Zimní práce na zahradě

zasněžená pergola s nesklizeným hroznovým vínem
Zimní práce na zahradě, foto med

V zimě většinou o zahradě příliš nepřemýšlíme. Vše na ní odpočívá obvykle pod sněhovou peřinou a my se můžeme zabývat nanejvýš tak plánováním a nákupem osiva. Přesto všechnu nepřízeň počasí rostliny čas od času zimní práce na zahradě potřebují.

Sníh chrání rostliny, foto med

Sněhová přikrývka naše rostliny na zahradě spolehlivě chrání, neboť sníh je dobře izoluje před mrazem. Pokus je však jeho vrstva příliš silná, dokáže sníh neúnosně zatěžovat sloupovité jehličnany i ovocné stromy, které se pod váhou sněhu mohou ohnout nebo dokonce prasknout. Proto velké vrstvy sněhu bez milosti z větví sklepáváme. Přihrneme ho ne kořenům, neboť je cenným zdrojem vláhy.

Ochrana před mrazem

Choulostivé keře, pokud jsme tak již neučinili, zabalíme do jutových pytlů podle potřeby vycpaných slámou nebo listím, případně nad nimi vztyčíme kostru z chvojí a z geotextilie či bublinkové fólie vytvoříme ochranný stan. Musíme v něm ale zajistit volné proudění vzduchu a v případě stálezelených rostlin i přístup světla.

Úklid zahrady

V zimě je na zahradě jen málo práce, foto med

V lednu i v únoru vypadá většina zahrad pustě a monotónně, vyjma okrasné zahrady s keři pěstovanými pro zimní květy, například Kalinou vonnou (Vilburium farreri) a Zimokvětem časným (Chimonanthus praecox). Rozhodně ale vypadá lépe zahrada uklizená, než ty, které nabízejí našim pohledům odumřelé rostliny, opadané listí a hromady větví, opěry a tyčky trčící z neupravených záhonů, či poházené nářadí a zahradní potřeby na pozemku. Pravděpodobně jsme neměli při podzimních pracích na úklid dost času, ale teď to můžeme napravit a spojit úklid s kontrolou nářadí. Zkontrolujeme a případně opravíme poškozené ploty a treláže, zastřihneme nebo upevníme rostliny visící nad cestou nebo přes trávník, odstraníme tyčky a opěry ze záhonů, vyčistíme přenosné nádoby. Pokud nemrzne a je sucho, můžeme se pustit i do rytí záhonů. Také můžeme vyrýt výsadbové jámy pro ovocné i okrasné dřeviny a rýhy pro živé ploty. Prostokořenné dřeviny, které máme zešikma založeny v půdě, pravidelně kontrolujeme a ochráníme před zbytečným promrznutím a suchem. Není–li sníh, tak je za bezmrazých dnů zalijeme.

Péče o trávník

Zimní péče o trávník, foto med

Jestliže nemrzne a je právě sucho, vylepšíme trávník, když na něj rozhodíme prosátý kompost nebo travní substrát a lehce ho rozhrábneme, aby byl ve vrstvě přibližně 2 cm vysoké. Můžeme přidat i draselná a fosforečná hnojiva, ale dusík zatím vynecháme. Dáváme pozor, aby na zmrzlý ani rozmoklý trávník nikdo zbytečně nevstupoval, a označíme si nejvlhčí místa, abychom je na jaře mohli ošetřit.

Jezírko

Jezírko v zimě, foto med

Máme-li v jezírku rybky a rostliny, neměli bychom dovolit, aby zamrzlo. Prorážíme pravidelně led, a pokud nechceme, aby se tvořil, hodíme na hladinu starý míč nebo PET lahve – jak nimi vítr pohybuje po hladině, tvořící se škraloupy ledu neustále narušují a brání zamrznutí jezírka. Škodlivé plyny tak mohou stále unikat ven a kyslík zase pronikat do vody. Vodní plocha bude zdravá, i když hladinu pokrývá vrstva ledu. Pokud jezírko ještě nemáme a chceme ho, můžeme v bezmrazých dnes začít s jeho hloubením, abychom si ho již od dubna mohli plně užívat. Vykopanou zeminu ponecháme k budoucí tvorbě umělých vyvýšenin, které dodají zahradě kontrast, anebo s nimi srovnáme nevhodné nerovnosti. Jezírko pak dobudujeme v březnu po rozmrznutí půdy.

Další zimní práce

Pravidelně krmíme ptáky, odmění se nám v sezoně hubením různých živých škůdců. Za bezmrazých dnů můžeme prořezávat stromy a keře, případně je tvarovat. Zmlazujeme nepříliš vzrostlé živé keře, dobře rostlé sestřiháme.