Zahrada v červnu

sklizeň zralých jahod
Jahody, foto med

21. června teprve začíná léto, což nás v poslední době občas udivuje, neboť podle počasí bychom mohli soudit, že již vrcholí. Dny jsou nejdelší v roce a všechno roste před očima. Hlavní jarní pracovní nápor máme za sebou, což ale neznamená, že nic nemusíme dělat – zahrada v červnu i jako koníček se stále dožaduje k dílu vždy připravených rukou.

Sazenice, které jsme vysadili v předchozím období, již zesílily, proto přichází na řadu jejich ošetření, vyjednocení a podle potřeby přihnojení rychle působícími hnojiv. Pokud se v červnu nedostává vláhy, doplňujeme ji zálivkou, naprosto nezbytnou u kvalitních trávníků, ale i zeleniny. Musíme také bojovat s celou řadou škůdců, kupříkladu mšic, které se v tomto období intenzivně rozmnožují a škodí na všech mladých porostech.

Okrasná zahrada

Okrasná zahrada, foto med

Květiny i okrasné keře potřebují dodávat pravidelně výživu a zalévat, abychom zachovali dostatečnou násadu nových poupat a květů. Růže upevňujeme ke konstrukci, stejně jako další popínavé rostliny. Potřebují také přihnojit a hlavně ochranu proti mšicím. Kvete celá řada keřů, odkvetlé části pravidelně odstraňujeme, aby výhony mohly dobře vyzrávat. Zavčas vyrýváme cibule tulipánů a hyacintů – rozhodně dřív, než zcela zatáhnou. Dále dokončujeme poslední výsadby nejnáročnějších druhů květin, doplňujeme zbylá místa na záhonech. Dokončujeme sestřih jehličnatých dřevin, jako jsou túje i cypřiše v živých plotech, ale formujeme i zimostráz. Stříháme i rozvolněné dřeviny, aby se uvnitř znovu zahustily, současně doplňujeme závlahou vodu a živiny. Další řez provádíme až po překlenutí horkých a suchých měsíců.

Trávník

Péče o trávník, foto med

Zahrada v červnu přináší jako jednu z hlavních prací pravidelné sečení trávníků a v době přísušku jejich zavlažování. Zvlášť u nově založených okrasných trávníků co nejdříve vyhrabeme pokosenou trávu, aby nezničila nové výhonky. Proti výskytu plevelů v trávnících a pod okrasnými keři, můžeme aplikovat herbicidy nebo látky zpomalující růst nežádoucích rostlin.

Zelenina

Rajčata na záhonu, foto med

Sklízíme rané košťáloviny, saláty, ředkvičky, ranou mrkev, kedlubny, rané košťáloviny, hrách, chřest a brambory. Po jejich sběru na uvolněné místo ještě sázíme další sadbu pro pozdější sklizně. Počátkem měsíce sejeme mrkev, salát, ředkvičky, čínské zelí, fazole, šarlatové fazole a špenát. Vysazujeme pozdní květák, kapustu, zelí (lze vysévat i přímo). Tyčková rajčata vyvazujeme k oporám. Závlaha je v tomto období nezbytná hlavně u druhů, které nasazují hlávky nebo plody. Svlažení vyprahlé půdy provádíme zrána, abychom zálivkou v poledním slunci nenapáchali více škody než užitku. Začíná největší nápor savých a žravých škůdců. Především za teplých nocí narůstají velmi rychle kolonie mšic, křísů a dalších savých škůdců, proto musíme pravidelně hodnotit jejich výskyt a ihned ohniskovitě zasahujeme postřikem, dokud se vyskytují v malých koloniích. Dřepčíci stále představují velké nebezpečí pro brukvovitou zeleninu.

Bylinky

Dobromysl, Oregano, foto med

Pro kuchyňskou potřebu průběžně sklízíme kopr, majoránku, koriandr, bazalku, meduňku, mátu, rozmarýn, šalvěj a další koření. Krásně kvete levandule, kterou sbíráme a sušíme. Sbíráme právě kvetoucí léčivky, jako je bez černý, lípa, akát… Sežínáme prvních mladých výhonů také u různých druhů aromatických rostlin, jako je meduňka a máta.

Ovoce

Jablka na stromě, foto med

Červenají se rané třešně, rybíz i maliny, průběžně sklízíme jahody, dozrává angrešt a josta. Nejlepší podporou dobré násady plodů je přihnojení plnými hnojivy. U jabloní se střídavou plodností probíráme plody. Ošetřujeme stromy proti obalečům, na kmeny umísťujeme lepové pásy. Je doba propadu přebytečných plůdků na ovocných stromech. Jde o přirozený proces regulace nadměrné násady, kterou by stromy stejně neuživily. Naopak u jabloní se, hlavně v místě nahlučených plodů, provádí probírka zcela záměrně, abychom podpořili velikost a kvalitu plodů na úkor množství malých jablek. S tím souvisí i pravidelné přihnojení ke stromkům, můžeme kolem nich ukládat mulč v podobě posekané trávy. V případě potřeby provádíme postřik proti hnědnutí meruňkových listů, proti peronospoře révy vinné a mšicím u peckovin.