Schůdky pro pěstování bylin a zeleniny na balkoně

nádoby na schůdkách pro pěstování na terasách a balkonech
Schůdky pro pěstování bylin a zeleniny na balkoně, foto archiv

Po celou sezónu můžeme snadno pěstovat na terase u domu či na balkoně nejrůznější zelené koření. Vyrobíme si primitivní schůdky pro pěstování, na které namísto květináčů nebo truhlíků položíme igelitové pytle se substrátem pro bylinky tak, jak je nakoupíme v zahradnickém centru supermarketu. Prořízneme je a osázíme pažitkou, petrželkou, bazalkou, mátou, rozmarýnem, tymiánem… nebo třeba jahodami.

Stejně tak můžeme na terase nebo větším balkoně pěstovat i rajčata, salát, papriky, okurky, prostě jednoletou zeleninu a byliny. Po sezoně, když kdy je sklizeno a substrát vyčerpaný, pytel prostě rozřízneme a obsah i se zbytky rostlin hodíme na kompost.

Plánek na schůdky, kresba archiv

Schůdky s truhlíky

Na pytle si vyrobíme pěkné a praktické truhlíky. Činnost to není příliš obtížná, truhlíky zvládnou i začátečníci. Z nářadí si připravíme pilu, akušroubovák, vrtačku, truhlářské svěrky, kterými díly stáhneme a úhloměr.

Díly schůdků

Díl schůdků, foto archiv

Nařežeme si prkénka z borovice nebo smrku (na obrázku jdou schůdky vyrobené ze zbytků terasových prken z teaku), ale materiál může být libovolný, záleží na povrchové úpravě, aby dřevo odolávalo vlhkosti a nehnilo.

Potřebujeme tyto rozměry:

Díl schůdků, foto archiv

6x podélná stěna: prkna 145 x 836 mm; 6x příčná stěna: prkna 145 x 300 mm; 6x dno: prkna 145 x 780 mm; 6x podpěry dna: prkna 65 x 300 mm; 2x opěry: prkna 65 x 300 mm; 2x opěry: prkna 65 x 660 mm; 2x opěry: : prkna 65 x 860 mm; 2 hranoly délky 1050 mm
šikmé hranoly délky 1380 mm; vruty; venkovní lazuru.

Výroba schůdků

Díl schůdků, foto archiv
  1. Nařežeme si jednotlivé díly podle výše uvedených rozměrů. Šikmé řezy narýsujeme podle úhloměru a uřízneme.
  2. Vyznačíme si polohu vrutů, případně si otvory pro vruty předvrtáme.
  3. Sešroubujeme horní roh bočního dílu. Provrtáme a zahloubíme zadní vzpěru.
  4. Opěry truhlíků šroubujeme k rámu zevnitř.   Rozpěry zaručí souběžnost.
  5. Po přišroubování třetí opěry zhotovíme zrcadlově převrácený druhý boční díl.
  6. Dno truhlíků se skládá ze dvou podélných dílů. Příčné díly provrtáme a zahloubíme. Pak je zdola přišroubujeme kolmo k podélným dílům dna, mezi nimiž ponecháme mezeru 1 cm širokou.
  7. Rám truhlíku natupo sešroubujeme. Vždy je potřeba díly předvrtat. Platí to i pro přišroubování dna k rámu – pokud možno v polovině tloušťky prken.
  8. Hotový truhlík postavíme na opěry a z boku ho přišroubujeme šrouby do dřevotřísky.
  9. Schůdky postavíme na slunné místo, do truhlíků vložíme pytle se zemí a do naříznutých pytlů zasázíme vybrané sazenice rostlin.