Kostival lékařský patří mezi naše nejúčinnější léčivé rostliny, které příroda poskytuje. Ještě ve středověku se kostival používal místo sádry na zlomeniny kostí, z nastrouhaných kořenů se připravila kaše, která rychle ztvrdla. K využití je spíše ve formě obkladů, pokud je nutná léčba odvarem, omezujeme dobu užívání na nejvýše 14 dní, neboť kostival obsahuje také toxiny, které by při dlouhodobém vnitřním užívání mohly poškodit játra.
Kostival lékařský (Symphytum officinale) není bylina nijak zvlášť hezká – je chlupatá, květ fialový, kořen je zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý jako palec. Na řezu je slizký a pocitově mazlavý a mastný. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené. Dorůstá výšky 60 – 100 cm, má řepovitý oddenek, dole křídlatě hranatou, nahoře větvenou lodyhu. Koruna baňkovitá, fialová nebo dočervena. Plodem je tvrdka. Léčivé účinky má ale vynikající. Latinské jméno Symphytum officinale pochází z řeckého symphyo. což znamená spojit nebo srůst. Jméno poukazuje na schopnost rostliny hojit zlomené kosti.
Výskyt a sběr drogy
Trvalka Kostival lékařský roste podél řek a potoků, na mokrých loukách, ve vlhkých příkopech, při plotech i na skládkách. Kvete celé léto. Z kostivalu se sbírá zejména oddenek, ale i nať v období před a v době květu. . Sbírá se také kořen, který vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi. Oddenek a nať se přikládá na rány, zpracovává se do mastí a tinktur.
Obsahové látky kostivalu
Kostival lékařský i další druhy obsahuje velké množství slizu. Kromě slizových látek obsahuje dále třísloviny, silice a alkaloidy. Listy obsahují organický vápník, draslík, fosfor, vitamin A, C a B 12, allantoin, asparagin, konsolidin a cholin. Kostival podporuje tvorbu červených krvinek. Působí protizánětlivě a má příznivé účinky na záněty žaludeční sliznice.
Choroby a neduhy, které kostival léčí:
Ve formě: obkladů kaše z kořene nebo masti:
- krevní podlitiny
- zánět žil a křečové žíly
- dnu
- bércové vředy
- bolesti šíje
Tinktury nebo oleje:
- revmatismus
- otok kloubů
Obkladu z kaše z listů:
- podvrtnut
- zánět kloubů
Odvaru z kořene:
- bronchitida
- poruchy trávicího ústrojí
- žaludeční vředy
- zápal pohrudnice
Příprava léku z kostivalu
- Odvar/čaj: vyrábíme z kořene kostivalu a pijeme při problémech s trávicím ústrojím dva až tři šálky denně po malých doušcích.
- Obklady z tinktury: používáme při poraněních různého původu – od pohmožděnin, přes výrony krve po zlomeniny.
- Koupel s odvarem z listů: odvar lijeme do koupele při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách.
- Koupel s odvarem z kořene: při poruchách prokrvení v nohách, při křečových žilách.
Způsoby užívání:
Čaj z kořenů: Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v půl litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
Kašovité obklady: usušené kořeny umeleme v mlýnku na mák nebo v robotu na moučku, přidáme šálek vroucí vody, několik kapek jedlého oleje a smícháme na kaši. Tu pak ještě teplou natřeme na kousek plátna, obložíme tím postižené místo a zabalíme.
Obklady z čerstvých listů: Omyté čerstvé listy podrtíme válečkem, přiložíme k postiženému místu a zavážeme.
Přísada do koupele: asi půl kilogramu listů (je jedno, jestli čerstvých nebo sušených) necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.
Tinktura z kořene: Omyté a nadrobno nakrájené kořeny kostivalu vložíme do čisté láhve, a to až po hrdlo. Zalijeme čistou vodkou nebo pálenkou z ovoce tak, aby kořeny byly zcela ponořené a postavíme na dva týdny do tepla. Vylouhované scedíme přes pláténko.
Mast z kostivalu: asi pět čerstvých, umytých kořenů nakrájíme nadrobno. Rozpustíme asi čtvrt kila sádla, nejlépe střevního a kořeny v něm krátce osmahneme. Přes noc necháme stát, druhý den zahřejeme do tekutého stavu, scedíme přes pláténko, důkladně vyždímáme a mastí naplníme kelímky, které uzavřeme a uchováváme v chladnu. Mast z kostivalu se používá namísto obkladu z kaše.
S kostivalem mám ty nej a nejlepší zkušenosti ! Mohu každému vřele doporučit,ale pouze mastičku či tinkturu doma dělanou. Kupovaná v lékárně nemá tu účinnost !
Před odjezdem na týdenní lyžování jsem si řádně nabourala na náledí párkrát kolena a ještě když jsem vystupovala z autobusu jsem pajdala. Mazání jsem použila ráno, v poledne a večer
a lyžovala jsem celý týden bez problému a od té doby na tuto kytičku nedám dopustit!