Mrkev a karotka – pěstování a recepty

Vhodný čas k vysévání mrkve je březen až duben, pro pozdní sklizeň ještě červen.
Záhon s karotkou, foto med

Mrkev obecná  na rozdíl od karotky má delší plody a sklízí se na podzim, kdežto karotka je kratší, zakulacená chuťově jemnější, sladší a konzumní velikosti dosahuje již po 8–10 týdnech. Mrkev je vhodná nejen k přímému konzumu, ale i k dlouhodobému skladování. Čistou a s ukroucenou natí je ukládáme do přepravek a na suché, chladné místo s dobrou cirkulací vzduchu.

Různé barvy mrkve, foto med

Mrkev (Daucus carota) můžeme pěstovat v mnoha odrůdách i velikostech – od velkých mrkví po babykarotky – a jsou již vyšlechtěné zcela neobvyklé barvy – bílá, žlutá, oranžová, červená, purpurová a temně fialová. Vhodný čas k vysévání je březen až duben, pro pozdní sklizeň ještě červen. V kamenité půdě se mohou kořeny mrkve i karotky výrazně zdeformovat

Stanoviště

Mrkev i karotka potřebují nejlépe kvalitní a strukturní hlinitopísčitou půdu s dostatkem humusu. Dobře porostou i v písčité, dobře zavlažované půdě, ale nebude se jim dařit v jílovité a zamokřené. Abychom se vyhnuli škůdcům a chorobám, měníme každý rok stanoviště, kde mrkev pěstujeme a půdu hluboce zryjeme.

Pěstování mrkve a karotky

Mrkev na záhonu, foto med

Mrkev vyséváme brzy na jaře hned, jakmile nám to počasí dovolí do středně těžké půdy obohacené kompostem (chlévský hnůj nemá ráda). Řádky jsou od sebe ve vzdálenosti 15 cm, semínka smícháme s pískem a sypeme je do asi 1 cm hlubokých vyrytých rýh (písek označí, kde semínka leží a trochu zmenší hustotu výsevu). Nevhodná je půda kamenitá nebo přemokřená. Klíčí asi tři týdny, a jakmile rostliny vyraší, začneme zeminu mezi řádky průběžně kypřit a sazeničky postupně jednotit. Výsev karotky (mantézské, karentínské) můžeme opakovat ještě ke konci června. Mrkev sklízíme, když nať povadne a zežloutne.

Výživová hodnota mrkve

Mrkev a karotka mají vysoký obsah karotenu (provitaminu A) a vitaminů B1, B2 a PP. Z minerálních látek obsahuje draslík, sodík, vápník, hořčík, fosfor a podle půdy, kde roste i jód. Má také vysoký obsah cukru. Vařená vcelku je výborně stravitelná a přípustná téměř v každé dietě, rozkrájená ztrácí vařením polovinu bílkovin a čtvrtinu cukru.

Menu s mrkví

Překrm: Mrkvový nákyp

Mrkev, foto med

Ingredience: 6 velkých mrkví, 70 g másla, 3 lžíce cukru, 3 žloutky, 30 g rozinek, špetka skořice, kůra z 1/4 citronu, 300 g housky, 1/4 litru mléka, 3 bílky na sníh, strouhanka.

Příprava: Očištěnou mrkev uvaříme a poté nastrouháme nebo prolisujeme. V míse utřeme máslo, cukr, žloutky a citrónovou kůru. Do utřeného těstíčka zamícháme mrkev, rozinky, skořici, nastrouhanou housku navlhčenou v mléce a tuhý sníh z bílků. Promíchanou směs dáme do máslem vymazaného a strouhankou vysypaného pekáčku a pečeme přibližně jednu hodinu. Upečený mrkvový nákyp jemně posypeme cukrem a podáváme. Případně můžeme podávat studený ozdobený šlehačkou.

Polévka: Mrkvová polévka

Ingredience: 400 g mrkve, 100 g brambor, 1 cibule, 100 ml smetany, máslo, olej, sůl, kari.

Příprava: Oškrábanou mrkev a brambory nakrájíme na kostičky, cibuli nadrobno. V hrnci si rozpálíme máslo s troškou oleje, na něm osmahneme cibuli, přidáme mrkev a chvíli osmažíme. Přihodíme brambory, zalijeme vše vodou a uvaříme. Poté vše rozmixujeme, okořeníme kari, osolíme. Po pěti minutách vaření přilijeme smetanu a necháme přejít varem. Mrkvová polévka se může podávat se zakysanou smetanou nebo s osmaženou houskou.

Hlavní jídlo: Vepřové maso v mrkvi

Maso v mrkvi, foto med

Ingredience: 500 g vepřového masa, sůl, pepř, 50 g másla, 50 g cibule, 500 g mrkve, 20 g mouky, zelená petrželka.

Příprava: Nadrobno nasekanou cibuli osmažíme na polovině másla, zalijeme vodou, přidáme na kostky nakrájené vepřové maso, osolíme, opepříme a chvíli dusíme. Přidáme na nudličky nakrájenou očištěnou mrkev a vše udusíme doměkka. Zahustíme řidší jíškou z másla a mouky a ještě podusíme. Před podáváním osolíme, opepříme a přimícháme zelenou petrželku.

Dezert: Mrkvové cukroví

Ingredience: 400 g hladké mouky, 250 g ztuženého tuku (např. Omega), 150 g jemně nastrouhané mrkve, kůra a šťáva z 1/2 citrónu, moučkový a vanilkový cukr na obalení.

Příprava: Z mouky, nastrouhané mrkve, citronové šťávy i kůry a změklého tuku vypracujeme hladké těsto. Podsypeme moukou vál a vyválíme plát o tloušťce asi ½ cm, z něhož vykrajujeme formičkou měsíčky. Narovnáme je na plech, vyložený pečícím papírem a upečeme ve středně vyhřáté troubě asi tak 6–10 minut do zlatavé barvy. Horké je obalíme ve směsi moučkového a vanilkového cukru. Další recepty na   Vaření a pečení  a  Kuchařka-recepty