Denivka, Hemerocallis je oblíbená okrasná vytrvalá květina, běžně se vyskytující na mnoha zahradách. Její květ, jak název napovídá, vydrží jediný den. Na rostlině jich však je větší množství, odkvetlý květ rychle nahrazen novým, a to se opakuje několik týdnů v kuse. Květy mají antioxidační účinky a působí protizánětlivě. Jsou i jedlé, zdobíme jimi pokrmy a přidáváme je do salátů. Na pěstování je Denivka snadná, zvládnou to i začátečníci.
Denivka (Hemerocallis) je vytrvalá bylina z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae) . Pochází z Asie, kde roste planě u vodních toků a ve světlých lesích. Denivky rostou ve větších trsech, zelené, žlábkovité, úzké a dlouhé listy jsou vysoké od 30 do 120 cm. Na rozdíl od Lilií, které vyrůstají z cibule, rostou Denivky z hlíznatých kořenů. Nálevkovité šestičetné květy nakvétají postupně, jsou jedlé a léčivé, kdežto květy Lilií jsou jedovaté. Hemerocallis mohou mít květy jednobarevné nebo dvoubarevné, žluté, oranžové, červené až rudofialové. Kvetou od června do srpna, mnohdy i dříve.
Druhy a odrůdy
Hemerocallis je vyšlechtěna v nejrůznějších barvách, existují odrůdy dvoubarevné, plnokvěté, zakrslé, vhodné do nádob a na skalku. Denivka žlutá (H. lilioasphodelus) 100 cm, žlutý květ. Kultivar H. ’Alan’ 90 cm, červený a žlutý; H. ’Earliana’ 90 cm, květ žlutý; H.’Eveline Claar’ 75 cm, růžový; H. ’Atlas’ 110 cm, žlutý; H. ’Crimson Pirate’ 80 cm, květ sytě červený s oranžovou; H. ’Frans Hals’ 70 cm, oranžovočervený; H. ’Mary Quenther’ 90 cm, tmavočervený; H. ’Crimson Pirate’ 80 cm, rudý s žlutým středem; H. ’Pink Damask’ 80 cm, květ růžovo-zelenožlutý; pozdní H. ’Sammy Russel’ 60 cm, květ rudohnědý s oranžovou; H. ’Resplendent’ 100 cm, květ červenohnědý; H. ‚Voodoo Dancer‘ kvete opakovaně rudočerně; H. ‚Entrapment‘ kvete fialově s žlutým jícnem; H. ‚Autumn Red‘ 110 cm, červené květy s žlutým jícnem; H. ‚Holiday Delight‘ 80 cm, oranžový květ; H. ‚Colonel Mustard‘ a H. ‚Cherry Valentine‘ kvetou opakovaně, sytě oranžově a dosahují výšky jen 50 cm.
Stanoviště
Denivky upřednostňují slunné či polostinné umístění s propustnou, mírně vlhkou půdou. Přemokření nesnáší, mrazy ani vysoké teploty jim nevadí. Na jednom, stanovišti přežívá velmi dlouho.
Pěstování
Denivky sázíme na jaře (kontejnerované celoročně) na vzdálenost okolo 80 cm. Tolerují různé typy půd, optimální je hlinitou až písčito-hlinitá. V období nasazení květů zaléváme a přihnojujeme komplexním hnojivem. Sucho snižuje kvetení a způsobuje sesychání listů. K udržení vlhka můžeme mulčovat borkou. Po několika letech trsy Denivek rozdělíme a zasadíme na nové stanoviště. Je mrazuvzdorná, ale stálezelené odrůdy před silnějším mrazem chráníme chvojím. Suché listy odstraňujeme až na jaře, v době rašení nových.
Množení
Denivky množíme dělením trsů na jaře nebo koncem léta.
Použití a přínos
- Denivky jsou vhodné jako solitérní rostliny ve volných skupinách, nebo na záhonech s dalšími trvalkami, např. Třapatkami, Řebříčky, Sporýšem argentinským, Sibiřskými kosatci a dalšími. Dobře vypadají v blízkosti vodních partií. Nižší druhy jsou vhodné i pro pěstování v přenosných nádobách.
- Léčivé účinky: V léčitelství se využívají poupata a květy, z nichž odstraníme pyl ostřižením pestíků. Mají antioxidační účinky a působí protizánětlivě. Odvar z oddenků napomáhá při potížích s močením.
- Denivka v kuchyni: Poupata sbíráme těsně před rozvinutím, používáme je čerstvá. Obsahují množství karotenoidů. Používáme je jako zeleninu do salátů, zdobíme jimi pokrmy. Chutnají jako salát. Jedlé jsou i kořeny Denivek, syrové i tepelně upravené.