Hlíva ústřičná – zázračná houba

houby, které nám pomáhají v boji s civilizačními chorobami,
Hlíva ústřičná – zázračná houba, foto med

Sběr hub v mnohých z nás uspokojuje pravěké sběrače a lovce. Jejich pěstování se leckdy stane osobitým koníčkem i zdrojem chutného pokrmu. Není ale příliš rozšířené, že jsou houby, které mají významné léčivé účinky. Mezi ty, které nám pomáhají v boji s civilizačními chorobami, jakými je například cukrovka, hypertenze, některé druhy rakoviny, vysoká hladina cholesterolu nebo i stařecká skleróza, rozhodně patří hlíva ústřičná – zázračná houba.

Hlíva na stromě, foto med

V přírodě najdeme Hlívu ústřičnou (Pleuritis ostreautus) nejčastěji v říjnu a listopadu. Roste na živých nebo odumřelých listnatých stromech a vyskytuje se téměř po celém světě. Hlíva ústřičná tvoří většinou trsnaté, střechovitě nad sebou uspořádané plodnice. Klobouky jsou 5–15 cm široké, povrch hladký nebo slabě paprsčitě vláknitý, barvy v odstínech tmavě hnědé nebo šedohnědé. Zastíněné části jsou světlejší. Bledé lupeny se sbíhají na třeň, který je výstředný nebo postranní až 3 cm dlouhý a 1–2 cm široký. Někdy zcela chybí. Dužina je bílá, příjemné houbové vůně a mírné chuti. Barevnými variantami Hlívy ústřičné jsou šedomodrá Hlíva holubí, Hlíva královská a žlutohnědáHlíva vrbová.

Výživná hodnota

Výživná hodnota hlívy je blízká výživné hodnotě zeleniny. Je cenným zdrojem bílkovin a aminokyselin, minerálních látek a vlákniny. Houby jsou ideální složkou stravy, protože obsahují málo tuků a cukrů a proto nejsou energeticky vydatné (100 g hmotnosti sušiny Hlívy ústřičné má asi 340 kcal (1 kcal = 4,18 kJ). Plodnice obsahují 85 až 95 % vody.

Léčebné účinky hlívy

Hlíva královská, foto med
  • Hlíva ústřičná se tradičně používá na posílení cévního systému, uvolnění kloubů i napětí ve svalech a zmírnění strnulosti šlach.
  • Nově se zjistilo, že působí příznivě na regeneraci a zabraňuje přetučnění jater, snižuje hladinu tuků v krvi, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a příznivě působí na krevní tlak. Studium procesu hromadění tukových látek v játrech při dlouhodobém požívání alkoholu zjistilo, že podává-li se s alkoholem zároveň Hlíva ústřičná, obsah tukových látek játrech se vůbec nezvýšil. Hlíva totiž obsahuje určitou vstřebatelnou látku, která zablokuje v játrech alkoholem vyvolané hromadění tukových látek.
  • V této houbě, ale také v houbě Shi-také, byly objeveny látky protivirové, protibakteriální a protirakovinné.
  • Hlíva zmírňuje chronické infekce, záněty, potlačuje únavu a odstraňuje bradavice virového původu.
  • Glukany obsažené v hlívě mají schopnost aktivovat imunitní systém člověka a zachycují volné radikály.
  • Hlívou je možné obohatit jídelníček diabetiků a obézních na redukční dietě, neboť snižuje poruchy metabolismu cukru a tuku a reguluje peristaltiku střev.