Mavuň červená

Červeně kvetoucí trvalka
Mavuň červená, Centranthus ruber, foto med

Mavuň červená není nijak náročná na naši péči. Stačí jí slunné a suché stanoviště, kde bohatě pokvete od května až do zámrazu. Pochází ze Středomoří, kde se nachází na skalách, na rumištích a dalších nehostinných místech s minimem vláhy. U nás se pěstuje v zahradách na skalkách či suťových záhonech, kde se rozrůstá do bohatých trsů se zářivě červenými květy.

Poupata Mavuně červené, foto med

Mavuň červená (Centranthus ruber) je vytrvalá bylina vyššího vzrůstu (60-100 cm) z čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae). Roste v bohatě kvetoucích trsech celou sezónu. Rychle roste, dlouze kvete a vyžaduje pouze minimální péči. Má hustě olistěné lodyhy, kvete v horní části oboupohlavnými, červenými květy na krátkých stopkách, uspořádaných ve vidlanech, složených do lat. Protáhlé, modrozelené, jemně zubaté listy jsou přisedlé a dlouhé až 8 cm. Plodem je jednosemenná, ochmýřená nažka. Ze zahrad často uniká do volné přírody, kde zplaňuje.

Druhy a odrůdy

Mavuň červená Albus, foto med

Nejčastěji se pěstuje kultivar ‚Coccineus‘ s růžově červeným květenstvím. Barva květů se postupně mění ze sytě karmínové po rozkvětu až do bledě růžové před odkvětem. Odrůda ‚Albus‘ je vzácnější a kvete bíle.

Stanoviště

Centranthus na kamenné zídce, foto med

Mavuň upřednostňuje slunná (i rozpálená) stanoviště se suchou, dobře propustnou půdou s mírně zásaditou reakcí. Ideální jsou skalky, štěrkové a suťové záhony, kamenné zídky, zatravněné střechy apod. Dobře snáší i mělkou půdu s omezeným prostorem pro kořeny.

Pěstování

Centranthus, foto med

Centranthus nemá na pěstování téměř žádné nároky. Semena vyséváme od března do pěstebních nádob, do pařeniště nebo přímo na záhon. Koncem května přesadíme mladé rostliny na konečné stanoviště. Po přesazení je zalijeme, ale dáváme pozor na přemokření. Rostlinám z předchozích let v předjaří seřízneme suché části. Trsy starších rostlin můžeme rozdělit. Odkvetlé květy odstraňujeme, podpoříme tím násadu dalších. Mavuň červená je zcela mrazuvzdorná, nanejvýš ji v zimě chráníme před přílišnou vlhkostí. Chorobami ani škůdci zpravidla netrpí.

Množení

Centranthus, Mavuň červená, foto med

Mavuň červenou nejsnadněji množíme semeny, dokonce se ochotně rozmnoží samovýsevem. Dalším způsobem je dělení starších trsů, a to nejlépe na jaře.

Použití a přínos

Mavuň červená na suťovém záhonu, foto med

Mavuně vyniknou na skalkách, na sutinových nebo štěrkových záhonech ve skupinové výsadbě, zvláště v kombinaci s okrasnými travinami. Obzvláště dobře vypadá v okrasných zahradách koncipovaných ve stylu „venkovská zahrada“. Rostlina je vhodná i k řezu do vázy. Mladé listy přidáváme do zeleninových salátů. Voňavé květy Centranthusu přitahují včely, motýly, dlouhozobky a další opylovače.