Pěstujeme angrešt stromkový i keřový

Zelené bobule dozrávajícího drobného ovoce - angrešt čili srstka
Stromkový angrešt, foto med

Angrešt neboli srstka nám poskytuje brzkou, pravidelnou a při dobrém ošetřování i vysokou sklizeň drobné ovoce plného zdraví prospěšných látek a vitamínů. Angrešt lze pěstovat i tam, kde se nedaří ovocným stromům a je vhodný i pro začínající zahrádkáře. Pěstujeme ho ve formě keřů nebo malých stromků.

Angrešt, srstka (Ribes uvacripsa) tvoří dužnaté plody buď holé nebo bobule s měkkými chlupy. Barvu mohou mít podle odrůdy bělavou, žlutou, zelenou, načervenalou i vínově červenou. V našich zemích se angrešt objevil teprve v devatenáctém století. Angrešt se šlechtil roubováním na zlatou meruzalku, čímž vznikla jeho stromková forma. Sklizeň ze stromků je snadnější než z keřů a ovoce bývá kvalitnější.

Druhy a odrůdy

Srstka, foto med

Zelené plody: Bílý nádherný, Roman a Britania, rezistentní odrůda Prima – středně raně dozrávající odrůda s velkými elipsovitými, holými bobulemi se středně silnou slupkou, chuť sladce navinulá, aromatická, plodnost vysoká a pravidelná.
Žlutozelené plody: Rixanta, raná, velké, slabě ochmýřené bobule sladce navinulé chuti. Invicta se středně velkými, elipsovitými bobulemi se slabou slupkou
Žluté plody: Zlatý fík, keř Hinomaki, stromek Pallagi trias, Česká koruna.
Červené plody: Industrie, Hinnomaki – keř i stromek, keř téměř bez trnů Captivator, Piroška, Remarka s středně velkými, sladkokyselými, aromatickými bobulemi. Rokula s menšími, elipsovitými plody nakyslé chuti. Pozdní Rolonda až hnědofialové barvy s ojíněním a pozdní Karmen se slabým žilkováním bez chloupků.

Stanoviště

Angreštu se nejlépe daří ve středně těžkých, dostatečně vlhkých a humusem bohatých půdách. V vlhkých uzavřených polohách však angrešt trpí americkým padlím. Raději než plné slunce má rád přistíněné polohy někde v závětří zahrady.

Pěstování

Angrešt bílý, foto med

Sazenice angreštu vysazujeme na jaře nebo na podzim ve sponu 2 x 1 metru. Stromky vážeme izolovaným drátem k pevným kolíkům sahajícím nad korunku. Angrešt je samosprašný, a pro lepší úrodu vysazujeme několik stromků vedle sebe. Do sazební jámy přidáme rozleželý kompost, který rostlinu zásobuje živinami. Další roky přihnojujeme tekutými hnojivy. Na jaře po výsadbě zkrátíme korunní výhony na tři pupeny. Snažíme se o vypěstování silnou a pravidelně rozloženou korunku s asi šesti hlavními větvemi. Jejich prodloužení pak každoročně zkracujeme asi o třetinu, postranní obrost i více. Výhonky, které zahušťují korunu, i ty slabé odstraňujeme. Řežeme v předjaří před začátkem rašení pupenů. Počátkem léta většinou odstraňujeme všechny nové omladky, aby se koruna příliš nezahustila. Keře zmlazujeme po asi deseti letech tak, že staré větve odřízneme až u země a ponecháme jen nové silné výhony. Angrešty je dobré mulčovat posečenou trávou nebo drcenkou. Vrstva drcenky nebo borky zabrání hlubokému promrznutí půdy.

Množení

Červený angrešt, foto med

Sazenice keřového angreštu získáme hřížením. Mateční rostlině seřízneme rok před množením výhony asi 5 cm nad zemí a půdu kolem ní dobře pohnojíme. Během vegetace vyrostou nové výhony, z nichž na jaře vybereme ty silné a ohneme je do asi 20 cm hluboké rýhy, háčky přichytíme k zemi a zasypeme kompostem. Konce výhonů zkrátíme tak, aby nad zemí byly tři pupeny. Po ukončení vegetace jednotlivé zakořeněné výhony oddělíme a vysadíme na trvalé místo. Angrešt lze množit také letními řízky a oddělky, které řežeme v létě, asi v polovině června. Řežeme polozdřevnatělé letorosty na řízky dlouhé osm centimetrů. Spodní řez děláme těsně pod očkem, horní mírně nad očkem. Řízky stimulujeme a napícháme do pařeniště do humózní, písčité půdy s přídavkem rašeliny.

Obsah zdraví prospěšných látek

Angrešt má vysoký obsah kyselin (citrónové, jablečné, vinné i šťavelové). Kromě fruktózy obsahuje mnoho pektinů. Obsah vitamínu C má angrešt srovnatelný s citrony, kromě toho obsahuje vitamín E, B a karotenu, z minerálů pak draslík, křemík, fosfor, vápník, hořčík, železo a zinek, jód, měď, mangan a fluór.

Použití a přínos

Nezralý angrešt, foto med

Angrešt konzumujeme nejčastěji čerstvý. Dobrý je i angreštový kompot, marmeláda, džus… Z angreštu také vykouzlíme nejrůznější moučníky. Křemík v angreštu nám zajišťuje pevnost tkání a je proto důležitý k předcházení cévním onemocněním. Angrešt se doporučuje při ateroskleróze, zácpách (čistí dobře střeva), vysokém krevním tlaku, chudokrevnosti a obezitě, také zbavuje tělo jedovatých kovů. Příznivě působí na vlasy a kůži.