Osázení bylinkové spirály

léčivá bylina Mateřídouška růžově kvetoucí
Mateřídouška, foto med

Bylinky dosáhnou nejvýraznější chuti, aroma i léčivých účinků v optimálním prostředí a v sousedství druhů, s kterými se vzájemně dobře snášejí. Na to bychom měli pamatovat již při zakládání a osázení bylinkové spirály. Její osázení si důkladně promyslíme a pro rostliny vytvoříme v políčkách odpovídajícími podmínkami. Výsledek za to stojí, bylinná zahrádka nás bude těšit dlouhou dobu.

pěstování bylin
Bylinková spirála, foto med

Jak vybudovat bylinkovou spirálu najdeme ZDE. Při přípravě zeminy pro jednotlivé druhy můžeme do půdy před výsadbou některých druhů bylinek zapravit organická hnojiva s pomalu se uvolňujícími účinnými látkami. Ale například bylinky, pocházející ze Středomoří, které jsou zvyklé na chudé a kamenité půdy, hnojení nepotřebují vůbec žádné. Mezi ně patří například levandule, rozmarýn, tymián a další, které hnojení spíše nesnášejí.

Bylinky vhodné na vrchol pyramidy

levandule
Levandule, foto med

Na vrchol bylinkové pyramidy vysadíme byliny, které mají rády slunce, sušší a chudší půdu. Kromě vrcholu jsou vhodná i místa ve spárách mezi kameny. K těmto sluncemilným bylinkám patří téměř všechny druhy tymiánu  včetně mateřídoušky,  dále levandule,  saturejka horská  a dobromysl/oregano.

Bylinky do středu spirály

rozmarýn
Rozmarýn, foto med

Bylinky, které potřebují přiměřenou závlahu sázíme do nižších pater spirály nebo na její úpatí. Tyto části osázíme tak, že na severní stranu dáme byliny, které nemají rády přímé slunce, ale upřednostňují polostín. Patří sem řeřicha, máta klasnatá či kerblík. Na jih zasadíme rozmarýn  a šalvěj.  Na ostatní strany spirály umístíme byliny, jako je např. bazalka, kopr,  estragon, česnek, kmín, fenykl, majoránka, meduňka… 

Bylinky k úpatí spirály

bazalka
Bazalka, foto med

Mírně zastíněné stanoviště s přiměřeně vlhkou půdou ve spodní části bylinné spirály vyhovuje bylinkám, jako je máta (kromě klasnaté), potočnice, pelyněk brotan, libečekpažitka, petržel plochá i kudrnka a další. Osázení bylinkové spirály má tak svá pravidla, které, když budeme dodržovat, bude naše zelené koření i léčivky