Kukuřice a co léčí kukuřičné vlasy

klasy kukuřice i s šustím a vlasy
Prospěšná kukuřice a co léčí její vlasy, foto med

Kukuřice setá pochází od amerických Indiánů, kde byla známá pod názvem lenochovo obilí, a to již tisíce let před naším letopočtem. Její pěstování je poměrně rozšířené i u nás, i když více se pěstuje krmná kukuřice pro dobytek a pro průmyslové využití, než kukuřice cukrová, kterou jíme uvařenou a politou máslem. Třetím druhem je kukuřice pukavá, ze které se vyrábí známý popcorn. Na druhu ale nezáleží, jde-li o léčivé účinky, které nám poskytují kukuřičná vlákna, tak zvané kukuřičné vlasy.

Kuřice setá, foto med

Kukuřice setá (Zea maysl) je obilovina, a to po pšenici a rýži třetí nejrozšířenější na světě a patří do čeledi lipnicovitých. Kromě kukuřice krmné se nejčastěji pěstuje kukuřice cukrová (Zea mays Saccharata) a kukuřice pukavá (Zea mays convar. microsperma). Až na některé divoké druhy je kukuřice rostlina jednoletá. Kvete od června do září a v tomto období se v klasech vytvářejí vlákna – tak zvané kukuřičné vlasy, které mají léčivé účinky. Sbíráme je nejlépe ještě přes opálením a rychle je usušíme.

Průmyslové využití kukuřice

Z kukuřice seté se získává škrob, který je bohatě využívaný v papírenském, farmaceutickém a chemickém průmyslu, také ve stavebnictví. V kosmetice i farmaceutickém průmyslu se využívá i kukuřičný olej. Celé rostliny se silážují a využívají se (i samotná zrna) jako krmivo. Z kukuřičného šustí – obal klasu – se vyrábějí nejen tradiční lidové figurky, ale slouží i jako materiál k výrobě rohoží, tašek, prostírek, obalů na květináče a mnoho dalších.

Kuchyňské využití kukuřice

Klasy kukuřice cukrové konzumujeme vařené s máslem a se solí, také pečené nebo grilované. Vyloupaná zrna jsou vhodná jako příloha k masu a rybám, jako vložka do polévek, do rizota, zapečených těstovin, do salátů… Zrna můžeme sterilizovat v slaném nebo sladkokyselém nálevu, i je mrazit. Z kukuřice se vyrábí kukuřičná mouka, krupice i potravinářský škrob.

Obsahové látky zrn kukuřice

Kukuřičné vlasy, foto med

Kukuřičná zrna obsahují vitamíny skupiny B (B1, B3, B5, B9), (o jejich účincích ZDE a co způsobuje jeho nedostatek ZDE, vitamin A (více ZDE ), vitamín E (více ZDE), dále vlákninu, sacharidy, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a množství minerálů jako draslík, fosfor, vápník, železo, mangan, zinek, selen. Také popcorn, který vzniká zahříváním zrn kukuřice pukavé, je poměrně zdravý, neboť obsahuje vitamíny skupiny B, železo a draslík a má vysoký podíl vlákniny. Kukuřice prospívá kvalitě kůže, nehtů i vlasů. Pozitivně ovlivňuje potenci, plodnost i krvetvorbu. Neobsahuje lepek, je teda vhodná pro bezlepkovou dietu.

Příprava léků z kukuřičných vlasů

  • Kukuřičné vlasy (Stigma maydis) sbíráme na poli s kukuřicí tak, že vlákna vyčnívající z klasů vytrhneme nebo odstřihneme a poté ve stínu ve slabé vrstvě usušíme. Správné sušené je důležité, bude-li nedostatečné, může droga způsobit průjem.
  • Příprava čaje: 1 lžíci sušených kukuřičných vlasů spaříme čtvrtlitrem vařící vody. Krátce vyluhujeme. Popíjíme neslazené v průběhu dne.
  • Příprava tinktury: 6 lžic sušených kukuřičných vlasů, zalijeme je dvěma deci vodky a necháme 14 dní louhovat. Pak přecedíme přes plátno a užíváme 2x denně čajovou lžičku.

Co léčí kukuřičné vlasy

Výše uvedený čaj nebo tinktura pomáhají zejména při problémech se zvětšenou prostatou, při zánětu močového měchýře, močových cest i při kolikách z ledvinový kamenů. Tyto prostředky mají účinky močopudné – odvodňují (o odvodnění více ZDE), zlepšují metabolismus a redukují váhu, čili pomáhají hubnout. Také čistí krev, působí protizánětlivě, podporují pocení, zmenšují opuchliny a pomáhají léčit noční pomočování.