Tato rostlina pochází ze Středomoří. Staří Římané ale konzumovali jen její listy a stonky, neboť bulvu považovali za lék a jako takovou ji i požívali. Červená řepa totiž obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a dalších významných látek a dokáže dokonale detoxikovat organismus.
Červená řepa (Beta vulgaris var. cicla) patří mezi dvouletou kořenovou zeleninu z čeledi Laskavcovité. Konzumuje se podzemní část, u mladé řepy lze i nať. Jedná se o mimořádně zdravou zeleninu, která má mnohé blahodárné účinky na náš organismus.
Pěstování
Semena vyséváme od poloviny dubna do konce května do řádků 35 cm od sebe. Vzrostlé vyjednotíme na vzdálenost 8 cm. Chceme-li pěstovat malé lahůdkové bulvičky, které se nakládají vcelku, můžeme semena vysít až v červnu, nebo sklízet dříve. Červená řepa má poměrně malé nároky na půdu – nesnáší jen kyselou a dobře neroste ve štěrku. V mělkých půdách pěstujeme odrůdy kulaté, v hlubokých zase odrůdy s podlouhlým tvarem.
Výživová hodnota
Červená řepa obsahuje draslík, hořčík, křemík, železo, jód, mangan, zinek, kyselinu listovou, vitamín C, dále vlákninu, cukry a dusíkaté sloučeniny. Obsahuje vzácné stopové prvky – cesium a rubidium. Léčivé účinky červené řepy jsou opravdu široké:
- zesiluje imunitní systém a regeneruje organismus
- odstraňuje jedovaté látky, mozek zbavuje jedovatých kovů
- aktivuje tvorbu červených krvinek
- napomáhá při léčbě rakoviny, různých alergiích
- pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém
- snižuje krevní tlak a léčí arteriosklerózu
- posiluje kosti, cévy i kůži, vytváří vazivové tkáně
- potlačuje viry, bakterie i mykózy
- podporuje peristaltiku střeva a činnost žaludku a žlučníku.
Červená řepa v kuchyni
Z červené řepy v syrovém stavu lisujeme zásaditou šťávu, kterou mícháme s mrkvovou šťávou a ředíme vodou, aby její detoxikační účinek nebyl příliš razantní. Nemocní lidé by ji měli užívat po menších dávkách, které postupně zvyšují. Syrová je vhodná i do smíšených salátů. Většinou ale tuto zeleninu konzumujeme vařenou. Přidáváme ji i s mladou natí do polévek (nejen do boršče). Na jiné úpravy bulvy vaříme vcelku nebo pečeme v troubě. Měkké oloupeme a dále zpracujeme. Listy samotné můžeme upravovat jako špenát. Obsahují beta-karoten, vápník a železo.
Menu
Překrm: Litevský chlodnik s bramborem
Ingredience: 1 l kefíru, 6 lžic smetany, 3 uvařené a oloupané červené řepy, 4 vejce natvrdo, 1 okurka, 100 g uzeného bůčku, hrstka pažitky, 5 uvařených brambor, sůl, pepř.
Příprava: Oddělíme žloutky od bílků a utřeme je se solí. Řepu nastrouháme na struhadle s většími oky. K ní přidáme žloutky, nasekanou pažitku, nastrouhanou okurku a smetanu. Promícháme a vmícháme i nasekané bílky a kefír, vše ochutíme solí a pepřem. Hodinu chladíme v lednici. Na talíř rozložíme brambory a posypeme je kostičkami osmaženého bůčku. Chlodnik v miskách podáváme jako přílohu.
Polévka: Ukrajinský boršč
Ingredience: 1 l vody, 250 g hovězího masa, mrkev, celer, petržel, 2–3 červené řepy, 30 g másla, 5 lžic rajčatového protlaku, 1 cibule, 10 g hladké mouky, 200 g brambor, 200 g bílého zelí, bobkový list, 2 rajčata, 2 dl kysané smetany, ocet, pažitka, sůl, pepř.
Příprava: Maso uvaříme v osolené vodě doměkka. Kořenovou zeleninu a červenou řepu nakrájíme na nudličky. Řepu, rajčatový protlak a ocet podusíme na polovině dávky másla s trochou vývaru. Kořenovou zeleninu s nakrájenou cibulí osmažíme na zbytku másla, poprášíme moukou, zalijeme vývarem z masa, přidáme kostičky brambor, nahrubo nakrájené zelí, bobkový list, pepř a uvaříme doměkka. Nakonec přidáme červenou řepu s protlakem, maso nakrájené na kostičky a oloupaná rajčata a vše povaříme. Na každou porci polévky dáme lžíci zakysané smetany a posypeme ji drobně nakrájenou pažitkou.
Hlavní jídlo: Řepa s uzenými kuřecími stehny
Ingredience: uzená kuřecí stehna, 500 g červené řepy, 4 lžíce strouhanky, olej nebo jiný omastek, šťávu z 1/2 citronu, sůl, 1/4 l smetany.
Příprava: Jednu až dvě bulvy červené řepy omyjeme a ve slupce uvaříme doměkka. Vodu slijeme a vychladlou řepu oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Na omastku usmažíme dozlatova strouhanku. Přidáme nastrouhanou řepu a podle chuti osolíme a zakapeme citronem. Nakonec vlijeme čtvrt litru smetany, zamícháme a necháme krátce přejít varem.
Dezert: Řepo-čokoládový koláč
Ingredience: 250 g jemně nastrouhané červené řepy, 250 g hořké čokolády, 170 g cukru, 100 g mouky, 3 vejce, 100 ml oleje, 50 g mletých mandlí, 1 lžička vanilkové tresti, 1/2 lžičky sody, 1/2 lžičky prášku do pečiva.
poleva: 100 g hořké čokolády, 100 ml zakysané smetany, 100 g cukru.
Příprava: Vejce utřeme s cukrem a olejem do krémové hmoty. Spojíme ji s moukou, vanilkovou trestí, mletými mandlemi, sodou a práškem do pečiva. Čokoládu nalámeme na menší kousky a rozpustíme ve vodní lázni. Přidáme ji s nastrouhanou řepou, ze které jsme slili šťávu do těsta a zamícháme. Nalijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme v troubě rozpálené na 180 stupňů asi 40 minut. Čokoládu na polevu rozpustíme ve vodní lázni a poté ji rozmixujeme s cukrem a zakysanou smetanou a potřeme jí vychladlý koláč. Další recepty na www.vareniapeceni