Kalokvět, Agapanthus je nádherná modře nebo bíle kvetoucí vysoká trvalka, která má ale v našem podnebí problémy s mrazy. Pochází z Jižní Afriky. Proto je nevhodnější pěstovat ji v nádobách na zahradě u domu, na terase nebo i na balkoně. Na zimu ji pak přemístíme do bezmrazé místnosti.
Kalokvět, Agapanthus patří do rodu jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovité. Holé, pevné stonky těchto hlíznatých trvalek dorůstají výšky 50 až 120 cm. Široce podélné listy zelené barvy rostou těsně nad povrchem půdy. Květy jsou výrazné, trubkovité, uspořádané vrcholových okolíků. Skládají se ze 6 okvětních lístků a příjemně voní. Otevírají se postupně od stran k vrcholu zpravidla od června do srpna. Dočkáme jich druhým rokem po výsadbě. Barvu mají Kalokvěty podle odrůdy v různých odstínech modré, nafialovělou a bílou. Jsou velmi vhodné pro pěstování v přenosných nádobách.
Druhy a odrůdy Agapanthus
Kalokvět se nabízí v několika druzích, z nich nejčastější je Kalokvět africký (Agapanthus africanus), dále A. orientalis, A. campnulatus, A. caulescens, A. coddii, A. inapertus, A. praeco, A. umbellatus. Zajímavé jsou kultivary A. umbellatus ‚Albus‘ bílé barvy; ‚Blue giant‘ má květy blankytně modré se se sytě modrými proužky; A. africanus ‚Silver Baby‘ má bílé květy s bleděmodrými tóny; ‚Starbus Blue‘ kvete modře; ‚Twister‘ má květy dvoubarevné – modrobílé; ‚Ever White‘ kvete bíle; A. orientalis ‚Queen Mum‘ také kvete bíle.
Stanoviště
Kalokvět můžeme pěstovat na bezvětrném, teplém, nezamokřeném stanovišti bez přímého dopadu poledních paprsků. Vhodnější je ale pěstovat tuto rostlinu v přenosných nádobách, jako květináčích, okrasných mísách apod. To to proto, že Kalokvět nesnáší přesazování, čím déle ho pěstujeme v jedné nádobě, tím bohatěji kvete.
Pěstování Kalokvětu
Kalokvět zasadíme do nádoby s odtokovými otvory, jejíž dno opatříme drenáží. Zemina může být běžná zahradní, raději sušší než přemokřená. Pěstovat Kalokvět můžeme i na záhonu, pokud mu na zimu opatříme dobrou přikrývku. Některé odrůdy odolávají i větším mrazíkům. Sazenici zasadíme tak, aby krček zůstal malý kousek nad povrchem. Pěstujeme-li rostlinu v nádobě, v polovině května ji přemístíme do zahrady, kdy květináč můžeme zapustit do země, nebo na terasu či balkon. Během tvorby květů častěji zaléváme a jednou týdně přihnojíme vícesložkovým hnojivem. Nerosíme, listy lze otírat vlhkým hadříkem. Na konci vegetačního období ukončíme hnojení a snížíme zálivku. Nádoby přemístíme do bezmrazých prostor s teplotou okolo 10 °C. Mrazu odolnější hybridy na zahradě zakryjeme kompostem a borkou. Přesazujeme na jaře jednou za čtyři roky, až jeho kořeny zcela vyplní nádobu. Řez Kalokvět nepotřebuje, jen odstraňujeme odkvetlé květy.
Množení
Agapanthus množíme dělením starších trsů nebo výsevem semen. Semena sesbíráme z odkvetlých okolíků a vysejeme je do skleníku nebo do pěstebních nádob.
Použití a přínos
Kalokvět je elegantní a dekorativní cibulovina, která je atraktivní celý rok. Řemenité dlouhé listy vypadají skvěle i v interiéru. Při správné péči je dlouhodobou pokojovou rostlinou. V sezóně svými modrými, nafialovělými nebo bílými květy ozdobí každou terasu, balkon, okrasnou zahradu a další venkovní prostory.