Co léčí hluchavka bílá a hluchavka nachová

léčivá bylina hluchavka bílá v květu
Hluchavka bílá, foto med

Hluchavka bílá a hluchavka nachová se nazývají podle barvy květů. Jsou podobné kopřivám, ale na rozdíl od nich nežahají, lidově řečeno – jsou hluché. Rostou po celé Evropě a najdeme je na podobných místech, kde nacházíme i kopřivy – na rumištích, na okraji lesů a hájů, v příkopech, v křovinách… Tato plevelná rostlina má však léčivé účinky, které nejvíce oceníme při nachlazení, kašli, ale i při hemeroidech, ekzému a dalších neduzích.

Hluchavka bílá (Lamium album) i hluchavka nachová (Lamium purpureum) jsou rostliny z čeledi hluchavkovitých. Mají rády částečně vlhkou půdu bohatou na organickou hmotu a živiny. Dorůstají výšky něco přes půl metru, kvete od dubna až do zámrazu. Květy vyrůstají v lichopřeslenech, listy jsou řapíkaté se zubatým okrajem.

Druhy a odrůdy

Hluchavka nachová, foto TAM

Hluchavka bílá (L. album) má bílé květy, hluchavka nachová (L. purpureum) fialové s kresbou na dolním pysku. Tyto dva druhy mají léčivé účinky, i když na prodej se sbírá jen bílá. Tu si také můžeme koupit v lékárně nebo v prodejnách s bylinkami. Dále u nás roste hluchavka skrvnitá (L. maculatum), která je podobná hluchavce nachové, jen je menší a nemá na dolním pysku kresbu, hluchavka pitulník (L. galeobdolon) kvete žlutě, hluchavka objímavá (L. amplexicaulis) je podobná nachové, ale její listeny objímají stonek nebo zcela chybí.

Sběr, sušení a skladování

Sušený květ hluchavky bílé, foto med

Květy hluchavky sbíráme po celou dobu květu, nejlépe za suchého počasí. Sbíráme pyskaté koruny bez kalichů, musíme je vytrhávat opatrně, abychom je nepomačkali, jinak zhnědnou a znehodnotí se. Sušíme je ve stínu v tenké vrstvě, anebo uměle při teplotách maximálně do 40 °C. Skladujeme je tak, aby nemohly navlhnout, jinak zhnědnou a ztratí své léčebné účinky. Správně usušené květy mají bílou nebo nažloutlou barvu, mírně nahořklou chuť a jsou zcela bez vůně. Mladá čerstvá nať hluchavek najde uplatnění v kuchyni, kdy ji upravujeme jako špenát nebo přidáváme do salátu a polévek. Sušenou nať přidáváme v podobě macerátu do koupele pro celkové zklidnění kůže.

Obsahové látky hluchavky

Květy hluchavky bílé i nachové obsahující sliz, třísloviny, glykosidy, saponin, cholin, histamin, antioxidanty, éterické oleje, silice a menší množství vitamínů a minerálů. Nať hluchavky je na minerální látky a stopové prvky bohatší.

Choroby a neduhy, které hluchavka léčí

Hluchavka se často míchá do směsí dalších léčivých bylin. Vhodná je například kombinace s meduňkou, třezalkou, dobromyslí, monardou, mařinkou, kozlíkem, chmelem, andělikou…

Květy Hluchavky nachové, foto med
  • Bylinný čaj užíváme pro zklidnění podrážděných nervů, pomáhá i při nespavosti. Nálev ze směsi hluchavka, divizna, květ bezu černého a podběl ulehčuje odkašlávání a je vhodný při nachlazení, zánětu horních cest dýchacích, bronchitidě, angíně, chřipce i zápalu plic. Hluchavka působí protizánětlivě, napomáhá léčbě zánětu močového měchýře i ledvin, podporuje vylučování moči, tlumí menstruační bolesti.
  • Nálev do koupele prokrvuje kůži, snižuje její dráždivost, hojí popáleniny, hemeroidy, mokvající rány, ekzémy…

Příprava léků z hluchavky

Hluchavka bílá, foto med
  • Čaj: 2 lžičky sušených květů spaříme 400 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat.
  • Odvar ke kloktání: 2 lžičky sušených květů povaříme v 200 ml vody a 15 minut vyluhujeme.
  • Nálev do sedací koupele: velkou dvě hrsti natě hluchavky zalijeme litrem vlažné vody a necháme 10-12 hodin macerovat. Poté zahřejeme do varu, pár minut necháme odstát a vlijeme do sedací koupele v případě léčby hemeroidů.
  • Nálev na koupel ve vaně: 20 celých hluchavek (mohou být čerstvé i sušené) spaříme 2,5 l vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Poté přecedíme do vany s čistou teplou vodou (bez pěny apod.)