V zimě většinou o zahradě příliš nepřemýšlíme. Vše na ní odpočívá obvykle pod sněhovou peřinou a my se můžeme zabývat nanejvýš tak plánováním a nákupem osiva. Přesto všechnu nepřízeň počasí rostliny čas od času zimní práce na zahradě potřebují.
Sněhová přikrývka naše rostliny na zahradě spolehlivě chrání, neboť sníh je dobře izoluje před mrazem. Pokus je však jeho vrstva příliš silná, dokáže sníh neúnosně zatěžovat sloupovité jehličnany i ovocné stromy, které se pod váhou sněhu mohou ohnout nebo dokonce prasknout. Proto velké vrstvy sněhu bez milosti z větví sklepáváme. Přihrneme ho ne kořenům, neboť je cenným zdrojem vláhy.
Ochrana před mrazem
Choulostivé keře, pokud jsme tak již neučinili, zabalíme do jutových pytlů podle potřeby vycpaných slámou nebo listím, případně nad nimi vztyčíme kostru z chvojí a z geotextilie či bublinkové fólie vytvoříme ochranný stan. Musíme v něm ale zajistit volné proudění vzduchu a v případě stálezelených rostlin i přístup světla.
Úklid zahrady
V lednu i v únoru vypadají zahrady pustě a monotónně. Oživí ji jen dřeviny se zimními květy, např. Kalina vonná (Vilburium farreri), Vilín (Hamamelis) a Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox). Zahrada vypadá lépe uklizená, než ty s odumřelými rostlinami, opadaným listím a hromadami větví a opěr trčících ze záhonů, Či poházené nářadí a zahradní potřeby. Pravděpodobně nebyl při podzimních pracích na úklid čas, ale teď to napravíme a spojíme úklid s kontrolou nářadí. Zkontrolujeme a opravíme poškozené ploty a treláže. Zastřihneme nebo upevníme rostliny visící nad cestou nebo přes trávník, odstraníme opěry ze záhonů, vyčistíme přenosné nádoby. Pokud nemrzne a je sucho, pustíme se i do rytí záhonů. Také vykopeme výsadbové jámy pro ovocné i okrasné dřeviny a rýhy pro živé ploty. Prostokořenné dřeviny, které máme zešikma založeny v půdě, pravidelně kontrolujeme a ochráníme před zbytečným promrznutím a suchem. Není-li sníh, tak je za bezmrazých dnů zalijeme.
Péče o trávník
Jestliže nemrzne a je právě sucho, vylepšíme trávník, když na něj rozhodíme prosátý kompost nebo travní substrát a lehce ho rozhrábneme, aby byl ve vrstvě přibližně 2 cm vysoké. Můžeme přidat i draselná a fosforečná hnojiva, ale dusík zatím vynecháme. Dáváme pozor, aby na zmrzlý ani rozmoklý trávník nikdo zbytečně nevstupoval, a označíme si nejvlhčí místa, abychom je na jaře mohli ošetřit.
Jezírko
Máme-li v jezírku rybky a rostliny, neměli bychom dovolit, aby zamrzlo. Prorážíme pravidelně led, a pokud nechceme, aby se tvořil, hodíme na hladinu starý míč nebo PET lahve – jak nimi vítr pohybuje po hladině, tvořící se škraloupy ledu neustále narušují a brání zamrznutí jezírka. Škodlivé plyny tak mohou stále unikat ven a kyslík zase pronikat do vody. Vodní plocha bude zdravá, i když hladinu pokrývá vrstva ledu. Pokud jezírko ještě nemáme a chceme ho, můžeme v bezmrazých dnes začít s jeho hloubením, abychom si ho již od dubna mohli plně užívat. Vykopanou zeminu ponecháme k budoucí tvorbě umělých vyvýšenin, které dodají zahradě kontrast, anebo s nimi srovnáme nevhodné nerovnosti. Jezírko pak dobudujeme v březnu po rozmrznutí půdy.
Další zimní práce
Pravidelně krmíme ptáky, odmění se nám v sezoně hubením různých živých škůdců. Za bezmrazých dnů můžeme prořezávat stromy a keře, případně je tvarovat. Zmlazujeme nepříliš vzrostlé živé keře, dobře rostlé sestřiháme.