Černohlávek obecný roste běžně na našich loukách, v zahradách, na mezích i pasekách. Jeho hnědo-modré hlavičky se objevují po celé léto, kdy je optimální doba k jejich sběru. Černohlávek obecný je totiž léčivá bylina, která nás dokáže zbavit bolesti v krku, různých zánětů v ústech včetně aftu a oparu, hojí rány a působí na celou řadu patogenních plísní. A to není zdaleka všechno, co černohlávek léčí.
Černohlávek obecný (Prunella vulgaris) je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Je to vytrvalá bylina dorůstající 5-25 cm, listy jsou řapíkaté, nejvyšší pár přisedlý pod květenstvím. Květ tvoří vejčitý klas s načervenale hnědým kalichem a modrou korunkou. Kvete v červnu až srpnu. Na loukách, které se pravidelně sečou, rozkvete i několikrát za sezonu. Kromě Černohlávku obecného se u nás vyskytuje také statnější černohlávek velkokvětý, přičemž oba mají stejné léčebné účinky. Černohlávek upřednostňuje mírně vlhké, humózní a hlinité půdy s neutrální až slabě kyselým pH. Vyskytuje se po celé Evropě a částečně i na všech ostatních kontinentech kromě Antarktidy.
Účinné látky
Černohlávek obsahuje účinné látky jako flavonoidy, fenolické kyseliny hořčiny, kaučuk, olejnaté substance, organické soli, pryskyřice, silice, tanin, triterpeny, třísloviny a vitaminy B1, C, K.
Sběr a sušení
Sbíráme rozkvetlou nať (Herba consolidae minoris) v době květu po celé léto. Sušíme ve stínu rozložené v tenkých vrstvách na lískách, na místě s mírným pohybem vzduchu. V sušičce do teploty 40-50 °C. O sušení bylin více ZDE.
Co léčí černohlávek
Černohlávek má antibakteriální, antibiotické, antimykotické, antioxidační, antivirové, dermatoprotektivní, detoxikační, diuretické a protizánětlivé účinky. Hojí rány a oděrky, záněty a vředy v ústech, tiší bolesti žaludku a střev. Používá se jako kloktadlo při angíně a jiných bolestech v krku. Napomáhá s léčbou chřipky, infekcích, zánětech močového měchýře a vaječníků. Účinně likviduje celou řadu patogenních plísní. Koupel v odvaru černohlávku tiší bolesti svalů a kloubů. Černohlávek má velmi dobrý účinek na všechna zánětlivá onemocnění.
Léčiva z černohlávku
Černohlávek se ponejvíce používá zevně. O přípravě léků z léčivých bylin více ZDE.
- Kloktadlo při angíně, zánětu v ústech, zánětu dásní apod. připravíme tak, že 2 polévkové lžíce sušené natě přelijeme ¼ l vroucí vody a necháme zakryté vylouhovat 15 minut. Můžeme přidat i lžíci šalvěje. Vlažným výluhem kloktáme, horkým napařujeme obličej při různých zánětech kůže.
- Dezinfekční zásyp na hojení ran připravíme tak, že usušenou nať jemně umeleme nebo rozmixujeme. Nasypeme do rány, kterou čistí, dezinfikuje a zastavuje krvácení.
- Obklady na rány, oděrky, puchýře aj. připravujeme z čerstvých rostlin, které přiložíme a překryjeme gázou.
- Odvar do koupele pro bolavé klouby a svaly, k hojení hemoroidů, odstranění plísní apod. připravíme tak, že v litru vody 2 minuty vaříme dvě hrsti sušené natě.
Nálev užívaný vnitřně při žaludečních problémech, průjmech, chřipce a viróze připravíme spařením 2 lžic drogy půl litrem vroucí vody a necháme 15 minut odstát. Pijeme 3x denně před jídlem. - Mast na různé ekzémy, včetně atopického připravíme tak, že rozehřejeme 500 g střevního sádla, do něj vmícháme čtyři vrchovaté hrsti nadrobno posekaného černohlávku, necháme vzkypět, zamícháme a přikryté odstavíme na celý den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené čisté nádoby a uzavřeme. Skladujeme v ledničce.
- Čajová směs na zánět močového měchýře a vaječníků: po 5 g sušené natě černohlávku, kontryhelu, hluchavky, květu heřmánku, po 3 g sušené natě řebříčku, třezalky a po 1 g sušené natě šalvěje a bukvice. Užíváme tak, že 2 lžíce směsi necháme 15 minut vylouhovat v 500 ml vroucí vody. Přecezené a vlažné pijeme v průběhu dne.