Chřest – pěstování a recepty

jemná lahůdková zelenina bílý chřest
Chřest bílý, foto med

Trendem je dnes zdravý životní styl se správným stravováním: od potravin žádáme výbornou chuť, málo kalorií a snadnou přípravu, což všechno do písmene splňuje lahůdková zelenina chřest lékařský, jehož bonusem navíc je, že působí jako přírodní afrodisiakum.

Zelený chřest, foto med

Chřest lékařský (Asparagus officinalis), lidově špargl, je ze stejného rodu jako známá ozdoba kytic – asparágus. Z druhů chřestu známe nejcennější Bílý chřest, který je křehký, má jemnou a lahodnou chuť a pěstuje se v hrůbcích; Zelený chřest s výraznější chuti i vyšší obsahu vitaminu C, který se pěstuje na povrchu a Fialový chřest nahořklé chuti, také pěstovaný na povrchu. Existují i druhy křížené – zelenofialový nebo bílofialový. Největší chřestovny u nás byly v Ivančicích.

Pěstování

Chřest lékařský, foto med

Na podzim vytvoříme v hlinitopísčité půdě 50–90 cm hluboké brázdy. Do nich vrstvíme kompost s dobře rozloženým chlévským hnojem. Na jaře vysadíme do brázd předpěstované, samčí sazenice nejméně s pěti kořeny. Zasypeme je kompostní zeminou, zaléváme, plejeme a postupně přihrnujeme. Během prvního roku vyraší zelené pazochy, které na podzim u země odřízneme. Druhým rokem na jaře nakopčíme nad řadami rostlin hrůbky a pěstujeme obdobně jako loni. Třetím rokem, kdy již rostliny dostatečně zesílily, je můžeme začít koncem dubna sklízet – odhrneme půdu a bílý výhonek v délce asi 30 cm opatrně nad sazenicí odřízneme. Hrůbek opět přihrneme. Chřest roste velmi rychle a sklízíme ho až do konce června. Potom hrůbky rozhrneme, rostliny přihnojíme a další výhony necháme až do podzimu volně narůstat, aby rostliny zesílily, pak seřízneme. Na stanovišti vydrží 10–15 let. U zeleného, neběleného chřestu nad rostliny nahrnujeme jen nízké hrůbky, výhony necháváme vyrůst nad zem a světlezelené odřezáváme.

Výživová hodnota

Nať chřestu – asparágus, foto med

Chřest obsahuje řadu vitamínů, stopových prvků a vlákninu: vitamíny A, E, B1, B2 a C, niacin a kyselinu listovou; minerální látky draslík, fosfor, sodík, vápník, hořčík, železo, mangan, měď a selen. Má velký obsah esenciálních aminokyselin. Podporuje čištění organismu, působí močopudně a tělo zbavuje usazených škodlivin, zlepšuje krvetvorbu a zásobování mozku a dalších orgánů kyslíkem. Prospívá při onemocnění ledvin a močového měchýře, při poruchách funkcí jater a žlučníku. Příznivě působí na srdce a krevní oběh, ale i na nervovou soustavu, když ulevuje od bolesti zad.

Chřest v kuchyni

Grilovaný chřest s anglickou slaninou

Čerstvý chřest uchováváme neoloupaný ve vlhké utěrce v ledničce. Dobře ho opereme a seřízneme asi 1–2 cm konce a směrem od hlavičky oloupeme. Z dřevnatého můžeme maximálně vařit polévku. Chřest svážeme do svazků, které vaříme v osolené vodě s trochou cukru. Také si můžeme koupit speciální hrnec se sítkem určený přímo na vaření chřestu. Nejjednodušší recept na chřest je jíst ho vařený, přelitý máslem a posypaný osmaženou strouhankou.

Menu

Překrm: Chřestový závin

Ingredience: 800 g zeleného a 400 g bílého chřestu, 100 g tučného tvarohu, 3 lžičky kukuřičného škrobu, 2 lžíce hladké mouky, 4 žloutky, sůl, pepř, balíček zmrazeného listového těsta, 30 gramů másla, 4 lžíce strouhanky.

Příprava: Chřest oloupeme, hlavičky povaříme 10 minut v osolené vodě. Výhonky nakrájíme na kousky, uvaříme doměkka, scedíme, rozmixujeme, smícháme s tvarohem, škrobem, moukou, žloutky, osolíme, opepříme a dáme vychladnout. Z těsta vyválíme plát, posypeme strouhankou, naneseme nádivku, na ni poklademe hlavičky a opatrně závin stočíme, potřeme máslem, dáme na plech a pečeme hodinu při 180 stupních.

Polévka: Jemná chřestová

Ingredience: 250 g chřestu, 6 dl sladké smetany, 4 dl vývaru, žloutek, petrželová nať, sůl.

Chřestová polévka, foto med

Příprava: Uvařenému chřestu odkrojíme hlavičky a jemně pokrájené stonky po rozmixování propasírujeme. Do scezeného vývaru vmícháme protlak ze stonků chřestu, žloutky a chřestové hlavičky. Mírně prohřejeme, podle potřeby dosolíme a nakonec chřestovou polévku ochutíme nasekanou petrželkou. Chřestovou polévku můžeme připravit i ze slupek.

Hlavní jídlo: Zapečený chřest

Ingredience: 500 g chřestu, 50 g nastrouhaného oštěpku nebo parmezánu, 1 lžíce strouhanky, 4 lžíce másla, sůl, cukr, 400 ml mléka, 2 lžíce mouky, 4 žloutky.

Chřest s osmaženou strouhankou, foto med

Příprava: Chřest povařený 10 minut v osolené a oslazené vodě dáme do pekáčku. Z másla a mouky uděláme jíšku, zalijeme mlékem a mícháme, až vznikne hustší omáčka – bešamel. Do zchladlé vmícháme rozkvedlané žloutky. Připravený chřest bešamelem polijeme, posypeme nastrouhaným sýrem a strouhankou a poklademe hoblinkami másla. Zapečeme 10–15 minut na 180 °C.

Dezert/salát: Jarní chřestový salát

Ingredience: 500 g chřestu, 100 g hrášku (čerstvého nebo sterilovaného), 2 uvařená vejce, 1 lžíce řeřichy, 2 lžíce majonézy, 150 ml jogurtu, 1 svazek pažitky, 1 lžíce nasekané zelené petrželky, 1 lžíce citronové šťávy, sůl, pepř, cukr.

Příprava: Oloupaný chřest vaříme v slané vodě čtvrt hodiny, scedíme a nakrájíme na kousky. Sterilovaný hrášek slijeme, čerstvý 5 minut povaříme a přidáme k chřestu. Ostatní ingredience smícháme, vzniklou zálivkou zalijeme chřest s hráškem, posypeme nasekanými nakrájenými vejci a řeřichou. Přidat můžeme i 100 g nakrájené šunky. Další recepty na Vaření a pečení a Kuchařka-recepty