Plášť Panny Marie – tak se této kouzelné bylině přezdívalo od doby křesťanství, a v němčině název kontryhelu (Frauenmantel) znamená ženský plášť. Tato slavná léčivá bylina okouzlovala i zástupy alchymistů a léčitelů. Kvůli kapce „rosy“, jež je vylučována na každém listu se jí říkalo „malá čarodějka“ a byla součástí mnohých medicínských postupů. Ač má Kontryhel obecný své jméno v mužském rodě, můžeme ho s jistotou zařadit mezi tzv. ženské byliny, tedy byliny, jejichž léčivých účinků využijí zejména ženy. Muži přece nepotřebují upravovat menstruaci a usnadnit menopauzu. Ale všichni mohou ocenit hojivé účinky, které Kontryhel má.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je víceletá bylina, která dorůstá výšky kolem 20 cm. Půlkruhovité, sedmi až devítilaločné listy rostou na pevné, nevelké lodyze. Nenápadné, žlutozelené květy, které rozkvétají od dubna do června, ale nezřídka i později. Listy kontryhelu někdy leží naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla. Ve výškách nad 1000 metrů kapku nahrazuje stříbřitý povlak.
Výskyt a sběr
Kontryhel preferuje vlhčí místa, roste především na okrajích lesů a cest, na svazích a mokrých loukách, ve vyšších polohách a pohořích. Používá se nať, která se sbírá v době květu a suší se ve stínu.
Účinné látky
Kontryhel obsahuje třísloviny, hořčiny, silici, flavonoidy, organické kyseliny a další látky.
Kontryhel v kuchyni
Jedlé jsou čerstvé listy, které mají trpce kyselou chuť. Můžeme z nich připravit salát, a to nejlépe v kombinaci s jinými bylinkami, například s Řeřišnicí luční, Smetankou lékařskou, Popencem. Salát z bylin dochutíme olejem, octem, solí a pepřem. Tužší listy před použitím raději spaříme horkou vodou a poté je nakrájíme na tenké plátky. Kontryhel můžeme také tepelně upravovat, například dusit jako špenát.
Co léčí kontryhel
Vnitřně jako bylinný čaj pomáhá:
- při menstruačních poruchách a bolestech
- při výtoku (bělotoku)
- při obtížích ženských pohlavních orgánů
- pomáhá i na začátku puberty a spolu s Řebříčkem obecným a příznivě ovlivňuje periodu.
- příznivě ovlivňuje psychiku a zmírňuje obtíže související s klimakteriem
- pozitivně ovlivňuje možné početí, upevňuje plod tím, že posiluje ochablé vazivo dělohy
- zlepšuje kvalitu mateřského mléka a podporuje jeho tvorbu
- pomáhá hojení lůna po těžkém porodu
- pomáhá při chudokrevnosti, odstraňuje slabost svalů, končetin
- pomáhá při průjmech, špatném trávení, nadýmání, zánětech močového měchýře i žaludečních vředech
- pomáhá při léčbě cukrovky i při léčbě obezity.
Zevně se používá:
- při léčbě hemoroidů (při sedacích koupelích)
- k omývání ran, ekzémů nebo bércových vředů
- k výplachům po extrakci zubů. Po opakovaném vyplachování zahojí ránu velmi rychle
- do koupele pro zesláblé pacienty.
Příprava léků
Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Při ženských nemocech spolu s kokoškou pastuší tobolkou je téměř všelékem.
- Příprava čaje: Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Můžeme používat i listy z čerstvě natrhaných rostlin.
- Roztok do koupele: 200 g sušených bylinek nebo několik hrstí čerstvých vložíme do nádoby a zalijeme studenou vodou. Necháme několik hodin (např. přes noc) vyluhovat. Před použitím zahřejeme a přecedíme do koupele.
- Obklad: Hrst čerstvých rostlin opláchneme a rozmělníme je např. na vále válečkem. Přiložíme na postižené místo a překryjeme pláténkem.
Připravila Tereza-Anna Medková