O správném účinku léčivých bylin, které jsme si v sezoně nasbírali, usušili je a dobře uskladnili, rozhoduje i způsob, jaký je připravíme. Nemůžeme každou bylinu jen zalít vroucí vodou, některé by působením tepla ztratily svou léčivou schopnost. Jindy je zas výhodné, i pro úsporu místa, vyrobit si z bylin tinkturu a užívat ji po kapkách. Ukážeme si správné způsoby přípravy léčivých bylin.
Čaj z léčivých bylin připravujeme třemi způsoby – buď rostliny přelijeme vroucí vodou, nebo je určitou vaříme, anebo je louhujeme za studena. Způsoby přípravy léčivých bylin:
Zápar nebo nálev
-Listy, nať, květy:
Čaj si můžeme vyrobit pochopitelně i z čerstvých bylin. Opláchneme je pod tekoucí studenou vodou, velké pokrájíme a v odpovídajícím množství vložíme do porcelánového hrnečku. Vodu uvedeme do varu, na minutu odstavíme a poté jí zalijeme připravené byliny. Čerstvé luhujeme velmi krátce, tak minutu. Čaj z nich musí být světlý nažloutlý nebo nazelenalý. Sušené léčivky, např. květy Bezu černého, ale luhujeme o něco déle, asi dvě až tři minuty. Čaj má barvu tmavší než z čerstvých rostlin, má i lepší chuť.
-Kořeny, kůra, plody:
Většinu těchto části léčivých rostlin, jakými je kůra, kořeny nebo plody luhujeme tak, že je vložíme do předepsaného množství studené vody, krátce je povaříme a ještě tři minuty necháme stát. Teprve pak je slijeme. Pokud máme takový čaj popíjet víckrát denně, je dobré uchovat ho teplý v termosce, neboť teplý je účinnější. Léčivé čaje pijeme pomalu, jen po doušcích a připravujeme je podle uvedeného návodu. Pamatujme, že léčbu určitě neurychlíme, budeme-li dávat větší než předepsané množství.
Výluh za studena (macerát)
Některé byliny ztrácejí teplem své léčivé účinky. Proto je nevaříme ani nespařujeme horkou vodu. Jedná se zejména o výluhy, které obsahují sliz. Z bylin to jsou například jmelí bílé, puškvorec a sléz. Tyto byliny přelijeme vlažnou vodou o teplotě 15 až 20 °C a necháme je stát za občasného míchání předepsanou dobu, většinou přes noc, tedy 8 až 12 hodin. Poté je scedíme a můžeme mírně zahřát, abychom je nepili úplně studené.
Čerstvá šťáva
Někdy je vhodné užívat léčivou bylinu po kapkách ve formě vylisované šťávy. Získáme ji pomocí odšťavovače, v němž se umyté byliny nadrtí a odstředí. Šťávu připravujeme zásadně čerstvou, její skladování není vhodné ani v ledničce.
Tinktury (esence)
Tinktury jsou rovněž výluhy, které získáme naložením do jednoho dílu 30 až 40% alkoholu a jednoho dílu vody. pálence režné anebo ovocné. Vhodná je vodka, režná nebo destiláty z ovoce (meruňkovice, slivovice aj.).
Postup:
- 1. Sklenici volně naplníme bylinami (využít lze většinou všechny části rostliny), například kostivalem, které nijak nestlačujeme, až po hrdlo a zalijeme je roztokem alkoholu a vody. Neprodyšně ji uzavřeme a postavíme na místo o teplotě asi 20 °C, kde ji necháme 14 dní, případně i déle.
- 2. Obsahem občas potřeseme. Po čtrnácti dnech výluh scedíme a zbytek vylisujeme přes husou gázu nebo řídké plátno.
- 3. Uschováváme v lahvích z tmavého skla. Tinktury pak užíváme podle potřeby vnitřně po kapkách zředěné v čaji, zevně na obklady nebo při masážích.