Zářivě oranžové květy měsíčku rozzáří okrasné záhony, ale to není všechno, co nám tato letnička přináší. Měsíček lékařský, jak už jeho název napovídá, patří mezi velmi účinné léčivé byliny, z kterých můžeme připravovat čaj k léčbě různých neduhů nebo mast na křečové žíly, kožní problémy. Měsíček se velmi snadno pěstuje a často se volně rozmnožuje samovýsevem.
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) bývá vysoký třicet až padesát centimetrů, stonek a listy jsou na dotek lepkavé, při mechanickém narušení charakteristicky voní. Jednoduché nebo plné květy mohou mít různé odstíny oranžové nebo žluté barvy. Tato letnička existuje ve více druzích a všechny mají stejné léčivé účinky. Měsíček používali jako krášlicí a omlazující prostředek již staří Egypťané, hinduisté jím zase zdobili své chrámy.
Pěstování
Semena Měsíčku lékařského vyséváme od března do května přímo na záhon. Rostlina je nenáročná jak na kvalitu půdy, tak na hnojení i na stanoviště (roste téměř všude), i když nejlépe se jí bude dařit na místech, kam většinu dne svítí slunce Tady také bohatě pokvete. Měsíček vytváří hustý porost a utiskuje v blízkosti rostoucí ostatní rostlin, ale i plevel. Trochu jako plevel se měsíček chová, co se týká rozmnožování, neboť velmi snadno vytváří semena, která dobře přezimují a jaře z nich vyroste množství nových rostlin.
Sběr, sušení a skladování
Pro tvorbu léčivých prostředků sbíráme právě nakvetlé květní úbory jen za slunečného počasí, neboť tehdy jsou léčivé účinky největší. Vyhýbáme se rostlinám napadeným hmyzem, např- mšicemi, nebo chorobami. Sušíme je na tmavé místě, kde proudí vzduch a kde teplota nepřesahuje 60 °C. Nasušené květy dobře uzavřeme, nejlépe do tmavých nádob, kde jsou chráněné jak před vlhkem tak i před světlem. K výrobě masti používáme celé rostliny i s kořeny, které před zpracováním dobře propereme a vysušíme.
Obsahové látky
Měsíček obsahuje silice, hořčiny, karotenoidy (vitamín A) a další hodnotné látky. Sušená droga má povzbuzující účinky na tvorbu sekrece žluči, činnosti žlučníku, má hojivý, protizánětlivý a protiplísňový účinku. Pročišťuje krev, celý organismus, podporuje krevní oběh a napomáhá hojení ran. Měsíček můžeme užívat bez obav a dlouhodobě.
Co pomáhá měsíček lékařský léčit
Čaj z okvětních lístků měsíčku:
- silná a bolestivá menstruaci (čaj začneme pít týden před menstruací)
- žloutenka, problémy s játry, žlučníkové kameny (dva šálky čaje denně)
- pročištění organismu (dva šálky čaje denně)
- ledviny, uklidňuje
- zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje krevní tlak
- podpůrná léčba při mnoha druzích rakoviny.
Koupele, obklady, tinktura:
- hojení ran, kožní problémy (odvar nalijeme do koupele)
- zjemnění a zvláčnění pleti (odvar)
- bércové vředy (tinktura, zředěná převařenou vodou)
- rakovina kůže (čerstvá šťáva i tinktura)
- pihy a stařecké skvrny (tinktura)
- křečové žíly (rozdrcená čerstvá rostlina)
- plíseň nohou (čerstvá šťáva)
- vaginální mykóza (omývání výluhem, sedací koupele – 50 g sušených květů nebo čtyři hrsti čerstvých květů.
Měsíčková mast:
- rány, odřeniny, vředy
- proleženiny, zapařeniny, otoky
- omrzliny, popáleniny
- pooperační jizvy
- plíseň nohou
- zánět žil
- křečové žíly (na křečové žíly naneseme mast, přes ni plátno nebo obvaz, zabalit do mikrotenu a přes něj pružné obinadlo, nechat zabalené celý den. Večer umýt, potřít čerstvou šťávou nebo tinkturou a přes noc necháme volně, ráno opět namažeme a zabalíme. Asi po měsíci křečové žíly vymizí).
Příprava léčivých prostředků
- Čaj: Jedna vrchovatá lžička sušených květů na 1/4 litru vody.
- Sedací koupel: Čtyři až pět hrstí čerstvých nebo 100 g suchých bylin na jednu koupel.
- Výluh: Na půl litru vody vrchovatá polévková lžíce. Na omývání.
- Tinktura: Dvě hrsti čerstvých květů na půl litru pálenky nebo vodky, necháme vyluhovat 14 dnů na slunci na okenním parapetu. Poté scedíme. K obkladům ředíme převařenou vodou.
- Mast: Rozehřejeme 500 g střevního sádla, do něj vmícháme čtyři vrchovaté hrsti nadrobno posekaných květů, stonků a listů. Necháme vzkypět, zamícháme a přikryté odstavíme na celý den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené čisté nádoby a uzavřeme. Skladujeme v ledničce.
- Čerstvá šťáva: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odšťavňovače.
Uplatnění měsíčku v kuchyni
Měsíček uplatníme i v kuchyni. Mladé lístky mírně nahořklé přidáváme do zeleninových jídel i do salátů. Podporují činnost trávicí soustavy. Čerstvé okvětní plátky používáme jako bylinky do zeleninových salátů, do polévek, omáček aj., kterým dodávají příjemnou sytou barvu, specifickou vůni a jemnou chuť. Sušenými květy dobarvujeme dožluta podobně jako šafránem, polévky, pečivo či vařenou rýži.