Macešky, Violky zahradní

žlutofialové macešky
Macešky, Violky zahradní, foto med

Sametové květy Macešky, Violky zahradní kvetou velkou část roku, příjemně voní a vyskytují se v mnoha odstínech i barevných kombinací. Skvěle vypadají na předzahrádce, okrasných záhonech, na hrobech, které mohou celé pokrýt, v truhlíku za oknem i v jiných přenosných nádobách. Drobnokvěté macešky v malém košíku nebo ozdobné nádobě se mohou stát milým dárkem. Macešky v truhlíku, na záhonu i na hrobě nevyžadují žádnou zvláštní péči a jsou vhodné i pro začátečníky.

Macešky, foto med

Maceška, Violka zahradní (Viola) je dvouletá nebo krátkověká vytrvalá rostlina dorůstající 15 – 20 centimetrů. Byla vyšlechtěná v 19. století z plané violky trojbarevné, o které se říká, že je bylinou lásky a má uklidňující účinky. Dnešní macešky kvetou ve velkém množství barev a jejich kombinací od bílé až po černou. Tyto květiny kvetou podle toho, kdy je vysejeme, v podstatě od jara až do zámrazu. Podle doby květu je rozdělujeme na: rané, které mají drobnější květy, jsou do značné míry mrazuvzdorné, a kvetou od podzimu, přes mírnou zimu až do jara; pozdní, které kvetou od jara až do konce léta; a japonské F1 hybridy s velkými barevnými květy, které však zimu nesnášejí.

Odrůdy a kultivary

Violka zahradní Adonis, foto med

Bylo vyšlechtěno již více než 450 druhů macešek, některé jsou jednobarevné, jiné vícebarevné nebo mají barevně odlišné oko, další mají zajímavou kresbu, některé jsou drobnokvěté, jiné s květy až osm centimetrů velkými. Druhy macešek jsou: polní, převislá, zahradní, velkokvětá a rolní. Z kultivarů lze jmenovat např. tříbarevnou ‚Adonis‘, černou Black King, zkadeřenou Frilly F1‘, oranžovou Clear Crystals‘, růžovou s modrými proužky Giant Foreruner Ruby‘, ‚Hiemalis‘, která kvete dvakrát ročně, žlutomodrou ‚Joker Blue Yellow‘, fialovo-žlutou ‚Joker Violet Gold F2‘, fialovou s bílým lemováním Rippling Waters‘, s tmavým okemWeseler Eis Mix a další.

Stanoviště

Violky zahradní, foto med

Macešky podle druhu upřednostňují stanoviště v polostínu, v rozptýleném slunečním světle. Nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. V zimě je chráníme před silnými mrazy nastýlkou chvojí. Hybridy v nádobách přezimujeme v chladných světlých prostorách, nesnášejí ani mírný mráz.

Pěstování

Macešky modré, foto med

Macešky, Violky si můžeme předpěstovat ze semínek (viz odstavec množení), a počítáme s tím, že pokvetou až druhým rokem, nebo si nakoupíme již vypěstované sazenice. Kvalitní sazeničky by měly mít 6 – 9 pravých lístků. Macešky jako jedny z mála květin dobře snášejí i přesazování v době, kdy kvetou. Ideální půda pro jejich pěstování by měla být humózní s dostatkem živin, nejlépe obohacená vyzrálým kompostem, propustná a průběžně vlhká. Na podzim (nebo na jaře) sázíme vzrostlé sazeničky v rozestupu 15 – 25 cm. Pokud je sázíme do nádob, opatříme je dobrou drenáží. Podle potřeby zaléváme, nutné je to zvláště v období sucha, přihnojujeme 3-4 x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas zkypříme. V letních vedrech macešky většinou přestávají kvést a začnou znovu, až se trochu ochladí. V zimě macešky na záhonech zaryjeme chvojím, a pokud zrovna nemrzne, zalijeme je. Nádoby můžeme uskladnit ve světlých prostorách bez mrazů, nebo je zakopat do země

Množení

Macešty v gabionové zídce, foto med

Pro jarní kvetení sázíme semena v červnu a červenci, pro podzimní brzy na jaře. Připravíme si pěstební nádoby, nebo plochu v pařeniště či skleníku. Semínka promneme s jemným pískem, abychom narušili jejich ochrannou vrstvu, a vysejte ne na určené místo a jemně zasypeme slabou vrstvou zeminy. Optimální místo k předpěstování je takové, kde se teplota průběžně pohybuje mezi 15 – 18 °C. Půdu udržujeme průběžně vlhkou, aby nezaschly klíčky, které se objeví během deseti dnů. Asi za měsíc rostliny s alespoň dvěma lístky přepícháme v rozestupech osmi centimetrů.

Použití a přínos

Macešky v nádobě, foto med

Macešky, Violky se hodí do okrasné zahrádky, kde je můžeme kombinovat s některými trvalkami nebo cibulovinami. Nádherné jsou podzimní nebo jarní truhlíky na oknech či balkonech – macešky sázíme tak hustě, aby v nádobě pokryly všechnu zeminu. Hroby, zvláště před Dušičkami, můžeme různě barevnými maceškami osázet do zajímavých ornamentů.