Sametové květy Macešky, Violky zahradní kvetou velkou část roku, příjemně voní a vyskytují se v mnoha odstínech i barevných kombinací. Skvěle vypadají na předzahrádce, okrasných záhonech, na hrobech, které mohou celé pokrýt, v truhlíku za oknem i v jiných přenosných nádobách. Drobnokvěté macešky v malém košíku nebo ozdobné nádobě se mohou stát milým dárkem. Macešky v truhlíku, na záhonu i na hrobě nevyžadují žádnou zvláštní péči a jsou vhodné i pro začátečníky.
Maceška, Violka zahradní (Viola) je dvouletá nebo krátkověká vytrvalá rostlina dorůstající 15 – 20 centimetrů. Byla vyšlechtěná v 19. století z plané violky trojbarevné, o které se říká, že je bylinou lásky a má uklidňující účinky. Dnešní macešky kvetou ve velkém množství barev a jejich kombinací od bílé až po černou. Tyto květiny kvetou podle toho, kdy je vysejeme, v podstatě od jara až do zámrazu. Podle doby květu je rozdělujeme na: rané, které mají drobnější květy, jsou do značné míry mrazuvzdorné, a kvetou od podzimu, přes mírnou zimu až do jara; pozdní, které kvetou od jara až do konce léta; a japonské F1 hybridy s velkými barevnými květy, které však zimu nesnášejí.
Odrůdy a kultivary
Bylo vyšlechtěno již více než 450 druhů macešek, některé jsou jednobarevné, jiné vícebarevné nebo mají barevně odlišné oko, další mají zajímavou kresbu, některé jsou drobnokvěté, jiné s květy až osm centimetrů velkými. Druhy macešek jsou: polní, převislá, zahradní, velkokvětá a rolní. Z kultivarů lze jmenovat např. tříbarevnou ‚Adonis‘, černou ‚Black King‘, zkadeřenou ‚Frilly F1‘, oranžovou ‚Clear Crystals‘, růžovou s modrými proužky ‚Giant Foreruner Ruby‘, ‚Hiemalis‘, která kvete dvakrát ročně, žlutomodrou ‚Joker Blue Yellow‘, fialovo-žlutou ‚Joker Violet Gold F2‘, fialovou s bílým lemováním ‚Rippling Waters‘, s tmavým okem ‚Weseler Eis Mix‘ a další.
Stanoviště
Macešky podle druhu upřednostňují stanoviště v polostínu, v rozptýleném slunečním světle. Nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. V zimě je chráníme před silnými mrazy nastýlkou chvojí. Hybridy v nádobách přezimujeme v chladných světlých prostorách, nesnášejí ani mírný mráz.
Pěstování
Macešky, Violky si můžeme předpěstovat ze semínek (viz odstavec množení), a počítáme s tím, že pokvetou až druhým rokem, nebo si nakoupíme již vypěstované sazenice. Kvalitní sazeničky by měly mít 6 – 9 pravých lístků. Macešky jako jedny z mála květin dobře snášejí i přesazování v době, kdy kvetou. Ideální půda pro jejich pěstování by měla být humózní s dostatkem živin, nejlépe obohacená vyzrálým kompostem, propustná a průběžně vlhká. Na podzim (nebo na jaře) sázíme vzrostlé sazeničky v rozestupu 15 – 25 cm. Pokud je sázíme do nádob, opatříme je dobrou drenáží. Podle potřeby zaléváme, nutné je to zvláště v období sucha, přihnojujeme 3-4 x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas zkypříme. V letních vedrech macešky většinou přestávají kvést a začnou znovu, až se trochu ochladí. V zimě macešky na záhonech zaryjeme chvojím, a pokud zrovna nemrzne, zalijeme je. Nádoby můžeme uskladnit ve světlých prostorách bez mrazů, nebo je zakopat do země
Množení
Pro jarní kvetení sázíme semena v červnu a červenci, pro podzimní brzy na jaře. Připravíme si pěstební nádoby, nebo plochu v pařeniště či skleníku. Semínka promneme s jemným pískem, abychom narušili jejich ochrannou vrstvu, a vysejte ne na určené místo a jemně zasypeme slabou vrstvou zeminy. Optimální místo k předpěstování je takové, kde se teplota průběžně pohybuje mezi 15 – 18 °C. Půdu udržujeme průběžně vlhkou, aby nezaschly klíčky, které se objeví během deseti dnů. Asi za měsíc rostliny s alespoň dvěma lístky přepícháme v rozestupech osmi centimetrů.
Použití a přínos
Macešky, Violky se hodí do okrasné zahrádky, kde je můžeme kombinovat s některými trvalkami nebo cibulovinami. Nádherné jsou podzimní nebo jarní truhlíky na oknech či balkonech – macešky sázíme tak hustě, aby v nádobě pokryly všechnu zeminu. Hroby, zvláště před Dušičkami, můžeme různě barevnými maceškami osázet do zajímavých ornamentů.