Kouzelné bylinky, nachlazení a očista

rozvinuté a pomalu se rozvíjející květy Bezu černého
Květy černého bezu, foto med

Pomalu se blíží jaro, a tak na sklonku zimy vypustila Česká televize do éteru pokračování úspěšného pořadu o bylinkách a zdravém životním stylu. Přinese divákům, mimo jiné, i tipy na vybudování přírodní zahrady, pěstování vlastní zeleniny, návod na detoxikaci organismu a provede nás i kuchyní. Druhou dvanáctidílnou sérii Kouzelné bylinky, nachlazení a očista můžeme sledovat na ČT 1 vždy v neděli v podvečer a opět jí provází moderátorka Simona Tancerová. O její cestě k bylinkám, konceptu pořadu a našem tipu na kúru proti nachlazení si dnes povídáme.

Divizna, foto med

Jako diplomovaná zdravotní sestra měla Simona Tancerová k léčení lidského těla vždy blízko. Když ukončila zdravotní školu, hodně cestovala, žila ve Skotsku, ve Francii a nakonec se vydala až do daleké Austrálie, kde čtyři roky strávila ve škole přírodních terapií, objevila jógu a udělala si masérský kurz zenshiatsu. Po návratu do Čech začala studovat Tradiční čínskou medicínu v institutu TCM v Praze. Hledala obdobu čínských bylinek v našich podmínkách, a tak se vlastně dostala k jejich poznávání, sbírání a pěstovaání ve vlastní zahrádce v Českém Krumlově:

Kouzelné bylinky

Hluchavka nachová, foto TAM

„Mojí hlavní životní náplní byly rehabilitační cvičení, tak jsem hledala ještě další možnosti jak pečovat o naše zdraví, ale čínské byliny mi v našich podmínkách nevyhovovaly, protože jsou těžko dostupné. Začala jsem se tedy poohlížet po našich českých a přiznám se, že když jsem byla oslovena, abych moderovala Kouzelné bylinky, tak jsem se trochu bála, protože jsem o našich bylinkách věděla opravdu málo,“ přiznává Tancerová. Autor námětu pořadu Jaroslav Berka se vyjádřil, že to bylo moderátorským konceptem seriálu: „Kouzelné bylinky vychází z modelu britských pořadů, s tím rozdílem, že naším cílem byl tzv. poučený laik. Důležitý je vklad člověka, jeho důvěryhodnost, proto jsme oproti jiným pořadům, kde diváky provází celebrita, vybrali neznámou Simonu Tancerovou, která se spolu s diváky učí a poznává a nejen zpaměti odvypráví scénář. Ona sama je z velké části spoluautorkou, tím, jakým způsobem určuje tok pořadu svými otázkami.“

Po stopách slavné bylinářky Marie Treben

Třezalka, foto med

„Léčivé rostliny doslova prorůstají mým životem. Používám je pro svou rodinu, přátele i klienty. A když o nich hovořím se zajímavými lidmi, je to naplnění rčení o tom, když je práce člověku zábavou,“ řekla o své zkušenosti s moderováním Simona Tancerová. I ve druhé sérii se vydá za botaniky, lékaři, bylinkáři a zahradníky. Pro letošní pokračování navíc tvůrci přichystali nahlédnutí do historie bylinkářství a představení osobností, vztahujících se k tématu, z historie vzdálené i blízké. „Simona se například vydá po stopách slavné rakouské bylinkářky Marie Treben, která strávila kus života u nás, v Čechách. A i v letošní řadě Kouzelných bylinek se samozřejmě i vaři. Simona má v zásobě spoustu chutných a zdravých receptů, které budou zveřejnění na webových stránkách pořadu,“ vysvětluje dramaturg Milan Vacek.

Bylinky v okenním truhlíku

Bylinky v truhlíku, foto med

K otázce, co bylo impulsem k natočení druhé série Kouzelných bylinek, se vyjádřil kreativní producent Petr Kubica.  „První série sklidila veliký divácký ohlas. To dokazuje, že zdravý životní styl a hledání cesty k přírodě jsou témata, která dnešní společnost skutečně zajímají. Proto jsme přesvědčení, že si Kouzelné bylinky zasloužili další sérii. Tvoření je pro lidi, kteří nemají vlastní zahrádku, ale přesto by si rádi vypěstovali bylinky například doma za oknem.“

Více energie díky bylinkám

Přeslička, foto med

Setkání s bylinkami se dotklo týmu autorů pořadu. Režisér Vít Karas (Osmy, Ztracená brána): „Pro mě byly Kouzelné bylinky vítanou změnou. Když točíte hraný film, nic moc nového se nedozvíte – všechno je řečeno ve scénáři. Kromě toho je s bylinkami skvělá práce i s kamerou. Jsou poslušnější než herci, nikam neutíkají, hezky voní, dobře vypadají a jsou užitečné. Musím se přiznat, že předtím jsem k bylinkám vztah neměl. Pocházím z lékařské rodiny, část mých předků jsou chirurgové a internisté a tento způsob alternativní léčby nepreferují. Ale co bych to byl za režiséra, kdybych točil o něčem, co sám neznám. Takže jsem začal na sobě sám tyto léčebné postupy testovat a cítím veliký pokrok. Jsem vděčný za setkání s bylinkami, otevřel se mi tím nový svět, je mi mnohem lépe a mám víc energie.“ Pokud jste ho neviděli, najdete ho zde na webových stránkách České televize – ZDE.

Cibulový sirup proti kašli

Příprava cibulového sirupu, foto med

A pokud zrovna procházíte nachlazením a hledáte jednoduchý tip, jak proti němu bojovat, zde je náš osvědčený babský recept. Potřebujete jen cibule a cukr nebo v lepším případě med. Cibuli nakrájíme nadrobno, vložíme do misky přidáme dvě lžičky medu nebo cukru, zamícháme a dáme na dvě hodiny do chladu. Cibule pustí šťávu, vytvoří se sirup, který po lžičce polykáme každou třetí hodinu. Je to malý zázrak a s rozkrojenou půlkou cibule u postele (léčivé jsou i její výpary) budete brzo jako rybky.

Text Tereza-Anna Medková