Platykodon velkokvětý, Boubelík

Platykodon velkokvětý, Boubelík nebo Boubelka či Zvonkovec má velké modré květy ve tvaru zvonku
Platycodon grandiflorus, foto med

Platykodon velkokvětý, Boubelík nebo Boubelka ozvláštní zahradu nádhernými velkými modrými, bílými nebo růžovými květy ve tvaru zvonků. Odborný název Platycodon je odvozen z řeckých slov platys (široký) a codon (zvonek). Tato trvalka je na péči nenáročná a její kořen má léčivé účinky. Na pěstování je zcela nenáročná.

Platykodon velkokvětý, foto med

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorus), též Boubelík velkokvětý, Boubelka velkokvětá, Zvonkovec patří do čeledi zvonkovité (Campanulaceae), pochází z východní Asie. Tato trvalka s velkými, výraznými květy dorůstá výšky 50-80 cm, zelené kopinaté listy mají vejčitý tvar a při poranění z nich vytéká mléko. Rostlina má bílý řepovitý kořen, ze kterého vyrůstají kolmo vzhůru pevné lodyhy, které nesou jeden nebo několik květů. Zvonkovité květy jsou pěticípé, o průměru až 8 cm, mohou být modré, modrofialové nebo bílé. Poupata vypadají jako malé balóny konečné velikosti květů, pak se rázem otevřou. Boubelík kvete od konce června do konce srpna. Plodem je tobolka.

Druhy a odrůdy

Platykodon, foto med

Existuje mnoho kultivarů s odlišnou barvou květů. ’Album’ a ’Astra White’ jsou čistě bílé; ’Apocyan’ fialově modrý; poloplná nízká ’Plenum’ je světle modrá; ’Astra Blue’ je modrá; ’Mariesii’ je 30 cm nízká, kvete modře; ’Mother of Pearl’ a ’Fuji Pink’ kvetou růžově; ’Perlmutterschale’ kvete světle růžově; jen 20 cm vysoká ’Apoyama’ modře; ’Plenum’ má květy poloplné, světle modré.

Stanoviště

Zvonkovec, foto med

Platycodon upřednostňuje slunce, nanejvýš polostín. Ve stínu nepokvete. Zemina by měla být humózní a propustná, neměla by zcela vyschnout. Je plně mrazuvzdorná do – 30°C. Nemá rád přesazování.

Pěstování

Boubelík velkokvětý, Platycodon, foto med

Sazenice Boubelíku vysazujeme na konci léta na vzdálenost 25–30 cm. Sazenice zalijeme v případě velkého sucha, jinak vše necháme na přírodě. Neokopáváme, nehnojíme, nepřesazujeme, nedělíme trsy – nic z toho rostlině neprospívá. Po odkvětu by měla vyzrávat v suchu, rozhodně nezaléváme. Než se zatáhne, měli bychom si označit, kde roste, abychom ji na jaře omylem nevypleli nebo nepoškodili, neboť raší později než ostatní květiny.

Množení

Platykodon velkokvětý, Zvonkovec, foto med

Platycodon množíme nejsnáze semeny na jaře, případně koupenými sazenicemi, které vysadíme n konci léta. Semena vysejeme, rosíme a zakrýváme sklem nebo fólií. Semenáčky některých odrůd vykvétají již v prvním roce.

Použití a přínos

Platykodon, kořen, foto archiv

Boubelka velkokvětá vynikne se skalkách, na suchých zídkách, na štěrkovém záhonu, na smíšených záhonech s trvalkami, i mezi nízkými okrasnými travinami či rozchodníky. Platykodon velkokvětý má léčivé účinky. Kořen působí protizánětlivě, užívá se při zánětech průdušek a plic, při zánětech v krku, kašli, zahlenění apod.