Toulcovka americká, kapsovec americký

žluté toulce Kapsovce amerického na břehu potoka
Toulcovka americká, Kapsovec americký (Lysichiton americanus) , foto med

Toulcovka americká neboli kapsovec americký je vysoce atraktivní bahenní rostlina, která se může stát skvostnou ozdobou břehu zahradního jezírka nebo potůčku, a to v době, když je břeh vodní plochy ještě téměř holý. Veliké svítivě žluté květy vypadají jako bahenní lucerny a strhují na sebe veškerou pozornost. Poskytneme-li jí dostatečně vlhké stanoviště, bude se jí dobře dařit i bez další péče. Snadno se rozmnožuje.

Toulcovka americká a kamčatská, foto med

Toulcovka americká neboli Kapsovec americký (Lysichiton americanus) byla objevena v bažinách a mokřadních lesích severozápadní Ameriky. Patří do čeledi Árónovitých (Araceae) rostlina nalezena, podél potoků a dalších mokrých oblastech Domorodci ji též nazývají zelí skunků (Western Skunk Cabbage), a to pro zápach, který květy vydávají, aby k sobě přilákaly opylovače, mouchy a brouky. Toulcovka americká je asi 50 cm vysoká vytrvalá bahenní rostlina s mohutným trsem vejčitě podlouhlých, žilkovaných kožovitých listů, které mohou být více než metr dlouhé a přes půl metru široké. Plně se vyvíjejí až po odkvětu. Podzemní oddenky jsou svislé a dlouhé jen okolo 30 cm. Jasně žluté oboupohlavné květy se objevují počátkem jara a kvetou od března do května. Květ se skládá z válcovité palice s drobnými květy a nápadného žlutého toulce dlouhého až 40 cm. Plody jsou dvousemenné zelené bobule.

Druhy a odrůdy

Toulcovka kamčatská, foto med

Toulcovka americká, kapsovec (L. americanus) se žlutě zbarveným toulcem má menšího příbuzného – východoasijskou Toulcovku kamčatskou (L. camtschatcense), která má toulec bílý a také je o něco menší. Poněkud vzácnější kříženec obou druhů je Lysichiton × hortensis, které mají z každého rodiče něco.

Stanoviště

Toulcovky dobře porostou v bažinách a na podmáčených loukách, na okrajích vodních ploch, většinou na plném slunci, případně i polostínu. Ideální jsou břehy jezírek a rybníčků s kolísavou hladinou vody.

Pěstování Toulcovky

Kapsovec americký, foto med

Toulcovky americké i kamčatské vyžadují permanentně zamokřenou půdu, obsahující dostatek humusu. Při výsadbě musíme počítat s většími rozměry, do kterých se rostlina rozroste. Nekontrolovaný růst, zvláště ve volné přírodě, se může stát hrozbou pro ostatní vegetaci, kterou utiskuje. Trsy rostlin zůstávají velmi po celé léto, jsou nápadné a dekorativní. Rostlina je mrazuvzdorná.

Množení

Toulcovku množíme dělením trsů nebo oddenky. S množením nejsou problémy, spíš naopak, má poněkud invazní charakter.

Použití a přínos

Lysichiton americanus, foto med

Pro zahradní jezírka, potůčky i mokřady jsou všechny druhy toulcovek přínosem nejen jako okrasné rostliny, ale navíc svými kořeny pročišťují vodu. Domorodí Indiáni v Americe kdysi dávno tyto rostliny používali jako hojivé obklady na různá poranění, odřeniny a popáleniny. Mladé oddenky jedli jako zeleninu a listy používali jako talíře nebo do nich potraviny balili.