Hloh obecný je někdy strom a někdy keř. V naší krajině roste poměrně hojně – na stráních, okrajích lesů, na loukách, ale jsou vyšlechtěné i zahradní odrůdy a kultivary, které zdobí okrasné zahrady a parky. Léčivé účinky má květ i plod hlohu obecného. Snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá léčit různá srdeční a cévní onemocnění. Z hlohu si také můžeme připravit léčivý sirup.
Hloh obecný (Crataegus oxyacantha) bývá bohatě rozvětvený a má ostré trny. Stromy s kulovitou korunu dorůstají asi do sedmi metrů. Hloh kvete od května do června bílými nebo růžovými květy, z kterých se na podzim vyvinou červené plody – hložinky. Květy intenzivně voní, ale málokdo tuto vůni vnímá jako příjemnou. Jsou uspořádány v chocholících po pěti až deseti. Hloh obecný se vyskytuje jak v Evropě, tak i v Asii a v Africe. Často vytváří husté souvislé houštiny. Má rád slunná stanoviště s bohatou propustnou půdou.
Odrůdy a kultivary
Okrasnou odrůdou Hloh Lavelleiův (Crataegus lavallei Carriereri), který má silně lesklé a poměrně velké, až deseticentimetrové listy se zcela hladkými okraji. Opadávají pozdě na podzim a předtím se vybarvují do oranžově červených odstínů. Tento hloh dorůstá pěti až sedmi metrů, má hustou nepravidelnou korunu a je vhodný i do menších zahrad. Koncem května hojně kvete drobnými bílými květy a do podzimu se promění v atraktivní oranžové plody.
Sběr hlohu
K léčebným účelům používáme sušené květy, listy a plody. V květnu a červnu sbíráme bílý, částečně rozvinutý květ hlohu, jehož drobné hrozny odštipujeme i se stopkou z větviček. Nebude ani vadit, když se k nim sem tam přimísí lístek. Plody hlohu, tzv. hložinky mají také léčivé účinky, jen o něco slabší. Sbíráme je zcela vyzrálé, sytě červené, vyhýbáme se poškozeným nebo červivým malvicím.
Sušení a skladování
Květy sušíme v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Pokud sušíme v sušičce nebo v troubě, dodržujeme teplotu do 35 °C. Stejně sušíme i plody. Sušenou drogu pak uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.
Účinné látky v květu a plodu hlohu obecného
Květ obsahuje silice, flavonoidy, aminopuriny, saponiny, třísloviny a další. Plody obsahují vitamín C a vitamín B, karoteny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, pektiny a cukry.
Léčba hlohem
Květ i plod hlohu díky účinným látkám, které obsahují, zlepšují průchodnost cév a tepen, čím jsou vhodné i jako prevence proti infarktu i rekonvalescence po něm. Celkově hloh zlepšuje prokrvení celého organismu, stimuluje srdeční sval, pomáhá při angině pectoris, srdeční slabosti a arytmii. Je výborným regulátorem krevního tlaku – vysoký snižuje, nízký upravuje na správné hodnoty. Květy i plody hlohu obecného mají také uklidňující účinky – to znamená, že ho máme užívat, jsme-li v dlouhodobém stresu, trpíme-li nespavostí a v případě, že jsme vynervovaní z nějaké mimořádné situace. Při menopauze zmírňuje nepříjemné vedlejší účinky tohoto období přechodu stárnoucích žen. Aby byla léčba hlohem účinná, užíváme ho pravidelně a delší dobu. Naštěstí nemá toxické, ani jiné nežádoucí účinky. Přesto je důležité, abychom své zdravotní problémy (zvláště srdeční nebo s vysokým tlakem) konzultovali s lékařem.
Způsoby přípravy
Z květů nebo plodů hlohu si připravujeme bylinný čaj: 1 čajovou lžičku sušené drogy zalijeme 200 ml vroucí vody, necháme 10 minut odstát, přecedíme a popíjíme teplé třikrát denně. Nahořklou chuť čaje můžeme odstranit tak, že nápoj osladíme medem, případně hloh kombinujeme s dalšími léčivými bylinkami. Směsi s hlohem: mícháme 2 díly hlohu s 1 dílem meduňky a 1 dílem máty peprné. Příprava je stejná jako viz výše.
Sirup z čerstvých plodů hlohu
Na 500 g čerstvých plodů potřebujeme 750 g cukru, nejlépe surového hnědého. Čerstvé plody odšťavníme v odšťavovači nebo je rozmačkáme a lisujeme přes síto. Čirou šťávu, do které postupně sypeme cukr, zahříváme asi na 70 °C. Mícháme do rozpuštění cukru, pak nalijeme do lahviček a uskladníme v chladnu. Užíváme po lžičkách 3x denně při potížích.