Citrusy – druhy a pěstování

pěstování citrusů v nádobách
Citrusy, foto med

Zasazení semínka z mandarinky, pomeranče nebo citronu byl pro mnohé z nás většinou ještě v dětství prvním pokusem o pěstování rostlin. A někomu  (většinou s přispěním péče rodičů) z těchto semínek za několik let vyrostly pěkné malé stromky, jejich vždy zelené listy při promnutí příjemně voní. Mohou rozkvést, ale chutné plody mají jen po naroubování větviček z ušlechtilých odrůd. Naroubované citrusy si můžeme také koupit a pak již o ně jen správně pečovat.

Citrusy, foto med

Citrusy pěstujeme nejlépe ve vyhřívaném skleníku nebo v bytě, a v létě je pak přesouváme na zahradu nebo alespoň na balkon či terasu, kde je letníme. S trochou trpělivosti se určitě dočkáme i zralého a šťavnatého ovoce. Citrusy patří do čeledi routovitých a jsou stálezelené. Pro své plody – bobule se ve velkém pěstují na plantážích celého světa.

Druhy citrusů

Květ pomerančovníku nádherně voní, foto med

Pomerančovníky bledé, pupečné a krvavé. Zbarvení plodů závisí na oblastech růstů, klimatu, půdních a světelných podmínkách. Nejstarší citrusy Mandarinkovníky plodí mandarinky nebo klementinky. Grapefruit (citroník rajský) vznikl jako mutace citroníku největšího.  Citroník limonový, citron existuje ve více než sta druzích. Sklízí se v zimě a na jaře.  Lajmy a limety tvoří malé žlutozelené plody. Dužina obsahuje množství semen, je šťavnatá, kyselá a velmi aromatická. Citroník médský – cedrát, jiným názvem židovská jablka. Jednotlivé části vyrůstají odděleně a vypadají jako prsty, nazývají se i Budhova ruka. Žluté plody dosahují váhy až 2 kg, jsou velmi aromatické a mají málo dužiny. Kumkvat má malé plody ve velikosti datlí, které se konzumují celé, kandují se nebo nakládají. Citronečník trojlistý je zimovzdorná, trnitá rostlina s drobnými plody. Pěstují se z nich spolehlivé živé ploty. Angelo, Citražekvat, Limekvat, Lipo, Adamovo jablko, Rusk citranž a další. Některé z nich jsou velmi odolné chladu.

Stanoviště

Citrusy dávají přednost slunnému stanovišti, které je chráněné před větrem a silným deštěm i před přímým slunečním žárem, který by mohl spálit listy rostliny. V bytě citrusy nesmíme stavět do průvanu. Jestliže je umístíme na okno, kterým větráme, rostlina (zvláště v zimě) s největší pravděpodobností shodí listy. Pokojový citrus bude nejlépe prospívat, pokud květináčem budeme co nejméně hýbat.

Pěstování

Citrony, foto med

Ve skleníku vykopeme pro citrus dvakrát větší hloubku i šíři jámy, než je kořenový bal. Pokojové citrusy sázíme do velkých nádob, do substrátu pro citrusy nebo mírně kyselé zeminy. Na dno dáme drenážní vrstvu. Přesazujeme jednou za 3–5 let na konci zimy. Citrusy zaléváme, až když je substrát suchý, nebo jsou povadlé listy. Zaléváme shora, aby důležité látky pronikly ke kořenům, dešťovou nebo odstátou vodou. Optimální vodu na zalévání si připravíme tak, že do konvice zavěsíme sáček s rašelinou, která pohlcuje vápník. Přihnojujeme od května do srpna každých 14 dní. Výchovný řez vedeme na výhonech šikmo, tak aby rovina řezu začínala na úrovni nasazení pupenu směřující ven a končila těsně nad vrcholem. Výhony na nežádoucím místě zaštipujeme prsty. Další rok tvarujeme větve do koruny. V létě citrusy od konce dubna vynášíme ven. Před zimou je opět umístíme pod střechu (na světlé místo s dobrým větráním a teplotou okolo 15 °C).

Množení

Pomerančovník, foto Dominik

Citrusy nejsnáze vypěstujeme ze semínek, které získáme z plodů, anebo řízkováním a roubováním. Semínka vysazujeme do hloubky 1 cm v odstupech asi 2 cm. Při teplotě okolo 25 °C vyklíčí za 2–6 týdnů. Pět centimetrů vysoké sazenice přesadíme do květináčů a máme-li – přeneseme do skleníku. Mají-li citrusy ze semínek plodit, je nutné je naroubovat.

Použití a přínos

Citrón a limetka obsahuje vysoké množství vitamínu C, draslík, železo, kyselinu listovou a vitamín B6. Pomeranč obsahuje množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, hořčík, vápník, draslík, stopové prvky a také pektin vhodný ke snižování cholesterolu. Grapefruit kromě množství vitamínu C obsahuje vápník, flavonoidy a pektin, který také snižuje hladinu nebezpečných tuků v krvi. Mandarinka je bohatým zdrojem vitamínu C, obsahuje také pektin.