Zahradní zástěny pro větší soukromí

fialové květy popínavé rostliny Klematis, plamenek
Zástěna porostlá Klematisem, foto med

Pokud nemáme kolem zahrady vysokou zeď nebo zcela neprůhledný plot, těžko se ubráníme nakukování kolemjdoucích. Jsou ale místa, kde nám to může být vyloženě nepříjemné. Většinou se chceme opalovat, koupat, sprchovat, grilovat a posedět s přáteli na zahradě v soukromí, a ne na odiv celému okolí. V takových případech nám dobře poslouží různé zahradní zástěny, které není nijak těžké postavit.

Ideální jsou dřevěné systémy z impregnovaného dřeva, které jsou připraveny rovnou k montáži. Stejně poslouží treláž, dřevěná mříž ve tvaru čtverců nebo kosočtverců, které necháme porůst popínavými rostlinami, například Klematisem.

Chráněné zákoutí na zahradě

Dřevěná mříž treláž, foto med

Zákoutí chráněné zástěnou můžeme na zahradě v sezoně využít k opalování, četbě, stolování nebo odpočinku od zahradničení. Dobré je pro větší pohodlí najít si pokud možno bezhlučné místečko v závětří. Jednoduchým řešením je vytvořit polozavřené místo chráněné ze dvou nebo ze tří stran stěnami bez průhledu, proutěnými laťovými či ozdobnými zástěnami. Pro vytvoření takového klidného útočiště nepotřebujeme nijak velké prostranství, které by narušilo celkový vzhled okrasné zahrady. Popínavé rostliny zdobící zástěny přinesou pak do místa našeho odpočinku svěžest a stín.

Tradiční laťová zástěna

Tradiční je mříž složená z tenkých dřevěných latěk připevněných souběžně nebo křížem krážem do svislého rámu. Na trhu se nabízejí mříže různých šířek a výšek od 1 do 2 metrů, ale není těžké si zástěnu vyrobit podle svých představ. Mříž bychom měli povrchově ošetřit. Vhodný je například nátěr lazurou ve vhodném odstínu. Mříž z latěk je dekorativním prvkem, který na zahradě vytváří oporu popínavým rostlinám. Klematisy, růže,  jasmíny a další popínavky a dodají naší zahradě třetí rozměr.

Zástěna ve venkovském stylu

Proutěná zástěna, foto med

U chalupy nebo domu na venkově bude nejlépe vypadat zástěna ve venkovském stylu. Můžeme si vybrat mezi masivním dřevem kombinovaným s žárově zinkovaným železem, zástěny pletené z proutí anebo plné prkenné díly. Jejich výška by se měla pohybovat mezi 1–2 metry. Naprosto přirozeně pak vypadá prostor oddělený živým plotem. Případně si můžeme pořídit štíty a palisády z bambusu. Stěna bez průhledu dokonale zakrývá určené místo. Je vhodnou ochranou proti větru.

Upevnění zástěny

Upevňovací kotvy, foto med

Boční stěny mříží a stěny zahradní zástěny ze dřeva ukotvíme v zemi upevňovacími kotvami nebo zemními vruty. Chceme-li prodloužit život dřevu umístěnému ve venkovním prostředí, neměli bychom ho vystavovat přímému kontaktu se zemí, vodou nebo mokrou plochou. Podle způsobu sestavování mříží nebo stěn můžeme zvolit jednu ze tří metod:

  • Trámky nebo sloupky, které budeme zapouštět do země, ošetříme asfaltovým přípravkem.
  • Dřevo od země izolujeme tak, že je připevníme na kovové pozinkované patky zaražené do země nebo zalité do betonu. Patku můžeme zalít přímo do betonového dílce, který vyčnívá ze země.
  • Seřízneme horní část sloupků a kolíků do špičky nebo je chráníme krytkou z pozinkovaného plechu.