, nebo nízké pod čtvrt metru, všechny rostou v trsech. O velmi léčivé třapatce nachové píšeme ZDE. V Evropě jsou známé asi od 17. století. Květy třapatek se skládají z tmavého vypouklého středu a jazykovitých květních lístků, kterou mohou být jednoduché nebo plnokvěté a v barvách od sytě žluté přes oranžovou po hnědočervenou. Třapatky – rudbekie mají určité léčivé vlastnosti, kterých se využívalo již v dávných dobách, ale současně jsou pro svou jedovatost nebezpečné pro pastevní zvířata.
Z vytrvalých třapatek jsou nejznámější:
- Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata) pochází ze Severní Ameriky a byla pojmenována po finském profesorovi botaniky Olausi Rudbeckovi. Patří do čeledi hvězdicovitých, má plazivý dřevnatý oddenek, dorůstá až dvou metrů a bezpečné kvete od července do září. Květy mají okolo 10 cm v průměru.
- Třapatka zářivá, terčovka (Rudbeckia fulgida) pochází také Severní Ameriky a patří mezi hvězdicovité. Je o něco nižší – 70 až 110 centimetrů, zato je její trs velmi pevný a na rozdíl od jiných odrůd se nevylamuje. Kvete od srpna do září sytě žlutými květy s kulovitě vypouklým hnědým středem (terčem), kterým květina vábí motýly a jiný hmyz k opylení.
- Třapatka trojlaločná (Rudbeckia triloba) dorůstá až 150 centimetrů, bohatě se větví a kvete drobnějšími zářivě žlutými květy.
Odrůdy a kultivary
Z kultivarů Třapatky dřípaté patří mezi nejzajímavější až dva metry vysoký Double Gold s plným sytě žlutým květenství a menší, asi metrový Goldquelle, s květy, jehož okvětní plátky se směrem do středu zužují a ohýbají se k zemi. Odrůda Třapatky zářivé je R. fulgida var. sullivantii cron., jejíž kultivar Goldsturm má až 12 centimetrů velké květy s hnědým středem. Asi metrová odrůda R. fulgida var. deami perdue a 60 centimetrová R. fulgida var. speciosa perdue mají květy o něco menší, ale kvetou již v červenci. ´Viette’s Little Suzy´ a ´Pot of Gold´ jsou romantické kultivary kompaktních tvarů.
Stanoviště
Vytrvalé Rudbekie upřednostňují slunné stanoviště, chráněné před poledním úpalem, ale snesou i lehký stín. Na půdu nejsou náročné, ale nejlépe se jim bude dařit v zahradní zemině s dostatkem humusu a přiměřené vláhy.
Pěstování
Třapatky vysazujeme do květinových záhonů nebo i jako solitéry buď na podzim nebo na jaře, a to na vzdálenost asi půl metru. Krátce po výsadbě a také při dlouhodobějším suchu zavlažujeme, jinak to není třeba. Zaléváme raději ke kořenům, vodou pokropené listy jsou náchylné k chorobám, jako je padlí a septoriová skvrnitost. V sezoně je můžeme přihnojovat plným hnojivem.
Množení
Třapatky trvalky můžeme množit nejsnáze dělením trsů na podzim i na jaře nebo řízkováním, nejlépe na jaře. Také můžeme vysévat do skleníku posbíraná semínka, ale je třeba vědět, že jejich klíčivost není vždy jistá. Vyséváme hned po sběru, a pokud vzejdou, mohou kvést již následný rok.
Použití a přínos
Vytrvalé třapatky – rudbekie jsou vhodné na smíšené květinové záhony, do předzahrádek i jako solitéry. Je vhodná k řezu – ve váze dlouho vydrží, i k sušení. Třapatek se v zemi původu využívalo v lidovém léčitelství ke zlepšení trávení a na popáleniny, v kuchyni se mladé listy zužitkovaly jako salát nebo přísada po polévek a také se z těchto květin získávalo žluté barvivo.