Tymián – pěstování

středozemní zelené koření tymián v květu
Tymián obecný, foto med

Tymián pochází ze Středomoří. Ve své domovině roste planě na rozpálených suchých svazích. Zdejší rostliny v sobě soustřeďují mnohem více vůní a chutí než jinde v chladnějších oblastech. Vůně a chuť tymiánu jsou typické pro Provence, toto oblíbené koření se ale využívá v kuchyních celé Evropy. Tymián je ceněný i pro své antiseptické účinky a podporu trávení těžkých masových jídel, kde by rozhodně neměl chybět. V truhlíku i na zahrádce pak oceníme i jeho silnou, příjemnou vůni.

Mladé rostliny tymiánu, foto med

Tymián (Thymus vulgaris) je malý zimovzdorný stálezelený keř se čtyřhrannými stonky, které na bázi postupně dřevnatí. V optimálních podmínkách je stálezelený. Eliptické až čárkovité, vonící listy jsou na rubu plstnaté. Kvete od května nachově vybarvenými květy. Aromatické vlastnosti různých odrůd tymiánu se liší obsahem thymolu v silicích. Planý tymián dřevnatí a vytváří vytáhlé řídké a neupravené větve. Vyšlechtěné kultivary mají jemnější měkčí stonky a jsou hustěji větvené. Jsou jich stovky, nepatrně se liší vůní a mohou se vzájemně křížit.

Druhy a odrůdy

Mateřídouška citronová, foto med

Existuje mnoho odrůd tymiánu, pro pěstování vybíráme ty, které voní. Tymián obecný (Thymus vulgaris) je základní druh pro většinu kuchyňského využití. Odpovídá planému tymiánu ze Středomoří. Je to houževnatý vzpřímený keřík s šedozelenými listy a bílými nebo světle fialovými květy. Pěstuje se v mnoha zahradních formách, například anglický širokolistý a francouzský úzkolistý. Tymián citrónový (T. citriodorus) bývá nazývaný též Mateřídouška citrónová. Ochucují se jím saláty i čaje. Plazivý Tymián herba-barona pochází z Korsiky a Sardinie. Má červený stonek, úzké lesklé listy a růžové květy. Hodí se k ochucení kořenové zeleniny, sýrových pokrmům a smetanových omáček. Mateřídouška úzkolistá (T. serpyllum) na rozdíl od Tymiánu obecného je jemnější a dobře ochutí grilovanou zeleninu a saláty, a to nejlépe čerstvá. Můžeme ji kombinovat s yzopem a s česnekem. panašovaný kultivar – Tymián hlavatý (Tragrantissimus capitatus ‚Golden Queen‘) má jemnou chuť a vhodně pokrm dekoruje.

Stanoviště

Má-li být pěstovaný tymián dostatečně aromatický, měli bychom ho zasadit na teplé a slunné stanoviště. Vhodné jsou i svahy a terasovité záhony, kde dlouhodobě pěstovaný navíc působí jako zábrana eroze (odplavování půdy). Takový porost udržíme až deset let.

Pěstování

Tymián, foto med

Tymián má rád propustnou písčitou půdu s dostatečnou zásobu vápníku. Prospívá jim horko sálající z dlažby a z kamenů ve skalkách. Nedaří se mu na zamokřených místech, s kyselou půdou. Také nesnáší hnojení chlévským hnojem ani jiným silnějším organickým hnojivem. Ovšem každoroční přihnojení plným hnojivem (NPK, Cererit, Kristalon) je přínosné. Ne však dusíkatá hnojiva, který podpoří růst na úkor obsahu aromatických látek. Tymián vyséváme od poloviny února do pěstebních nádob nebo ve vyhřívaném skleníku, v polovině května vysadíme sazeničky na záhony. Listy otrháváme podle potřeby – čím častěji, tím lépe, protože jinak se větvičky vytahují a dřevnatí. Na sušení ho sklízíme těsně před rozkvětem. Sušíme ve stínu a teplotách do 40 °C. Poslední sklizeň je do poloviny září, později rostliny vyzrávají na zimní období. U nás venku nepřezimují, hrnkujeme je a přezimují ve světlé místnosti s teplotou 12–16 °C. Sklízíme v tomto období opatrně, abychom rostliny příliš neoslabovali.

Množení

Pěstování tymiánu, foto med

Tymián se nejsnáze množí dělením z nařezaných řízků o délce 5 až 7 cm. Optimální spon na záhonech je 30 x 20 cm. Před výsadbou důkladně odplevelíme pozemek především od vytrvalých plevelů (pcháč, pýr). Můžeme též vysévat semínka přímo na záhon začátkem dubna, ale vzchází pomalu, a silně se zapleveluje. Chceme-li tymián pěstovat v truhlíku, musíme mu zajistit dostatek slunce.

Použití a přínos

Sušený tymián, foto med

Významné obsahové látky tymiánu jsou silice, třísloviny a hořčiny. Tymián je vynikající koření na masa a do omáček, také se dobře uplatní jako přísada do různých zeleninových salátů, na pizzu, k pečeným bramborám, smaženým houbám i do hustých polévek. Tymián má i léčivé účinky: Upravuje trávení, podporuje tvorbu žluči, uvolňuje silný kašel, působí jako antiseptikum, bývá významnou složkou ústních vod, zubních past nebo koupelových směsí.