Dřín obecný je středně velký keř, který se za určitých okolností dá zapěstovat i na kmínku jako menší strom. Je zajímavou dekorační rostlinou do okrasných zahrad a kromě toho má i užitkové vlastnosti, neboť plody dřínu můžeme různě zavařovat nebo z nich připravovat zdravý likér. Léčivé účinky dřínu jsou známé již od antiky.
Dřín obecný (Cornus mas) dostal odborné jméno podle latinského slova cornu, které je ekvivalentem našeho slova roh. Vysvětluje nám to citace z Matthioliho herbáře, který brilantně z italštiny přeložil známý český botanik a lékař Tadeáš Hájek z Hájku. Píše: „Dřinkový strom v latině od rohu jméno má, protože jako roh jeho dřevo tvrdé jest.“ To byl důvod proč bylo dřevo dřínu zejména v minulosti tolik ceněno v řezbářství.
Druhy a kultivary
Kromě základního botanického druhu existuje ještě několik zajímavých odrůd. Jsou to třeba ovocné odrůdy Děvín a Titus, anebo bezesporu barevně velmi zajímavá žlutězelená odrůda Cornus mas Aureus a kultivar, jehož zelené listy jsou „přizdobeny“ bílými skvrnami Cornus mas Variegatus. A co příbuzní dřínu? Ačkoliv čeština pro ně používá jméno svída, odborný název Cornus nás i v tomto případě přesvědčuje, že rod svídy je s dřínem stejný. V názvosloví vůbec panuje nejednotnost, což však představuje spíše botanický problém: všechny stromy a keře z této rodiny jsou zajímavé a krásné.
Pěstování
Zajímavé vlastnosti nabízí dřín z pěstitelského hlediska: vysoká odolnost vůči suchu znamená, že velmi dobře zvládá drsné podmínky, které jsou často průvodním jevem v městských aglomeracích. Protože dobře toleruje i určitou míru zasolení, prašnosti i větrné prostředí, stává se velmi cennou dřevinou. Dřín obvykle dorůstá do velikosti kolem tří metrů, jen výjimečně více. Ve volné přírodě rostou dříny nejčastěji na jižních, suchých a teplých svazích s propustným, vápenitým podložím. Vykvétají brzo zjara, podle průběhu počasí někdy už koncem března. Květy jsou žluté a opravdu droboučké. Protože však dříny rozkvétají v bohatých soukvětích, je kvetení velmi efektní. Atraktivnost je podtržena tím, že se květy objevují ještě před vyrašením listů. Plody dřínu, tzv. dřínky, jsou červené, nevelké peckovice. Obvykle bývají kyselé až sladkokyselé a obsahují vysoké množství vitamínu C.
Použití a přínos
Dříny není nejvhodnější vysazovat ke zpevněným plochám, protože tyto velmi ozdobné peckovice jsou dekorativní na keři, ale spadané na chodníku či dlažbě působí nevzhledně: dobré je keře dřínů podsadit vhodnými druhy nízkých půdopokryvných trvalek. Dřínky dozrávají v září až říjnu. Pro přímý konzum jsou kyselé, ale zpracovávají se do různých polotovarů. Pro přímé ovocnářství se již šlechtí speciální odrůdy. V jihozápadní Evropě plody dřínů s oblibou zpracovávají do kompotů a zavařenin a v kavkazských oblastech k výrobě likéru zvaného dernovka. Osobitou chuť má destilát z dřínek. Velmi chutný je dřínkový sirup s vysokým obsahem vitamínů.