Zavinutka Monarda

Trvalka Zavinutka s purpurově zbarvenými květy
Monarda media Willd, foto med

Vysoká dekorativní trvalka Zavinutka Monarda se zajímavou aromatickou vůní se k nám dostala z travnatých stepí Ameriky. Indiáni využívali Monardy k léčbě nachlazení a zánětů dýchacích cest či k uklidnění. Také z nich připravovali voňavé čaje. Zavinutka kvete až do konce října, kdy už ostatní trvalky odkvetly. Při správné péči a odpovídajícím stanovišti jsou Monadry dlouhověké rostliny, a ani nevyžadují náročnou péči.

Vytrvalá květina monarda kvete až do konce října
Zavinutka trubkovitá, foto med

Zavinutka (Monarda) patří do rodu hluchavkovitých (Labiatae). Je vysoká 80 až 130 cm, vytrvalá rostlina s čtyřhranným průřezem lodyh. Má vejčitě kopinaté listy se zubatými okraji. Květy v hustých přeslenech na koncích lodyh mají dva pysky, dolní větší, trojlaločný, horní přímý, s výrazně vyčnívající bliznou. Kvetou od začátku července až do října, barva květů se odvíjí od pěstované odrůdy – může být bílá, v odstínu lila, mnoha odstínech růžové, červené nebo purpurově fialové. Celá rostlina silně a netypicky voní.

Odrůdy a kultivary

Červeně kvetoucí zavinutka
Zavinutka podvojná, foto med

Nové kultivary zavinutek se vyšlechtily převážně z původních druhů severoamerické Zavinutky podvojné (Monardy didyma) – má červené květy – a Zavinutky trubkovité (Monardy fistulosa) -odstín lila. V zahradách kultivary těchto okrasných zahradních trvalek mívají bohatší květenství a širší škálou barev. Také lépe odolávají chorobám, jakými je například padlí.

Vyšlechtěná Zavinutka Monarda

trs vytrvalé rostliny
Monarda, foto med
  • Bílé květy: Schneewitchen (100 až 120 cm); Snow White; Alba;
  • Růžové květy: Croftway Pink (120—130 cm); Zavinutka tečkovaná (M. punctata); Beauty of Cobham; Balance;
  • Světle fialové (lila) květy: Zavinutka mátolistá (M. menthlfolia), listy výrazně voní po mátě; Prärienacht, (110—120 cm); Monarda bradburiana (30—60 cm); tečkované květy vykvétá již počátkem června; Scorpion; Violacea;
  • Červené květy mají Cambridge Scarlet (90—100 cm); Mrs. Perry (80—90 cm); Präriebrand (110—120 cm); Adam;
  • Purpurově červené květy: Zavinutka citronová (M. citriodora) je letnička, (80 cm), obsahuje vonné silice, které spolehlivě nahradí bergamotovou silici, která dodává charakteristickou vůni i chuť čaji Earl Grey.

Stanoviště

detail květu barvy lila
Monarda fistulosa, foto med

Zavinutkám se nejlépe daří na plně slunném stanovišti. Dobře snáší sucho, je proto vhodná i na zahrady, kde je závlahy poskrovnu. Nejlépe sucho snáší Zavinutka mátolistá. Naopak nemají Zavinutky rády přemokřená místa, kde jejich kořeny mohou zahnívat a v zimě vymrzat.

Pěstování

čmelák na monardě
Monarda Prariebrand, foto med

Semena Monard vyséváme od poloviny května do konce června, sazenice pak vysazujeme červenci až srpnu do propustné živné půdy na vzdálenost asi půl metru od sebe. Tyto rostliny koření mělce a rozrůstají do šířky, přičemž původní trs rychle stárne a zaniká. Životnost zavinutek tedy závisí na prostoru, který jim poskytneme – pokud se nemají kam rozrůstat, zhynou. Zavlažujeme v době růstu, v době sucha přežívají, jen jsou drobnější a méně kvetou. Bez problémů přezimují. Zestárlé trsy na jaře odstraníme a na jejich místo zasadíme mladé výhony.

Množení

Zavinutky množíme na jaře dělením trsů, odkopnutým zakořeněným výhonem, nebo řízkováním. Řízky koření zpravidla za krátkou dobu.

Použití a přínos

okrasný záhon třapatek a monard
Zavinutka, Monarda a Třapatka machová, foto med

Zavinutka, Monarda se uplatní ve smíšených rabatech nebo ve volných skupinách. V době květu lákají včely a další opylovače. Svěže zelené listy voní po bergamotu, který je složkou čaje El Gray. Rostliny jsou vhodné k řezu i k sušení. Sušené květy využijeme k tvorbě suchých aranžmá a do potpouri. V kuchyni můžeme lístky Monardy přidávat do čaje nebo je spatřit vroucí vodou, čímž získáme voňavý a osvěžující nápoj. Mladé lístky sbíráme před rozkvětem a můžeme jimi okořenit saláty, nápoje i pomazánky. V domácí léčbě pomáhá odvar ze Zavinutky při nachlazení a zánětech cest dýchacích.

Jedna odpověď na “Zavinutka Monarda”

Komentáře jsou uzavřeny.