Třezalka tečkovaná nejen na nespavost

Žluté květy léčivé byliny třezalky tečkované
Třezalka tečkovaná, foto med

Třezalka tečkovaná je byla odedávna považována za kouzelnou rostlinu s významnou léčivou mocí. Moderní věda potvrdila, že skutečně obsahuje látky, které napomáhají ozdravení a regeneraci organismu i psychiky, a to výzkum ještě není zcela u konce. Třezalka působí tajemně i proto, že ve struktuře listu má drobné červené tečky, které při pozorné prohlídce uvidíme. Jedná se o červené barvivo hypericin, pro které naši předkové označovali také jako krev svatého Jana. Odtud pocházejí zřejmě i lidové názvy třezalky – např. bylina sv. Jana, bylina svatojánská, Janův olej, koření matky Boží, střezalka, svatá bylina, kvítí panny Marie a další.

Herba hyperici, foto med

Třezalka tečkovaná (Herba hyperici) je vytrvalá bylina výšky okolo 60 cm. Přímou, nahoře rozvětvená lodyha je bohatě olistěná. Listy třezalky jsou průsvitu proti světlu jemně červeně tečkované. Kvete žlutými, asi 25 mm velkými květy s pěti korunními lístky, také jemně tečkovanými. Tyto tečky jsou žlázky obsahující hořký tmavočervený olej. Třezalka kvete od června do září. Plodem je tobolka.

Výskyt

Třezalka se vyskytuje v letním období na slunných stráních, na skalách, na pastvinách, suchých loukách, na mýtinách a okrajích lesů i podél cest.

Sběr drogy, sušení a skladování

Třezalka tečkovaná, foto med

Třezalku tečkovanou sbíráme tak, že odstřihneme asi 20 cm jejího vrcholu – tedy nať a květ, ale ne plody. Nejlepší období pro sběr je červenec v dopoledních hodinách a zásadně za suchého počasí. Sušíme ji ve stínu, zavěšenou ve svazečcích na šňůře nebo volně rozloženou na lískách. S květy může být trochu problém – mají tendenci při vlhku hnědnout. Správně usušená bylina má světle zelenou nať a jasně žluté květy. Skladujeme ji v papírových sáčcích nebo krabičkách na suchých místech, chráněných před vlhkem i slunečním žárem.

Složení a užívání

Třezalka, foto med

Nať byliny s květy třezalky obsahuje flavonové glykosidy, (rutin, hyperosid, hyperin), třísloviny, silice, barviva (hypericin), organické kyseliny, triterpeny, či steroly a velké množství různých účinných látek doprovodného charakteru, např. provitamin A, vitamin C. Obsah a vzájemný poměr barviv kolísá podle lokality. Mezi největší pozitiva třezalky patří její sedativní a uklidňující účinky. Blahodárné působení třezalky na psychiku se projeví zpravidla po dvou až třech týdnech pravidelného užívání nálevu z této rostliny. Nálevem se také kloktá a potírají se zanícené dásně. Zevně se užívá třezalkový olej s hojivým, protizánětlivým a regeneračním účinkem.

Choroby a neduhy, které třezalka léčí

Zevně v podobě třezalkového oleje:

  • léčba hemoroidů a těžce se hojících rán;
  • urychlení hojení drobných odřenin i lehkých popálenin, zejména spálení sluncem;
  • léčba ekzémů, otoků a pohmožděnin
  • proti svědění a otokům po štípnutí či bodnutí hmyzem;
  • obklady na revma, výrony, modřiny, pohmožděniny;

Vnitřně v podobě nálevu:

Třezalka tečkovaná, foto med
  • tlumí poruchy nervové soustavy, např. nervozitu, neklid, úzkost, psychické napětí, pocity marnosti či strach;
  • lehké deprese, melancholie;
  • nespavost, problémy s usínáním;
  • choroby plic, slinivky břišní i jater;
  • poruchy trávení, léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy a zánětlivá onemocnění střev;
  • zmírňuje nevolnosti od žaludku, nechutenství;
  • podporuje látkovou výměnu, působí antibioticky a protizánětlivě, bojuje proti původcům chřipky;
  • blahodárně působí na ledviny při jejich čištění a zánětlivých onemocněních;
  • čistí krev;
  • pomáhají s nepříjemnými příznaky v období klimakteria;
  • zlepšuje kvalitu cév
  • při dlouhodobém podávání zlepšuje stav organismu při roztroušené skleróze;
  • podporuje rehabilitaci po mozkových obrnách.

Příprava léku z třezalky

  • Nálev: Dvě lžičky sušené třezalky vložíme do nekovové nádoby a přelijeme ji čtvrtlitrem vroucí vody. Hrneček zaklopíme a nálev necháme 10 minut louhovat, pak scedíme a pijeme po malých douškách 2x za den. Nálev připravujeme vždy čerstvý. Chuť je trpce nahořklá, čaj je bez pachu. Vychladlý nálev lze použít i jako kloktadlo.
Třezalka tečkovaná, foto med
  • Třezalkový olej: 100 g čerstvé kvetoucí natě nařežeme nadrobno, lehce rozdrtíme a zalijeme čtvrt litrem olivového, lněného nebo slunečnicového oleje. Tento macerát v lahvi uzavřeme a postavíme nejméně na 14 dnů, lépe však na šest neděl, na místo, kam svítí slunce. Alespoň jednou denně důkladně protřepeme. Poté rubínově červený olej přecedíme přes řidší látku. Čím je barva oleje tmavší, tím více účinných látek obsahuje. Olejem potíráme zevně rány, odřeniny a spáleniny, vnitřně užíváme 1-3x denně malou lžičku. Při pokojové teplotě a dobře uzavřená před vlhkem a světlem vydrží třezalka i výrobky z ní jeden až dva roky. Kromě klasických nálevů nabízí trh řadu výtažky z třezalky ve formě tablet, dražé či tinktur.

Upozornění

Nálev z třezalky je vhodnější pravidelně užívat v období, kdy nebudeme delší dobu pobývat na slunci, neboť může nastat alergická reakce – červené fleky na pleti. Třezalka také může snižovat účinky některých antibiotik, hormonální antikoncepce a některých dalších léků, proto je vhodné poradit se svým lékařem či lékárníkem.