Zahradničení v lednu

Námraza na zazimované zahradě, svázané okrasné trávy
Lednová zahrada, foto Pascal

V lednu zahrada odpočívá, ale zahradníci ne tak docela. Zahradničení v lednu nevyžaduje tolik práce jako třeba v dubnu, ale trochu jí je. Například je čas na řez a tvarování některých dřevin, není-li země zamrzlá, můžeme vykopat výsadbové jámy, případně hloubíme jezírko. Také kontrolujeme nádobové rostliny. Sklepáváme sníh, který svou tíhou ohrožuje stromy a keře…

Čemeřice, Helleborus, foto med

V lednu a v únoru je vhodná doba na zimní zdravotní i opravný řez dřevin. Děláme to opatrně, abychom neodloupli kůru ani při řezu silných větví. Raději nejprve nařízněme větev zespoda, blíž ke kmeni a poté shora o trošku dál od kmene. Řežeme v zesíleném místě zvaném větevní kroužek, kde se rána nejrychleji zacelí, zvláště, když ji přetřeme stromovým balzámem.

Tvarování okrasných stromů

V lednu za bezmrazých dnů tvarujeme některé okrasné stromy, vynecháme ale větší prořezávání bříz, javorů (kromě těch tvarovaných na hlavu) a ořešáků. Při prořezávání sledujeme celkový tvar stromu, proto občas poodstoupíme.

Ovocné stromy

Prořezaná jabloň, foto med

Prořezávání ovocných stromů – jádrovin – odložíme až na únor, abychom je zbytečně neoslabili. Peckoviny budeme prořezávat ještě mnohem později. Jestliže kolem hlavního kmene vyrostly ze země rovné pruty, tzv. výmladky, odstraníme je tak, že odhrneme půdu a vykroutíme je až u báze, kde jsou spojeny se stromem. Po pouhém seřezání vy znovu vyrašily. Ze stromů otrháme zbylé seschlé plody, abychom zabránili případné infekci např. moniliózou či jinými chorobami. U mladých stromků zkontrolujeme, jestli se jim úvazy nezařezávají do kůry. V takovém případě je povolíme, v opačném přitáhneme, aby se ve větru netřely o kůru.

Ovocné keře a popínavé rostliny

Řez kiwi, foto med

Neklesne-li teplota pod -5 °C, můžeme prořezat vinnou révu a kiwi. Keře červeného, bílého i černého rybízu a angreštů prosvětlujeme a zmlazujeme. Vyřežeme a odstraníme větve s tmavou kůrou, které jsou starší než čtyři roky. Je-li sněhová přikrývka příliš tlustá, že hrozí rozlomení keřů nebo sloupových jehličnanů, nemilosrdně ji sklepeme. Přijatelná vrstva sněhu dobře izoluje. Pokud sníh není, stromy a keře mohou trpět suchem, proto je důležité je za bezmrazých dnů zalít.

Péče o trávník

Sněhem zasypaný živý plot i trávník, foto med

Zahradničení v lednu obnáší i péči o trávník. A to tak, že za bezmrazých dnů na něj rozhodíme přesátý kompost, který rozhrábneme. Snažíme se, aby jeho vrstva byla vysoká asi dva centimetry. Ke kompostu můžeme přidat také draselná a fosforečná hnojiva (dusíkatá ne). Na zmrzlý trávník zbytečně nevstupujeme, neboť mu to neprospívá. Mohla by se zde vytvořit sněžná plíseň.

Rostliny v nádobách

Vlnatý červec, foto med

Čas od času zkontrolujeme balkonové truhlíky a přenosné nádoby s přezimujícími rostlinami, zda nejsou napadené mšicemi, puklicemi a štítenkami, vlnatým červcem nebo jinými škůdci či houbovými chorobami. Odstraníme ovadlé listy a suché větvičky, protože mohou být zdrojem infekce. Místnost, kde přezimují, pravidelně větráme a rostliny podle druhu mírně zavlažujeme.