Jestliže se o své nohy dobře nestaráme a necháváme je například celé dny potit v pevných botách bez následné pečlivé koupele a ošetření, dočkáme se s největší pravděpodobností zdravotních problémů. Také levná obuv z tržnic může mít za následek otlaky a různé nepříjemné bolesti. To jsou chvíle, kdy přichází na řadu ošetření nohou a bylinné koupele.
V uzavřených botách, které nosíme po celý den, se vytváří vlhká zapářka – prostředí, v němž se velmi rychle množí bakterie rozkládajících pot. Kromě jiného způsobují nepříjemný zápach nohou. Ale co je horší, způsobují vznik různých plísní, které se projeví prasklinami mezi prsty, svěděním a bolestí, a pokud se účinně neléčí, přecházejí i na nehty, které ztloustnou a zbytní. To už je závažné stádium, na něž domácí léčba ani běžně dostupné spreje s antimykotickým účinkem nestačí a nám nezbude, než navštívit kožního lékaře. A máme-li na nohou navíc rozpraskanou a zrohovatělou kůži, o to snadněji se v ní mykóza uchytí. Hlavním zdrojem výskytu plísňových onemocnění jsou veřejné prostory, tedy sprchy, bazény či sauny, ale k jejich přenosu může dojít například i prostřednictvím půjčených přezůvek. Proto cizí obuv raději nepoužíváme, na návštěvy si nosíme vlastní přezutí a při návštěvě veřejného bazénu či sprch používáme plážovou obuv.
Prevence a léčba plísňového onemocnění
- Měli bychom si uvědomit si, že hygiena nezahrnuje pouhé umývání nohou vodou a mýdlem. Nohy vyžadují i pravidelné odstraňování zrohovatělé kůže, zvláčňující balzámy s bylinami, jakými je například arnika, měsíček a kostival.
- Na plíseň dobře zabírá, potřeme-li postižené místo olejíčkem Tee-tree.
- Pokud se nám nohy nadměrně potí, zabráníme tomu přípravky obsahujícími adstringentní látky. Mezi bylinné přípravky například patří šalvěj, řepík nebo dubová kůra. Jsou to látky stahující póry, ústí potních kanálků a omezující tak vylučování potu.
- Boty každé dva týdny vystříkáme dezinfekčním a deodoračním přípravkem.
- A hlavně si kupujeme opravdu kvalitní obuv. Je lepší mít dvoje drahé a dokonale ušité boty než dvacet párů nekvalitně zhotovených bot z umělých materiálů.
Bylinné koupele nohou
Koupel nohou v bylinném odvaru je nejen zdraví prospěšná, ale navíc mimořádně příjemná. Dopřát bychom si ji měli, kdykoli jen to jde, nejlépe ve večerních hodinách, třeba u televize nebo knihy. Oteklým a bolavým nohám prospěje máta či heřmánek, které osvěžují a urychlují hojení ran i pohmožděnin. Vinná réva posiluje žilní stěny. Kaštan zlepšuje prokrvení pokožky a zmírňuje otoky, bolesti kloubů a svalů. Pelyněk osvěží unavená chodidla. Mateřídouška povzbudí krevní oběh, stejně tak i eukalyptové listy, šalvěj, rozmarýn, tužebník jilmový a další. Dubová kůra sníží potivost nohou a odstraní zápach. Koupel by měla trvat nejméně 20 minut, poté nohy pečlivě osušíme a ošetříme krémem.
Výroba odvaru
Odvar získáme tak, že vybranou bylinu zalijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Čerstvé měkké rostliny vaříme 10 – 15 minut, kůru nebo kořeny 30 – 60 minut. Abychom získali např. půl litr odvaru, dáváme na zelené bylinky asi 650 ml vody a na kůru až litr. Odvar pak scedíme a vlijeme do nádoby s horkou lázní, ve které koupeme nohy.