Kdo to někdy přehnal s pitím alkoholu, dobře ví, co je kocovina. Ano, je to ráno po večírku, kdy jsme toho vypili trochu víc, než je pro náš organismus snesitelné, případně jsme ještě různé druhy alkoholu střídali. Popis takového stavu je od prozaického konstatování Je mi blbě až po básnické obraty typu Mám uvnitř hlavy ještě jednu větší, nebo Mám hlavu jak pátrací balon a tak podobně. Zkrátka není nám dobře. Co tedy dělat, aby kocovina nenastala, anebo když už ji máme, jak se jí rychle zbavit.
Slovem kocovina se nejprve označovala výtržnost, a teprve od 19. století má současný význam – tedy stav po alkoholovém opojení. Alkohol (etylalkohol, etanol) vzniká chemickým procesem kvašení jednoduchých cukrů v ovoci (např. vinná réva) nebo polysacharidů z obilných zrn či brambor. Tvrdého alkoholu, neboli lihovin se dosahuje zvýšením koncentrace alkoholu destilací.
Příznaky kocoviny
Množství alkoholu, po kterém následuje nepříjemný stav zvaný kocovina, je velmi individuální. K příznakům kocoviny patří nevolnost, bolest hlavy, únava, žízeň (dehydratace), žaludeční problémy (zvracení, průjem), zvýšená citlivost na světlo, hluk a pachy (zvláště alkoholické) a případně i porucha koncentrace a nespavost.
Co je kocovina
Kocovina znamená, že organismus se poměrně složitou chemickou reakcí snaží odbourat alkohol, kterým jsme ho zahltili. Jako vedlejší účinek tohoto odbourávání vzniká dehydratace, neboť organismus na tuto činnost spotřebuje velké množství vody. V důsledku toho máme žízeň a je nám špatně, neboť také došlo k překyselení organismu. Přišli jsme o množství energie, vitamínů C a B1 i minerálů. Během odbourávání alkoholu přestává organismus také s výrobou glukózy. Pokles cukru vyvolá špatnou náladu. Lidé s kocovinou jsou proto převážně dost protivní. Dále alkohol odbourává vitamíny a minerály. Bolest a třeštění hlavy zase způsobuje roztahování mozkových buněk, které do sebe (jako všechny buňky v těle) natahují vodu. Na bolesti hlavy se ale podílí i zmíněné odvodňování organismu, při němž je z těla voda vypuzována. Točení hlavy a závrať vyvolává alkoholem narušené motorické centrum.
Prevence proti kocovině
Než vyrazíme na večírek, o kterém víme, že na něm budeme pít alkohol, měli bychom znát několik pravidel, jimiž hrozbu kocoviny omezíme:
- Před odchodem se pořádně najíme, nikdy nepijeme nalačno. Z potravin jsou vhodné ty, které zpomalují vstřebávání alkoholu do krve. Například chléb se sádlem nebo slaninou, 100% džus či čerstvé ovoce bohaté na vitamíny C a B (případně tablety těchto vitamínů).
- Alkohol zásadně nemícháme, držíme se jednoho až dvou druhů (například aperitiv a po něm již jen víno).
- Pokud pijeme sladké koktejly, měli bychom si uvědomit, že touto formou do sebe dostaneme daleko větší množství alkoholu, protože ze sladkého nápoje nemáme pocit, že se opíjíme. Když už je pijeme, měli bychom je prokládat džusem a množstvím vody.
- Voda nebo minerálka by neměla chybět po každé skleničce vína nebo panáku tvrdého alkoholu. Zabráníme tak dehydrataci.
- Pijeme pomalu, čím rychleji do sebe alkohol nalijeme, tím horší bude mít kocovina průběh.
- Po bezbarvých destilátech (vodka, gin, slivovice, režná, borovička…) bude kocovina mírnější než po barevných (whisky, bourbon, rum, myslivec, koňak…).
- Počítáme s možnou kocovinou a předem si uvaříme silnou slepičí nebo kuřecí polévku (přijde vhod, i když se neopijeme).
- Můžeme si v lékárně koupit léky, které kocovinu značně drží na uzdě, např. Prevento, které vstřebává škodliviny z alkoholu.
Léčba kocoviny
Jestliže jsme všechny dobré rady hodili za hlavu, opili se a máme kocovinu, můžeme její průběh omezit několika různými prostředky. Léčba kocoviny je ale poměrně dost individuální, proto vyzkoušíme, co pomůže právě nám. Měli bychom se však vyhnout kávě, neboť zvyšuje dehydrataci a tzv. ranním vyprošťovákům (alkoholu), který kocovinu jen prodlouží. Nepijeme ani mléko, které je pro rozbouřený žaludek těžké a může vyvolat zvracení. Tedy:
- Je nutné tělu dodat množství vody, čisté i minerální. Avšak máme-li žaludek na vodě, nebo dokonce zvracíme, neudržíme v něm ani vodu. Pro velké množství lidí je velmi vhodný slepičí, kuřecí nebo hovězí vývar, který dodá tělu jak vodu, tak i část minerálů. Pokud sneseme i polévkovou zeleninu a nudle, dodáme i potřebné vitamíny a sacharidy. Někdo dá přednost česnečce nebo dršťkové polévce. Pomůže také teplý zázvorový čaj s medem a citronem, někomu Coca-cola po lžičkách. Jakmile to sneseme, dáme si 100% džus nebo ovoce. Pokud nemáme nezbytné povinnosti, uděláme nejlépe, když se z kocoviny vyspíme, a to tak dlouho, dokud se nedáme úplně dohromady. Pokud musíme vstát, je vhodné dlouhé sprchování, kdy střídáme horkou a studenou vodu.
- Z léčiv a doplňků stravy můžeme zkusit: anacid nebo samaritan (stačí i šumivý acylpyrin) k odstranění žaludečních potíží a bolesti hlavy, vitamín B1 – thiamin (pro správnou funkci jater) nebo B-komplex a vitamín C, které byly pitím alkoholu spotřebovány.