Skalničky bez skalky

Drobná kvítka skalniček růžových odstínů na suťovém záhonu
Astry hvězdnice na suťovém záhonu, foto med

Skalničky, čili alpínky, obvykle pěstujeme ve skalkách, ale co když na skalku nemáme místo, nebo naše zahrada nemá správnou polohu, či ji z nějakého dalšího důvodu mít nemůžeme? Skalniček se ani tak vzdávat nemusíme, protože naštěstí existují alternativní způsoby jejich pěstování. Dobře se jim daří v kamenných zídkách, ve štěrkové zahrádce, či na suťových nebo vyvýšených záhonech, kde všude můžeme pěstovat skalničky bez skalky.

Skvěle vypadají kobercovitě rostoucí skalničky ve spárách mezi dlažebními kameny nebo při okraji smíšeného záhonu, anebo i na terase v kamenných nebo betonových korytech.

Skalničky pro suché kamenné zídky

Suchá zídka, foto med

Suché zídky slouží většinou k podpírání prudšího svahu nebo tvoří jednu ze stran vyvýšeného záhonu.  Kamenné zídky tak umějí vyřešit problémy s nerovným terénem. Při stavbě se nepoužívá malta, mezery mezi kameny vyplňujeme výsadbovou směsí a ve spárách pěstujeme skalničky. Spáry jsou velmi vhodné pro osázení takzvanými spárovými rostlinami. Mezi ně patří například Levisie (Lewisia), Zvěšinec zední (Cymbalaria muralis), Pratia (Lobelia) pedunculata, Lomikámen dlouholistý (Saxifraga longifolia), Ramonda ( Ramonda ), Tařice (Haberlea Alyssum), Plamenka (Phlox), Mateřídouška (Thymus), do stínu Huseník (Arabis), Zvonek (Campanula) a Netřesky  (Sempervivum)  a ve stínu i některé Kapradiny (Polypodiopsida), Rozchodníky (Sedum). Díky mase zeminy, kterou podpírají, si suché zídky udržují poměrně nízkou teplotu a rostlinám se v nich dobře daří. Rostliny sázíme již během stavby nebo až po jejím dokončení.

Vyvýšený záhon

Zvonek lžičníkolistý, foto med

Vyvýšený záhon má výšku od 30 do 80 cm a je ohraničený dvěma paralelními stěnami. Vyvýšený záhon vyjde daleko levněji než skalka, zabere méně místa a skalniček se na něj vejde nejméně tolik, jako na skalku, také proto je tento druh záhonu čím dál oblíbenější. Mezi zde pěstované rostliny patří například Devaterník (Helianthemum), Tařička (Aubrietia) a Hvozdík (Dianthus), ale popravdě zde můžeme pěstovat, cokoliv chceme, například Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris ). Ve zvýšeném záhonu můžeme pěstovat skalničky snadno a s menšími nároky na prostor, než ve skalce. Před stavbou zvýšeného záhonu odstraníme vytrvalé plevele. Použití větších kamenů je možné, ale rostlinám to neprospívá.

Suťový záhon

Suťový záhon, foto med

Některé skalničky velmi dobře přežívají v suti nebo ve štěrku. Pokud se nám kolem domu hromadí kamenná suť, bylo by škoda ji nevyužít. Vybereme ze sutě různě velké kameny, navršíme je na mírný svah s co největším množstvím slunečního svitu. Prosypeme směsí (1 díl  zahradní zeminy, 1 díl rašeliny a 3 díly štěrku), na to 5cm vrstvu štěrku a navrch suťovou směs. V suťových záhonech se daří rostlinám:  Ruměnice (Onosma alboresea), Hvozdík (Diantus alpinus), Zvonek (Campanula cochleariifolia), Modroušek (Edraianthus gtraminifolius), Plamenky (Phlos subulata), Morisia (Morisia monanthos)a další.  Vzhled záhonu zlepší zapuštění menších kamenů kolem rostlin.

Kvetoucí štěrbiny v dlažbě

Šťavel prérijní ve spárách, foto med

Mnohé skalničky bez skalky pěstujeme ve spárách mezi dlažbou a oživovat jednotvárné plochy. Některé – jako třeba Thymus a Acaena – snesou dokonce pravidelné zametání a sešlapávání. Do štěrbin podél slunné cesty vysadíme suchomilné skalničky a trvalky, například rozchodníky (Sedum), zvonky (Campanula), tařičky (Aubrieta), floxy (Phlox subulata), mydlice (Saponaria), lomikameny (Saxifraga), koniklece (Pulsatilla), hřebíčky (Dianthus) a tařice (Alyssum). V polostínu a stínu se zase daří kapradinám (Asplenium trichomanes). Ale vydrží hodně – zejména některé druhy.

Koryta a kamenné nádoby

Skalničky v kamenném korytu, foto med

Pěstujeme-li skalničky v korytech či kamenných nádobách, oceníme výhodu zejména v dobré přístupnosti k rostlinám. Navíc nám nádoby umožní pěstovat alpínky třeba i na balkoně. Pozor však musíme dávat na případné přemokření, to však nehrozí, pokud se postaráme o dobrou drenáž. Pro pěstování v nádobách jsou vhodné  Pilát lékařský ( Anchusa caespitosa), Mochna triglavská (Potentilla nitida), Rozchodník (Sedum) Netřesk (Sempervivum), Hvozdík (Dianthus), Kosatec (Iris), Ježourek (Acantholimon), Zběhovec plazivý (Ajuga), Lomikámen  (Saxifraga), Iberka vždyzelená (Iberis sempervirens) a mnoho dalších.