Okrasná kapusta a okrasné zelí

fialovo- bílo-zeleně vybarvené listy okrasné kapusty
Okrasná kapusta, foto med

Okrasná kapusta a okrasné zelí považuje mnoho lidí za stejnou rostlinu. Poznáme je od sebe snadno – zelí má listy hladké, kapusta zkadeřené. Z původně konzumní zeleniny bylo okrasné zelí i kapusta vyšlechtěny zejména pro okrasu. Na podzim, v době, kdy letní krásky odumírají a truhlíky z oken a balkonů mizí, se objevují zajímavě dekorativní a vybarvené listy okrasné kapusty a okrasného zelí. Některé jsou tříbarevné a tvarem připomínají obří čajové růže nebo kamélie. Budou krásné v okrasné zahrádce stejně jako v podzimních i zimních balkonových truhlíkách.

Okrasné zelí, foto med

Okrasné zelí a okrasná kapusta (Brassica oleracea S.) můžou mít kruhové růžice v kombinace barev zelené, bílé, žluté, růžové a karmínově fialové, většinou jde o barvy dvě, někdy i tři. Tato rostlina pochází z Japonska, kde byla vyšlechtěná pro krásu z košťálové zeleniny, jako je kapusta (více o kapustě ZDE), kadeřávek (více o něm ZDE)  a zelí.  Okrasná kapusta má vejčité listy s výrazným žilkováním, ve středu vytváří střapatou nebo kadeřavou růžici zářivých barev. Ta se vybarvuje až při poklesu venkovní teploty pod 10 °C a svou krásu si uchová po celou zimu, ba často ji zkrášlí ještě třpytivá námraza na okrajích listů. Růžice není květenství, to se objevuje v létě jako nenápadné bělavé kvítka, z nichž se vyvinou podlouhlé zahnuté plody. Necháme-li je dozrát, získáme semínka pro další výsev.

Odrůdy a kultivary

White Xmas F-1 , foto med

Je vyšlechtěno množství odrůd a kultivarů. Ty se dělí na skupiny se stejným tvarem, vykrojením nebo kadeřavosti listů a liší se vybarvením růžice ve středu rostliny. Okrasné zelí mívá listy hladké, okrasná kapusta silně zkadeřené. Jsou vyšlechtěné i kultivary k řezu do květinářských aranžmá, jako na například Brassica White Crane F1 250s s až 80 cm vysokým stonkem, s bílou růžicí o průměru až 15 cm. Karmínově červený střed růžice má Rose Bouquet F-1, Red Peacock F-1, bílý White Xmas F-1 nebo White Peacock F-1. Barva je nejsytější uprostřed a směrem k okrajům se postupně ztrácí. Výhodou při pěstování je, že nemusíme rostlišovat, kupujeme-li si rostliny do okrasné zahrádky nebo do balkonových truhlíků či jiných nádob. Je velmi přizpůsobivá a roste podle prostoru, který poskytneme pro její kořeny.

Stanoviště

Okrasná kapusta i zelí upřednostňují slunné stanoviště a výživnou a mírně vápnitou  a vlhkou zeminu, nejlépe obohacenou listovkou.

Pěstování

Okrasná kapusta a okrasné zelí vyséváme na záhon od druhé poloviny května až do konce začátku července. Přes léto má rostlina nenápadné zelené listy, že se ani věřit nechce, jak nádherně se na podzim vybarví. Sazenice si můžeme předpěstovat výsevem v březnu do pěstebních nádob na okně nebo ve skleníku. Také je koupíme v zahradnictví v nádobách, a sázíme je od června až do podzimu. Koupené sazenice by měly mít nepoškozené listy a kořeny by jim neměly přerůstat z nádoby, protože taková rostlina pak moc neroste. Ideální rozestup je 50-60 cm, při menším budou menší i hlávky. Po zasazení zavlažujeme, tak, aby půda nikdy zcela nevyschla, ale nesmí být ani přemokřená. Přihnojovat můžeme zálivkovým hnojivem pro zeleninu, čerstvé organické hnojivo není vhodné. Pokud pěstujeme okrasnou kapustu či zelí v nádobách, např. balkonovém truhlíku, vyžadují zpočátku častou zálivku, kterou s přibývajícím chladem postupně omezujeme.

Okrasná kapusta v kuchyni

Okrasná kapusta, foto med

Přestože jsou okrasná kapusta i zelí vyšlechtěné jako dekorativní rostliny, stále jsou jedlé. Nejsou však tak křehké, jako zeleninové košťáloviny a potřebují o něco delší tepelnou úpravu. Zato originálně ozdobí podávané pokrmy. Okrasná kapusta a okrasné zelí obsahují stejně jako jejich zeleninová forma množství vitamínu C, E, Beta karotenu, vitamínů skupiny B, z minerálů železo, zinek, draslík, selen, a také vlákninu, která příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru a pročišťuje organismus.

Použití a přínos

Dekorativní kapusta, foto med

Okrasná kapusta a okrasné zelí pěstujeme pro její dekorativní vzhled, proto je vysazujeme na květinové záhony mezi podzimní rostliny, jako jsou chryzantémy (více o nich ZDE),  jiřinky (více ZDE)  a dalších. Do truhlíků na okna a balkony je sázíme na začátku podzimu, kdy již končí květiny, kterými byly osázené v létě, více ZDE, a ZDE . Jsou vhodné i k řezu a spolu s dalším rostlinným materiálem z nich vykouzlíme originální aranžmá.