Liliovník tulipánokvětý

Exotický žlutozelený květ s oranžovým středem stromu Liliovníku tulipánokvětého
Liliovník tulipánokvětý, foto med

Liliovník tulipánokvětý je velmi dekorativní, exotický okrasný strom, který se stále více prosazuje v okrasných zahradách a parcích. Kromě zajímavých velkých listů ve tvaru lyry kvete na přelomu jara a léta nádhernými žluto zelené barvy s oranžovou kresbou, které mají tvar i velikost tulipánu. Olistěním, mohutným vzrůstem, květy i podzimním vybarvením, tedy celkovým estetickým působením patří liliovník k nejdekorativnějším stromům.

Mladý Liliovník, foto med

Liliovník tulipánokvětý (Liliodendron tulipifera L.), Tulip-tree, je opadavý listnatý strom. Vzdáleně je příbuzný s magnoliemi, tvoří po odkvětu i podobné šišticovité souplodí velké asi 8 cm. Tulipánovité květy jsou velké 6–8 cm a mají šest žlutozelených korunních lístků s oranžovými skvrnami, uvnitř jsou tyčinky světle žluté barvy. Zelené čtyřhranné, dužnaté listy, velké až 20 cm, se na podzim barví do zlatožluta. Stromy jsou domovinou v Severní Americe, kde dosahují výšky 20-35 metrů, rozpětí koruny je až 15 metrů, a jejich žluté dřevo se bohatě průmyslově využívá především k výrobě nábytku. Stromy kvetou od května do července, ale až desátý rok po výsadbě, kdy dosáhnou výšky okolo tří metrů. Dožívají se okolo tří set let.

Odrůdy a kultivary

Liliovník tulipánokvětý – podzimní zbarvení, foto med

Liliovník tulipánokvětý má několik kultivarů, z nichž se u nás nejčastěji pěstuje ‚Aureomarginatum‘, který má okraj listů do žluta, nízké kultivary ‚Glen Gold‘ a ‚Roothaan‘ , ‚Fastigiatum‘ s úzkou korunou, ‚Integrifolium‘ se světle žlutými květy. V Asii roste obdoba – Liliovník čínský

Stanoviště

Tento strom upřednostňuje stanoviště na přímém slunci. Vadí mu dlouho trvající sucho, poměrně dobře snáší průmyslové exhalace v ovzduší i mráz až do –30 °C.

Pěstování

Liliovník tulipánokvětý, květ, foto med

Pro Liliovník je ideální propustná zahradní zemina bohatá na živiny a s přiměřenou vlhkostí. Dlouhodobé sucho může způsobit opadávání listí. Pěstujeme ho jako solitér – potřebuje dostatek prostoru pro volnou korunu, aby se mohly dobře vyvinout květy. Ty se objevují na konci větévek po deseti letech od výsadby, někdy i později. Střih nepotřebuje, a když, tak jedině hned po odkvětu. Díky pomalému růstu můžeme Liliovník tvarovat. Na choroby a škůdce skoro netrpí.

Množení

Množit Liliovník lze se semen, které získáme z vyzrálého souplodí. Klíčivost semen je však poměrně nízká.

Co obsahuje a co léčí Liliovník tulipánokvětý

Starý Liliovník tulipánokvětý, foto med

V kůře Liliovník obsahuje aporfinové alkaloidy , zejména alkaloid tulipiferin, který je ve větším množství jedovatý. Dále lignany, steroidy, benzenoidy  a další. Domorodci odvar z kůry používali proti zimnicím, k léčbě malárie, při špatném trávení, k odvodnění organismu nebo jako afrodisiakum.

Použití a přínos

Kvetoucí Liliovník tulipánokvětý, foto med

Liliovník je nádherný okrasný strom, který ozvláštní každou zahradu. Je významnou medonosnou dřevinou. Jeho žluté dřevo se používalo na intarsie pro výrobu nábytku nebo jako dřevěné obklady domů či výrobu uměleckých předmětů. Silice z kořenů nahrazovala hořkost chmele při vaření piva.