Celer bulvový, správně Miřík celer, pochází ze Středomoří a u nás se rozšířil začátkem 17. století. Je jednou z nejčastěji používanou zeleninou pro kuchyňské využití. Bulvy skladujeme v chladu a vyšší relativní vzdušné vlhkosti.
Celer bulvový (Apium graveolens) neboli Miřík celer je dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých – Apiaceae, s lichospeřenými listy. Květenství – krémově zelený okolík – se vytvoří druhým rokem. Plodem jsou žebernaté nažky, které stejně jako celá rostlina obsahují mnoho aromatických látek. Tuto zeleninu pěstujeme pro bulvy, které rostou pod zemí, i pro nať. Pěstuje se také pro řapíky, se vybělují, aby měly křehčí chuť.
Pěstování
Celer bulvový je náročný na správnou volbu stanoviště. Vyžaduje slunnou polohu, chráněnou před větrem, kvalitní humózní půdu s pH 6,5 – 7,5 a bohatou zálivku. Vegetační doba růstu trvá 210–270 dní, proto ho vyséváme ve skleníku nebo do kelímků na okně již v únoru. Předpěstované rostlinky se čtyřmi listy přepichujeme. Na záhon sazenice vysazujeme až v druhé polovině květnu, a to do sponu 30×40 cm. Celer je plodinou první trati, proto mu musíme už na podzim připravit půdu. Zapracujeme do ní 4–5 kg chlévského hnoje na metr čtvereční a dobře povápníme. Obecná představa, že narostou větší hlízy, když budeme odlamovat nať, se nezakládá na pravdě. Různé odrůdy se od sebe liší vzrůstem, velikostí i chutí. Chceme-li, aby měl celer bílou dužinu, přihnojujeme ho draselnými solemi. Celer je náročný na dostatečný přísun dalších prvků, jako je chlor, bór a hořčík, těmto požadavkům přizpůsobíme volbu hnojiva. Celer sklízíme na přelomu září a října.
Výživová hodnota
Celer je hodnotným zdrojem vitamínů, zejména vitamínu C, B1, B2 a celé řady minerálních látek a éterických olejů, které mu propůjčují silnou vůni, chuť i léčivé účinky. Působí močopudně a antibakteriálně. V kuchyni se využívá pro studené i teplé pokrmy, hodí se do salátů i do polévek.
Menu
Předkrm: Celerová pomazánka s vajíčkem
Ingredience: 150 g celeru, 100 g majolky, 2 lžíce mléka, 50 g cibule, 50 g sladkokyselých okurek, 2 vejce natvrdo, citrónová šťáva, sůl, pepř. Příprava: Očištěný celer nastrouháme, promícháme s majolkou, mlékem, citronovou šťávou, jemně krájenou cibulí, drobně sekanými okurkami, nahrubo nastrouhanými vejci, solí a pepřem. Pomazánku mažeme na bílé pečivo.
Polévka: Celerová s chlebem
Ingredience: 1/2 celeru, 1 lžíce sádla nebo tuku, 2 lžíce mouky, 3/4 l vody, 1/2 l mléka, 1 žloutek, 2 krajíčky chleba. Příprava: Očištěný celer nadrobno nastrouháme a dáme vařit do osolené vody. Připravíme si z mouky a tuku růžovou jíšku, zalijeme ji mlékem a přidáme k celeru. Povaříme ještě asi deset minut. Polévku zjemníme žloutkem. Jako přílohu podáváme nasucho opražený chléb.
Hlavní jídlo: Plněný celer
Ingredience: 10 menších mladých celerů, 300 g vepřového plecka, cibule, olej, vejce, strouhanka, pepř, sůl, vývar
Příprava: Celery oloupeme a v slané vodě do poloměkka uvaříme. Po vychladnutí je vydlabeme a naplníme směsí, připravenou z udušeného na cibulce a poté umletého vepřového masa, vejce, soli, pepře a strouhanky. Naplněné celery zapečeme na vymazaném pekáči nebo udusíme. Při dušení občas podléváme vývarem, při pečení můžeme posypat sýrem. Skvělé je o maso dušené s celerem.
Dezert: Celerové taštičky
Ingredience: 1/2 celeru, 2 hrušky, mražené těsto filo (nebo listové), hrst sekaných ořechů nebo mandlí, hrst rozinek, 1 a 1/2 lžíce cukru, skořice, olivový olej. Příprava: Celer oloupeme a nastrouháme nahrubo. Ořechy nasekáme, smícháme s cukrem, rozinkami a skořicí. Nachystáme si pláty těsta, potřeme je olejem, na ně rozložíme ochucené ořechy, přidáme trochu celeru, nakrájíme kousky hrušky. Vytvoříme taštičky – jakési ranečky, které na vrchu pomažeme olejem a zapékací misce vložíme do rozehřáté trouby. Pečeme dozlatova. Podáváme teplé polité čokoládou nebo s kopečkem zmrzliny.