Bršlice kozí noha roste ve volné přírodě téměř všude – na lukách, v listnatých lesích, podél cest i potoků… Stanoviště jí vyhovuje slunné, polo stinné i zastíněné. Nevidíme ji rádi v zahradách, kde je úporný, takřka nezlikvidovatelný plevel – z každého přetrženého kořínku vyrostou další a další rostliny. Zato jako léčivá bylina anebo listová zelenina je Kozí noha velmi ceněná. Odvodňuje organismus, působí proti dně a mladé rostliny se výborně uplatní v kuchyni. Zdá se, že tento plevel patří mezi super potraviny budoucnosti.
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) z čeledi miříkovitých je hojná, vytrvalá rostlina, která dorůstá až 80 cm výšky. Patří do skupiny miříkovitých a je tudíž příbuzná s mrkví, petrželí, pastinákem, libečkem, koprem, kmínem, koriandrem a dalšími. Chutná je jako směs všech těchto rostlin. Listy jsou trojčetné, tvarem odpovídají stopám po kozích kopýtkách. Květenství tvoří okolík s drobnými bílými květy, které se objevují od května do srpna.
Úmorný plevel na zahradě
Na záhonech má Bršlice kozí noha jednu nepříjemnou vlastnost – je téměř nezničitelná. Můžeme půdu zrýt, vytrhat všechny kořínky, a přece se objeví znovu a znovu. Platí na ni herbicidy, ale kdo by chtěl používat chemii. Mezi rady, jak se Bršlice zbavit ekologicky, patří zasadit na místo rostliny, které nesnáší, nebo které ji vytlačí. Poměrně spolehlivé je zasadit na zaplevelený záhon, který nejprve zryjeme, případně vertikutujeme, fazole nebo brambory. Vysadíme je o něco hustěji a po sklizni opakujeme. Bršlice by měla zmizet. Někdo radí vysázet mezi pěstovanou zeleninu Aksamitníky-Afrikány. Účinné je použití černé fólie na celou plochu záhonu a pěstované rostliny zasadit do vyřezaných otvorů ve tvaru kříže. Pokud nejde o záhony, můžeme na zrytý pozemek hustě vysít travní semeno.
Sběr Bršlice kozí nohy
Bršlici trháme zjara ještě mladé rostliny před nasazením květů. Později už není tak křehká a lahodná. V kuchyni používáme ještě ne zcela rozvinuté listy s řapíkem. Je možné používat výhonky po odkvětu, z nichž stáhneme vlákna. Pro léčebné účely sbíráme oddenek, na obklady listy. Usušené listy lze používat jako zdravější náhražku tabáku.
Obsahové látky
Bršlice obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, bílkoviny, tanin, éterické oleje a kumariny, které podporují tvorbu látek snižujících srážlivost krve. Dále minerální látky – vápník, hořčík, bór, mangan, měď, titan a železo. Mladé rostliny obsahují provitamin A a vitamín C. Vzhledem k vysoké nutriční hodnotě je Bršlice kozí noha jako super potravina budoucnosti předmětem zájmu šlechtitelů.
Co léčí Bršlice
- Vnitřně: Bršlice kozí noha významně podporuje očistu těla, odkyselení a látkovou výměnu. Také má schopnost očisťovat klouby a močový systém. Léčivé účinky vykazuje především plazivý oddenek. Je silně močopudný, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů. Odedávna pomáhá léčit dnu – podagru, což je choroba, kdy dochází k extrémnímu hromadění kyseliny močové v krvi. To má za následek bolesti kloubů (zejména palců u nohy). Kromě kloubů se krystaly kyseliny močové hromadí také ve sliznicích, vazech, v kůži a v ušních chrupavkách. Při neléčené dně mohou být postiženy i ledviny a docházet z tvorbě ledvinových kamenů. Při léčbě dny pijeme několikrát denně čaj (odvar) z Bršlice. Hrstku byliny spaříme čtvrt litrem vroucí vody. Popíjíme vlažné. Bršlice prospívá při onemocnění zažívacího ústrojí. Přidává se do metabolických, diuretických a protirevmatických čajů. Potlačuje křeče, harmonizuje práci střev.
- Zevně: V podobě obkladů (silný odvar nebo placka z rozdrcených listů) mírní otoky kloubů, revmatismus, hemoroidy, zanícená místa i bodnutí hmyzem.
Bršlice v kuchyni
S mladými listy se řapíky zacházíme v kuchyni podobně jako s jinou listovou zeleninou. V čerstvé formě se hodí k přípravě směsových salátů, do studených polévek typu Gaspacho, do bylinkového másla a pomazánek. Skvělá jsou pesta nebo smoothie. K přípravě teplých pokrmů je vhodná k dušení jako špenát (nejlépe s mladými kopřivami), do těstovinových či bramborových pokrmů, rizot, přidává se do mletého masa, do nádivek. Používáme větší množství bylin, protože během tepelné úpravy bršlice podobně jako špenát hodně slehne. Bršlici můžeme i konzervovat, a to buď zmrazením jednotlivých porcí, nebo fermentováním – kvašením.