Čechrava zahradní, Astilbe

zářivě růžové laty Čechravy japonské
Čechrava japonská, Astilbe japonica, foto med

Čechrava zahradní je atraktivní trvalka podobná naší domácí Udatně (Aruncus). Rozzáří zahradu po celé léto barvami od bílé přes krémovou, odstíny růžové, červené a purpurové. Dobře vypadá na okrasných záhonech, ve skalkách nebo přenosných nádobách na terase, i jako řezaná ve váze, nebo sušená v suchých aranžmá. Čechravy se pěstují poměrně snadně, daří se jim v polostínu i ve stínu.

Čechravy zahradní, foto med

Čechrava zahradní (Astilbe) patří mezi opadavé trvalky z čeledě lomikamenovitých (Saxifragaceae). Jde převážně o zahradní křížence druhů Astilbe astilboides, A. chinensis, A. japonica a A. thunbergii. Tyto hybridy a jejich kultivary pěstujeme jako zahradní okrasné rostliny s dlouhým obdobím kvetení. Čechrava pochází z východní Asie, kde volně v přírodě roste na vlhčích stanovištích. Má plazivý, dřevnatějící kořen, lodyha je hustě olistěná zelenými několikrát trojčetně dělenými listy s ostře pilovitými lístky. Podle druhu dorůstají od 15 do 100 cm. Kvetou od konce května do srpna načechranými jako peří a rozvětvenými latami drobných květů v mnoha odstínech bílé, krémové, růžové, červené až fialové. Nejčastěji pěstujeme skupinu kultivarů je vyšlechtěna z Čechravy Arendsovy.

Druhy a odrůdy

bíle kvetoucí čechrava
Čechrava Arendsova White, foto med
  1. Čechrava Arendsova (Astilbe Arendsii): kvete od června do srpna barvami od bílé, krémové, přes růžovou až po červenou. Kultivary: Amethyst kvete purpurově, 90 cm vysoký Brautschleier a Cattleya kvetou fialově, Diamant sytě růžové, Else Schluck sytě růžově, Erica růžově, Fanal sytě červeně, 60 cm vysoký Rheinland růžovočerveně, Weisse Gloria bíle, Spinell jemně karmínově.
  2. Čechrava japonská (A. japonica): dorůstá výšky 50 cm. Kvete v široké paletě barev od bílé přes krémovou, světle a tmavě růžovou až po temně fialovou od června do srpna, některé kultivary již od května. Kultivary: Bonn kvete karmínově růžově, Deutschland bíle, Peach Blossom kvete broskvově růžově, Köln má tmavorůžové laty, vhodné k řezu i k sušení.
  3. Čechrava čínská (A. chinensis): dorůstají okolo 60 cm anebo rostou jen jako nízké zakrslé druhy, vhodné do skalek nebo do nádob. Kvetou v růžových a červených odstínech od července do září Kultivary: Finale kvete sytě růžově, Purple Glory purpurově, Pumila má lila odstín. Čechrava kadeřavá (A. crispa) dorůstá 15-20 cm, tvoří hustý porost a je vhodná do skalek i do nádob.
  4. Čechrava Thunbergova (A. Thunbergii): je vytrvalá rostlina se zatahujícím se listem. Odrůda Straussenfeder dorůstá do výšky 100 cm. Kvete od července do srpna převislým soukvětím, které vypadá jako peří exotického ptáka. Květy vyrůstají vysoko nad listy a jsou tmavě růžové. Listy jsou zelené, péřovitě složené a vyrůstají v kompaktním trsu. Kultivary: 100 cm vysoký Betsy Cuperus od června do srpna světle růžově.

Stanoviště

Čechrava Arendsova ‚Cattleya‘, foto med

Čechrava zahradní upřednostňuje polostinná i stinná stanoviště s vlhkou, ale nezamokřenou humózní zeminou bohatou na živiny s neutrální nebo mírně kyselou reakcí půdy, nemá ráda zásaditou půdu. Snáší i osluněné stanoviště, ale potřebuje zde zalévat. Umístění rostlin volíme i podle jejich výšky – zakrslé se hodí do skalky nebo nádob, středně vysoké do okrasných záhonů, např. do sousedství kapradin, host apod. Vysoké dobře vypadají jako solitéry před jehličnany nebo u zahradních jezírek.

Pěstování

Čechrava japonská, foto med

Čechravy vysazujeme na záhon od dubna do září. Vysazujme jednotlivě nebo ve skupinách. Na jaře obráží z přezimujících kořenů, a tehdy odstraníme loňské zaschlé listy a květy. Prospěje jí obohacení zeminy o rašelinu a kompost. Podle potřeby zaléváme, nesmíme je nechat přeschnout. Pěstování je nenáročné, rostliny zpravidla netrpí chorobami ani škůdci. Aby vydatně kvetly, vždy je jednou za čtyři roky zmladíme tak, že na jaře rozdělíme jejich trsy. Při podzimní výsadbě rostliny zakrýváme chvojím nebo listím.

Množení

Čechrava japonská ‚Köln‘, foto med

Čechravy množíme dělením trsů na jaře před rašením, ale také se množí samovýsevem.

Použití a přínos

Čechravy vyniknou ve větších skupinách rostlin v různých barevných kombinacích. Jsou vhodné do nádob, na okrasné záhony, do skalky, k zahradnímu jezírku nebo potoku. Řežeme je do vázy i sušit (zavěšené vzhůru nohama) do suchách aranžmá. Pěstují se zejména ve smíšených výsadbách na přistíněných stanovištích.