Choroby broskvoní

dozrávající broskve na stromě
Broskvoň s broskvemi, foto med

Broskvoně u nás můžeme pěstovat téměř ve všech krajích, existují i hodně otužilé odrůdy. Plody jsou plstnatě chlupaté broskve nebo holé nektarinky. Stromy dorůstají nejvýše pěti metrů a nedožívají se obvykle více než dvaceti let. Jsou velmi choulostivé na svůj kořenový systém, proto sazenice nakupujeme kontejnerované a vysazené mladé stromky neokopáváme. Choroby broskvoní jsou různé, patří sem například kadeřavost, žloutenka neboli chloróza a padlí.

Broskve, foto med

Aby broskvoně správně rostly a přinášely nám bohatou úrodu, potřebují humózní, vápenatou a živnou půdu a větší vláhu. Jak vylepšit půdu na zahradě – ZDE. Nejlépe se jim daří v teplých a slunných polohách, na jižních svazích s mírným sklonem. V prvním roce je chráníme před mrazem. Koncem února v prvních letech po výsadbě je prořežeme a rány ošetříme stromovým balzámem.

Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoní, foto med

Broskvoně nejčastěji trpí houbovou chorobou, nazývající se kadeřavost broskvoní. Způsobuje ji houba Taphrina deformans. Hlavním příznakem napadení je kroucení a kadeřavost listů, přičemž poškozena bývá nejčastěji jen určitá část, která také mění barvu do žlutavé až karmínově červeného odstínu. Na povrchu listů můžeme při pohledu zblízka vidět jemný šedobílý povlak houby, z níž se uvolňují spory. A právě spory se tato choroba za vlhkého, deštivého jarního období v době rašení stromů šíří. Napadení se většinou objeví již brzy na jaře, pokud chorobě necháme volný průběh, začnou začátkem léta listy odumírat a mohou i s plody opadávat. Někdy se houba projevuje deformací výhonů a jejich celým zavadáním. Takto napadené stromy jsou náchylné k vymrzání.

Léčba a prevence

Prevencí je správně načasovaný postřik například Sulkou či Kuprikolem, který aplikujeme ve fázi otevírání pupenů, v nichž se začínají ukazovat lístky, což bývá obvykle v druhé polovině března až začátkem dubna. Vliv na napadení má také výživa stromů a celková péče. V zimě například můžeme stromy podél zdi nebo plotu chránit plastovou fólií, kterou napneme do dřevěného rámu. Zamezíme tak vlhnutí větví a šíření spor.

Padlí broskvoně

Mladá broskvoň, foto med

Mezi choroby broskvoní patří i houbová choroba zvaná padlí. Bělavý nebo moučnatě šedavý povlak na listech broskvoní signalizuje problém. Padlí poškozuje nejen listy, ale i celé letorosty, poupata a plody. Na broskvích zprvu můžeme spatřit drobné světle šedavé skvrnky, které se mohou rozrůstat a hnědnout. Poškozené části postupně nekrotizují, kroutí se a zasychají. V bílém povlaku houby se v další fázi vznikají tmavé plodničky. Houba může přezimovat skrytě v pupenech. Její výskyt narůstá s vyšší vzdušnou vlhkostí, deštivým počasím, které se střídá s teplými periodami okolo 22 °C a také při přehnojování dusíkem. Náchylnost dřevin k napadení padlím zvyšují uzavřené a stinné polohy. Padlí může napadnout i jiné rostliny, například růže, angrešt, mandloně, hrách… jen se jedná o jinou formu.

Léčba a prevence

Jakmile zjistíme, že je broskvoň napadena padlím, musíme ihned zasáhnout. Z chemických přípravků lze používat například Rubigan nebo Thiovit. Preventivní postřik se obvykle provádí v době jednoho měsíce po odkvětu. Jednotlivé odrůdy mají různé úrovně náchylnosti k napadení.

Žloutenka broskvoní

Broskvoň, foto med

Mezi velmi rozšířené choroby broskvoní patří bezesporu žloutenka, neboli fyziologická chloróza, která napadá nejen listy broskvoní, ale i jiné ovocné stromy a keře. Často se vyskytuje na slabě alkalických půdách s pH nad 7, které snižují schopnost dřevin přijímat potřebné stopové prvky, zvláště železa. Rostliny v těchto nepříznivých podmínkách trpí nedostatkem této živiny, nezbytné pro základní fotosyntetické procesy. Proto dochází k rozkladu chlorofylu a úbytku zeleného zbarvení listů. Změna vybarvení listů se může projevit hned po olistění stromu, ale k zežloutnutí může dojít až v době, kdy k zesílení zbarvení přistoupí relativní nedostatek vody. Při chloróze nedostatkem železa je typické, že dochází k rozpadu zeleného barviva jen mezi žilnatinou, jež zůstává zeleně vybarvená.

Léčba a prevence

Abychom výskytu chlorózy předešli, vylepšíme zeminu kyselými hnojivy nebo slabě kyselým substrátem na bázi rašeliny. Při výskytu žloutenky aplikujeme postřik železem na list.

Jedna odpověď na “Choroby broskvoní”

  1. Mám problém s brosvoní, od srpna jsou na listech černé skvrny, vypadávají, list je děravý, žloutne a schne a opadává. Co to je a řím to ošetřit?

Komentáře jsou uzavřeny.