Léčivé byliny proti horečce

lipový čaj a citron pomohou snížit horečku
Léčivé byliny proti horečce, foto med

Horečka oznamuje, že něco v těle není něco v pořádku. Zpočátku proti ní nebojujeme, aby dobře nastartovaly obranné mechanismy organismu. Pokud však trvá delší dobu, a také v případě, že je horečka vyšší než 39 °C, začneme ji uměle snižovat. Příroda pro domácí léčbu nabízí některé léčivé byliny proti horečce, které to dokáží.

K léčivým bylinám, které dokáží horečku účinně snížit, patří kůra a větvičky vrby bílé, květ lípy srdčité a květ bezu černého. K zevnímu použití je vhodný zázvor a éterický citrónový olej. O rozdílu mezi zvýšenou teplotou a horečkou ZDE.

Vrba bílá

Strom Vrba bílá , foto med

Vrba bílá dokáže snížit horečku podobně jako aspirin. Kyselina salicylová v ní obsažená kromě tlumení horečky má také analgetické a protizánětlivé účinky. Oproti aspirinu nesnižuje srážlivost krve a nedráždí žaludek. Vrbovou kůru (stejně jako aspirin) by ale přesto neměli užívat lidé trpící žaludečními a dvanácterníkovými vředy nebo nadměrnou krvácivostí. Vrbovou kůru sklízíme v březnu až dubnu ze dvou – až tříletých větví. Ty naklepeme, podélně nařízneme a kůru opatrně odlupujeme. Sušíme ji co nejrychleji v troubě při teplotě do 60 °C, nebo na přímém slunci.

Odvar pro vnitřní užití: 1 čajovou lžičku sušené kůry 5-10 minut povaříme ve 250 ml vody, necháme odstát a přecedíme. Osladíme medem nebo sirupem a užíváme 1 polévkovou lžíci za 2 hodiny. Odvar z kůry působí proti bolestem a horečce, zároveň dokáže hubit některé mikroorganismy, které jsou původci infekčních chorob.

Lipový květ

Květy lípy srdčité, foto med

Květy lípy srdčité používáme jako podpůrný prostředek při horečce, nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Lipový květ sbíráme, když se květy začínají rozvíjet. Sušíme v tenké vrstvě na lískách. Případně si ho koupíme v lékárně či prodejnách zdravé výživy. Při nachlazení užíváme třikrát denně nálev z 1 lžíce květu na šálek vody. Nálev má příjemnou barvu a vůni, nejlepší je osladit jej lžičkou medu.

Čaj proti horečce: Jednu polévkovou lžíci lipového květu přelijeme půl litrem vařící vody, necháme asi 15 minut louhovat, pak přecedíme. Pijeme ho horký, můžeme ho ochutit medem a citronem. Čaj působí mírně, ale účinně, a je navíc lahodný a voňavý. Podporuje pocení, které léčbu urychlí, zároveň pomáhá rozpouštět hleny, tiší křeče, působí protizánětlivě a uklidňuje.

Bez černý

Květ Bezu černého, foto med

Květ bezu černého snižuje horečku a navíc zvyšuje odolnost proti infekcím dolních cest dýchacích a je osvědčenou bylinou nejen při prevenci, ale také při léčbě nachlazení. Užívá se proto úspěšně proti kašli, při bolestech krku a chřipce. Květy obsahují vitamin C, kyselinu jablečnou, octovou a valerovou, dále silice, třísloviny glykosidy a slizy. Květy bezu černého sbíráme po celých květenstvích v červnu a v červenci. Odstříháváme je a ukládáme tak, aby se nezapařily. Sušíme je ve stínu uložené v malých vrstvách nebo zavěšená na šňůrách.

Čaj proti horečce: Jednu polévkovou lžíci sušených květů bezu černého přelijeme vařící vodou a necháme pod pokličkou stát, dokud se teplota nesníží na teplotu vhodnou k pití. Čaj přecedíme a nalijeme do vyhřátých šálků a ihned vypijeme. Bezinkový čaj ochutíme medem a citronem.

Zázvor

Léčivý zázvor, foto med

Zázvor nejenže působí proti horečce, ale navíc je antiseptický, protizánětlivý a má i další blahodárné účinky na naše zdraví. Ke snížení horečky se používá šťáva zázvoru, kterou přidáme do koupele, nebo ji přidáváme do vody, kterou použijeme na zábaly. Z oloupaného a nastrouhaného zázvoru můžeme připravit čaj pro uvolnění hlenu. Obsahuje hořčík, vápník, fosfor, železo, draslík, sodík.

Recept na snížení horečky odvarem z čerstvého zázvoru: Nastrouháme 100 g zázvoru, vložíme do půl litru vody a krátce povaříme. Horkým odvarem pak omyjeme tělo rozpálené horečkou. Kůže se začne potit a tím se i ochlazovat.

Éterický citrónový olej

Citron, foto med

Všechny éterické oleje působí antisepticky, antibakteriálně a dezinfekčně. Při nachlazeních provázených horečkami je velice účinná silice citronu, která podporuje vlastní obranyschopnost organismu, také podporuje tvorbu bílých krvinek, pomáhá při infekcích dýchacích cest a angínách.

Použití: Éterický citrónový olej nakapeme do aromalampy a zapálíme pod ní. Teplem uvolněná vůně pomáhá pacientovi s dýcháním. Dalším receptem je nakapat éterický citrónový olej do olivového nebo jiného hodnotného, za studena lisovaného oleje a tímto roztokem potíráme třikrát denně nemocnému záda, hrudník a chodidla. Silice citronu sníží horečku ochlazováním organismu, navíc pomáhá při zahlenění a zmírňuje zápaly.