Perovskie lebedolistá

Perovskie lebedolistá tvoří modrofialově kvetoucí polokeře, které připomínají levanduli, ale jejíž listy silně voní po šalvěji.
Perovskie lebedolistá Blue Spire‘, foto med

Perovskie lebedolistá tvoří modrofialově kvetoucí polokeře, které připomínají levanduli, ale jejíž listy silně voní po šalvěji. Sympatické je ti to, že nevyžaduje téměř žádnou péči, ani zálivku, neb se spokojí s deštěm. Pevné stonky se stříbrošedými listy vypadají na zahradě skvěle i v zimě. Pěstovat ji lze i v nádobách.

Perovskie lebedolistá ‚Lacey Blue‘, foto med

Perovskie lebedolistá (Perowskia atriplicifolia) pochází ze střední Asie. Lidově se nazývá ruská levandule nebo ruská šalvěj. Rostlina tvoří opadavý polokeř dorůstající výšky okolo metru. Na pevných stoncích rostou stříbřité oválné a hrubě pilovité listy, které voní jako šalvěj. Vydatné modrofialové květy uspořádané v koncových latích se objevují od srpna do října, podobají se květům levandule, dlouhé bývají okolo 30 cm. Perovskie patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae).

Druhy a odrůdy

Perovskie lebedolistá Perowskia atriplicifolia, foto med

Perovskie se u nás vyskytuje ve čtyřech druzích. Nejčastěji se na zahradách pěstuje Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia). Hybridní kříženci jsou např. ‚Blue Spire‘, ‚Lacey Blue‘, ‚Silvery Blue‘, ‚Little Spire‘, která je nižší a kompaktní, a proto je vhodná i do skalky. K dalším druhům patří Perovskie artemidina (Perovskia artemisioides), Perovskie krtičníkovitá (Perovskia scrophulariaefolia) a Perovskie dřevinkovitá (Perovskia abratanoides).

Stanoviště

Perovskie potřebuje hodně slunce a sušší, propustnou a třeba i kamenitou, nevýživnou půdu ve svahu. Rostlina dobře snáší i dlouhodobější sucho, ale potřebuje dostatek prostoru.

Pěstování

Perowskia, foto med

Sazenice Perovskie vysazujeme brzy na jaře nebo začátkem podzimu, kontejnerové rostliny kromě zimy kdykoli. Sázíme na vzdálenost asi 30 cm, dno výsadbové jamky (nebo pěstební nádoby) opatříme drenáží. Dopřejeme jim dostatek prostoru, jen tak se rozvinou do plné krásy. Ve skupinkách vytvoří nádherný modrofialový koberec. Na jaře rostliny seřízneme o třetinu, mladší stonky jen o pár centimetrů. Za dlouhodobého sucha Perovskie jednou týdně zalijeme. Je mrazuvzdorná až do – 30 °C, a i kdyby namrzla, po jarním řezu zase obrazí.

Množení

Perovskii rozmnožujeme v létě řízkováním zelenými řízky nebo odnožemi, na jaře semeny

Použití a přínos

Perowskia atriplicifolia, foto med

Perovskie lebedolistá je vhodná jak na okrasné záhony, tak i do přenosných pěstebních nádob na terasy. Je možné ji vysadit i do větších skalek. Kombinovat ji můžeme s levandulí, neboť rozkvétá po jejím odkvětu. Skvěle bude působit ve společnosti okrasných travin, na okrasných záhonech s trvalkami, jako například třapatkami, zápleváky, monardami, svíčkovci, astrami-hvězdnicemi, ostrožkami, ibišky a dalších kvetoucích keřů. Perovskie obsahují množství nektaru, a i v pozdní době poskytují potravu včelám a dalším opylovačům.