Jak na závratě a točení hlavy

Lékořici, aneb sladké dřevo, známe v podobě černých pendreků nebo bonbónů obalených různobarevnou cukrovou polevou. Cukroví i léky se vyrábějí z extraktu kořene lékořice,
Lékořice lysá, Glycyrrhiza glabra L, foto med 

Každý z nás již nejspíš zažil závratě a točení hlavy, případně slabost, mdloby a nevolnost. Tento stav může mít různé příčiny, například se jedná o vedlejší účinek některých léků, anebo abstinenční příznaky po nadměrném požití alkoholu, omamných látek nebo cigaret. Hlava se nám může točit i z dehydratace, že špatného zraku anebo z příliš silných dioptrií v brýlích. Závrať často souvisí s onemocněním cukrovkou, hypertenzí, horečkami, infekčními chorobami, migrénou a často i nízkým krevním tlakem.

Vyčerpaný organismus nasadí záchranné mechanismy a závratí nás nabádá k určité změně. V naší moci je ovlivnit špatnou životosprávu, nadužívání léků, požívání alkoholu, nedostatek spánku, dehydrataci, přehřátí… Závratě vznikající v souvislosti s některým onemocněním řešíme s lékařem. Je totiž třeba léčit příčinu způsobující motání hlavy.

Průvodní jevy a rychlá pomoc

Lékořice, foto med

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec (zvláště když jsou změny náhlé). Proto si dřepneme nebo zkřížíme nohy. Při pocitu závratí s tendencí k omdlení si lehneme a pomalu zvedneme nohy nahoru, tím se urychlí přísun krve do mozku.

Nízký tlak

Říká se, že nízký tlak je nepříjemný, ale v podstatě život neohrožující stav. Protože je však způsobený nedostatečným prokrvením mozku, což má za následek závratě, mžitky před očima až poruchy vědomí, náš život přece jen ohrožuje. A to ve chvíli, když je snížení krevního tlaku výrazné a trvá delší dobu. Nízkým tlakem trpí spíše mladí a většinou subtilní lidé – i když je mnoho výjimek, které toto pravidlo potvrzují. K průvodním jevům patří i zimomřivost, studené ruce a nohy, poruchy soustředění, mžitky před očima, studený pot. Na nízký tlak a některé druhy závratě platí určité léčivé bylinky.

Léčivá lékořice

Kořeny lékořice, foto archiv

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra L.)  patří k důležitým přírodním drogám užívaným hojně v lidovém léčitelství i v praktickém lékařství na závratě a točení hlavy. Léčivé kořeny této rostliny nejčastěji užíváme ve formě léčivého odvaru. Kromě blahodárného účinku na osoby trpící závratěmi z nízkého tlaku (extrakt se užívá ke zvýšením krevního tlaku) se používá i k tlumení dráždivého kašle a žaludečních potíží. Kořeny lékořice se sbírají na podzim a suší při teplotě kolem 30 °C. Droga má výraznou vůni a lehce štiplavou chuť. Z kořene lékořice připravujeme extrakt – kořen nasekáme na malé kousky a rozemeleme. Vzniklou hmotu vaříme, dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu – extrakt má podobu cukroví zvaného pendrek. Výtažky užíváme v omezené míře a krátkodobě. Při krátkodobém denním užívání je přiměřená dávka 1 kávová lžička extraktu dvakrát až třikrát za den.

Kotvičník pozemní

Bylina Kotvičník zemní , foto archiv

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je účinný regenerační prostředek. Působí proti hučení v uších, závratím a poruchám vědomí. Kromě toho ozdravuje svalové vlákno, zlepšuje peristaltiku střev, rozpouští ledvinové a žlučníkové kameny, regeneruje cévy, hojí hemeroidy, zvyšuje imunitu, snižuje průvodní jevy klimakteria, reguluje krevní tlak. Podporuje tvorbu mužského pohlavního hormonu testosteronu, zvýšení libida a  tvorbu ženského hormonu estrogenu .

Prevence závratí

Trpíme-li závratí, měli bychom si zvyknout nedělat prudké pohyby, to znamená, že vstáváme pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou. Pokud se nám točí hlava a nemůžeme si sednout, rozkročíme se a zhluboka dýcháme. Prevencí je také správný pitný režim a pravidelné jídlo rozdělené na malé dávky – při zpracování potravy se odkrvuje mozek. Pomoci může omezení soli. Nekouříme, často větráme a staráme se o co největší přísun kyslíku. Jsme-li unaveni, odpočíváme. Při nízkém tlaku se napijeme kávy i si můžeme dát malou odměrku tvrdého alkoholu.