Venku je často nevlídně a my nemáme příliš chuti trávit na zahradě více času. Ani stromy se již nepyšní pestrým listím, všechny barvy se slily do blátivě hnědých odstínů. Hnědé jsou i zryté záhony a holé kmeny stromů prosvítající mlhou. Zahrada v listopadu nám přináší ponejvíce úklidové práce, případně sklizeň posledních plodů a výsadbu některých dřevin.
Dokvétají chryzantémy nebo astry, jinak všechny zaschlé výhony květin sestřiháváme.
Okrasná zahrada
V okrasné zahradě již většinou mnoho práce nemáme. Shrabujeme a kompostujeme spadané listí. Všechny choulostivé dřeviny a květiny chráníme nakrýváním chvojím, slámou, listím nebo různými fóliemi a textiliemi. Občas je zkontrolujeme a v případě potřeby je znovu připevníme. Dřeviny prohlédneme a můžeme začít s řezem nemocných a starých jedinců, případně s jejich vykopáváním. Pokud jsme nově vysadili další dřeviny, důkladně je zavlažujeme, aby vydržely dlouhé období mrazu, kdy by jejich kořeny mohly vysychat. Okrasné stromy a keře obryjeme a vyhnojíme, kolem nahrneme kompost. Do poloviny měsíce bychom měli zakončit výsadbu dřevin a také ošetření stromkových a keřových růží. Provzdušníme a vyhnojíme trávník, případně ho ošetříme proti mechům. Nádobové rostliny, které nelze přemístit, musíme pravidelně zavlažovat a nádoby před mrazem chráníme bublinkovou fólií. Seřezáváme keřové růže. Vysazujeme nové keře a stromky včetně růží.
Ovocné stromy a keře
Zahrada v listopadu je i ve znamení péče o stromy. Začátkem měsíce ještě můžeme sklízet některé zimní odrůdy jádrovin. S řezem je lépe počkat až do doby, kdy přejdou velké mrazy, což bývá na počátku dalšího roku. Výživu mladé výsadby nejlépe zajistíme hnojem či dobrým kompostem uloženým do jam. Ryjeme půdu v okolí stromů, které současně můžeme přihnojit. Vytvarujeme závlahové mísy, abychom v případě potřeby mohli doplnit vodu pro dostatečné zásobování stromů před mrazy. Kontrolujeme zdravotní stav korun a větví. Jako ochranu proti škůdcům dřevin umístíme na podzim na kmeny lepové pásy proti píďalkám. Ponecháme je do jara. Veškeré posklizňové zbytky a listí využíváme při přípravě nových kompostů, ale nemocemi napadené části a nahnilé či plesnivé ovoce likvidujeme.
Záhonové pěstování
Na záhonech zůstaly většinou už jen ozimé druhy, jako pór, kadeřávek, špenát, cibule nebo česnek. Máme-li v pařeništi založenou zeleninu k pozdní sklizni (pekingské zelí, kapusta, květák, brokolice), pravidelně ji kontrolujeme, zda nebyla napadena hnilobou. Nakrýváme, v suchu případně zavlažíme jahodník. Dokončujeme rytí záhonů a podle připraveného osevního plánu hnojíme vymezené části hnojem, jinak zarýváme průmyslová hnojiva – kdo se jim chce vyhnout, musí doplnit živiny kvalitními komposty. Kontrolujeme uskladněnou zeleninu ve sklepích, zavčas odstraňujeme nahnilé a poškozené kusy. Ještě před prvními mrazíky musíme vypustit vodu ze závlahových trubek, aby nepraskaly. Přehazujeme kompost, případně ho prolijeme močůvkou.