Jehličnany v nádobách

mladý jehličnan v keramické nádobě
Jehličnany v nádobách, foto med

Když už se nedostaneme do přírodního lesa sami, máme ještě možnost vytvořit si minilesík na terase, v předzahrádce či vedle vstupních dveřích. Stačí jehličnany v nádobách a dobrý nápad. Opatříme si i vhodný substrát, zvolíme druh rostlin a doplňkový materiál a můžeme se pustit do tvorby iluze rozeklané stráně, vlhkého lesa, či jenom fiktivní krajinky blízké našemu srdci.

Popravdě řečeno nezáleží na tom, kterou rostlinu vybereme a zda kompozici tohoto živého zátiší zvolíme romantickou nebo moderní.

Zelené dekorace na terase

Nádoba se smrkem, foto med

Duch výsadby z miniaturních jehličnanů nemusí být nutně romantický. S keramickými či kovovými nádobami vytvoříme celkem snadno i nejrůznější moderní rostlinné kompozice. Samozřejmě, že má-li nás toto drobné dílko těšit i v době, kdy sněhové vločky padají z našedlé oblohy, musíme jako kostru kompozice vybrat takové rostliny, které i v této jinak zdánlivě smutné době vypadají vesele a krásně. S jistotou se můžeme spolehnout právě na miniaturní jehličnany, které snadno naše naděje naplní a přitom i relativně dobře snesou tvrdší podmínky, které jim předurčuje omezený prostor vegetační nádoby. Volba vhodného druhu, případně odrůdy závisí zejména od charakteru rostliny a jejich biologických nároků na životní prostředí. Jinak řečeno, nezáleží pouze na tom, zda se nám rostlina líbí, ale i na naší schopnosti připravit jí takové podmínky, v nichž se jí bude dařit dobře. Důležité například je respektovat světelné nároky použitých rostlin.

Tisy a jedle

Tis červený, foto med

Bude-li naše kompozice i během roku umístěná spíše ve stínu či polostínu, vybereme některé Tisy (Taxus baccata). Velmi krásně působí třeba pomalu rostoucí sloupovité odrůdy s výrazně vybarveným jehličím jako například kultivar Standishii nebo David. Nepochybně nás nezklame ani řada báječných miniaturních odrůd jedlí, které jsou pro pěstování v polostínu také velmi vhodné. Z řady kultivarů by naší pozornosti neměla ujít třeba zakrslá forma Jedle balzámové (Abies balsamea Nana) nebo kouzelná droboučká odrůda Jedle korejské (Abies koreana Oberon). Jedle většinou vyžadují středně těžkou, vlhkou půdu poměrně bohatou na humus i živiny.

Jalovec a borovice

Zakrslá borovice, foto med

Opravdovými milovníky slunných poloh jsou Jalovce (Juniperus). Mezi nimi najdeme plazivé či poléhavé odrůdy, ale i nápadné kultivary úzkého a sloupovitého charakteru. První skupinu reprezentuje vitální Jalovec položený (J. procumbens Nana). Je vhodný na okrajích nádob Dále kultivar Jalovce polehlého (J. horizontalis Blue Ice), který i v létě navodí atmosféru zimy. Ze sloupovitých odrůd je zajímavá odrůda Jalovce obecného (J. communis Sentinel), který roste pomalu do kompaktního tvaru. V sousedství jalovců se z kompozičního hlediska obvykle velmi dobře daří různým zakrslým borovicím. Jejich nabídka je v zahradních centrech obvykle bohatá. Velmi pomalu rostoucí borovicí vhodnou do nádobových kompozic je Borovice kleč (Pinus mugo Humpy) s hustým a kompaktním vzhledem. Pro zimní efekt nezapomeneme na skupinu borovic, jejichž jehličí se přebarvuje do veselých zlatavých odstínů. Např. kultivar P. mugo Wintergold, od pozdního podzimu až do první poloviny jara neopominutelnou dekorací každé nádoby či zahradního zákoutí.

Ani v zimě nezapomínáme na zalévání

Borovice, foto med

Aby naše snaha o vylepšení obytného prostoru byla korunována úspěchem, nestačí dílo stvořit, ale i následná laskavá péče. I v zimě by naše miniaturní krajinky z jehličnanů měly neustále dostatek vláhy. Protože se voda vypařuje i v tuhém skupenství, mizí i v zimě z pletiv jehličnanů. Jehličnany je třeba již před nástupem zimy nutné dobře zalít a zálivku případně zopakovat i v zimním období, kdy teplota na několik dnů stoupne trvale nad bod mrazu. V zimě nezaléváme moc často, ale pro ideální chod všech biologických funkcí jehličnanů na ni nesmíme zapomínat.