Slovo „bio“ se stalo úspěšným obchodním zaklínadlem. A bodejť ne, když v případě potravin si pod ním většina z nás představí samé zdravé a chutné věci. Brambory, které chutnají jako brambory a šťavnatou zeleninu a ovoce, které voní. Bioprodukty prostě letí a to spotřebitel – tak už to chodí – pozná v peněžence. Přitom soustředit se na samozásobení a biozahradničení alespoň saláty nebo bylinkami může skoro každý.
Stačí pruh země na zahradě, balkon nebo terasa. Důležité je vědět jak na to, začít a vytrvat. Dobrým pomocníkem nám může být Základní kurz BIO zahradničení Petera Berga z nakladatelství Kazda.
Zahradnický mistr
Peter Berg nepatří k autorům, kteří se ochotně ujímají kdykoliv jakéhokoliv tématu, které zrovna frčí. Čtyřicet let praxe zahradnického mistra uplatňujícího zásady biodynamického zemědělství je zárukou, že ví, o čem píše. Dobrými a často návodnými fotografiemi vypravená kniha Biozahradničení je navíc tematicky přehledně uspořádaná. Takže své biozahradničení můžeme začít od zkoumání půdy, a pak se krok po kroku jednotlivými pracemi během ročních dob dostat k plodům své práce.
Biozahradničení
Těžiště knihy je jinde než u tematicky podobných publikací. Berg totiž přikládá velký význam půdě, jejím kvalitám a způsobům, jak její plodivé schopnosti zvýšit. Na kondici půdy záleží totiž asi nejvíc, jak se nám daří, a Berg ví, jak na to. A protože se jedná o biozahradničení, veškeré použité prostředky mají ryze přírodní základ. Všechno je v našich rukách a všechno zvládneme (přitom s minimálními náklady) sami. Je možné snad jen diskutovat o vlivu měsíčních fází a některých jiných aspektech agrotechnických teorií pozoruhodného filozofa Rudolfa Steinera z dvacátých let, z nichž Peter Berg vychází, a které tak trochu připomínají čarování.
S trochou magie
Je to užitečná kniha. Je fakt, že chuť, vzhled a vůně ovoce, zeleniny a bylinek získaných biologickým zahradničením je proti tomu, co většinou kupujeme, jiná – a to rozhodně lepší. A jejich zdravotní význam v umělém a často chemickém světě kolem nás nelze vyvrátit. Kdo tímto základním kurzem podle knihy projde, pochopí, jak to v přírodě funguje a zažije spoustu radosti z rýpání se v půdě i jeho výsledků. A koneckonců, trocha té magie k zahradničení patří.
Ukázka z knihy Biozahradničení:
Příprava jích
Jíchy neboli zákvasy posilují rostliny a svým hnojivým účinkem slouží jako preventivní ochrana rostlin. Také si je snadno sami vyrobíme z léčivých rostlin:
Kopřivová jícha
Kopřivová jícha slouží k posílení rostlin a také k preventivní ochraně rostlin. Nadto se jedná o jemné dusíkaté hnojivo. Použijeme-li nespotřebované zbytky kopřivového výluhu, je třeba tuto tekutinu po dobu asi dvou týdnů podrobit kvasnému procesu. Kvasný proces zajistí, že se dusík z kopřiv stane dostupným pro rostliny. Pro přípravu jíchy, na rozdíl od výluhu, lze tedy použít i sušené rostliny (200 g sušeného materiálu na 10 1 vody).
Na jíchu rovněž potřebujeme nádobu s víkem. Dejte pozor, abyste nenaplnili celou nádobu (nanejvýš ze čtyř pětin), poněvadž jícha během kvasného procesu začne pěnit, tekutinu pokud možno denně vydatně promíchávejte, abyste tak kvasnému procesu zajistili přísun kyslíku. Zákvas zpočátku zapáchá, v průběhu kvašení však zápach ustupuje. Asi po 14 dnech, podle počasí, je kopřivová jícha hotová. Tekutina má nyní tmavé zbarvení a již nepění. Listy a části stonků scedíme a dáme nadrcené na kompost.
Preventivní užití
- Jíchu následně naředíme vodou v poměru 1:10 (v případě choulostivých rostlin až 1:20) a zaléváme jí půdu, nejlépe již vlhkou, v oblasti kořenů rostlin, U dlouho rostoucích plodin aplikujeme ředěnou jíchu během hlavního růstového období v odstupu asi 14 dní, u krátkodobých plodin jen jednou. Jíchu rozstřikujte nejlépe ve dnech, kdy je zataženo. Nepolévejte přitom listy zralé ke sklizni, aby tak nedošlo k popálení rostliny. Dbejte na to, aby koncentrace nebyla příliš silná, jinak by totiž mohla způsobit poškození rostlin.
- Kopřivovo-kostivalová jícha
Kopřivovo-kostivalové jíchy si velmi cením. Spojuje v sobě růst podporující účinky dvou léčivek a výborně se hodí k posílení rostlin. Obsahuje velké množství dusíku, jakož i draslíku, fosforu a stopových prvků. Výroba probíhá tak, že nejprve nasekáme kostival (Symphytum officinale) spolu s kopřivami a následně, stejně jako u kopřivové jíchy, založíme v nádobě s víkem tekutinu. I zde se doporučuje přidat na podporu kvasného procesu kamennou moučku.
Knihy od lesníka Petera Wohllebena z nakladatelství Kazda:
- Tajný život stromů
Německý bestseller odhaluje skrytý život stromů a překvapivá (vědecky podložená) zjištění, že stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek… - Citový život zvířat
Fascinující pohledy do zvířecí duše, kdy autor na základě nejnovějších vědeckých poznatků vypráví poutavé příběhy o bohatém emočním světě zvířat. - Les
Autor, který je lesník a odborník na les, předkládá čtenáři fundovaně, čtivě a s humorným nadhledem zajímavosti o lese a jeho obyvatelích. - Tajná síť přírody
V přírodě se dějí neuvěřitelné věci – listnaté stromy působí na rotaci Země, jeřábi sabotují výrobu šunky ve Španělsku a jehličnaté lesy umí přivolat déšť… Co se stane, když se vyvážený systém světa rostlin a zvířat naruší? - Slyšíš, jak mluví stromy?
Pro děti od šesti let je určena kniha o lese, která poutavě vypráví o tajemství stromů a zvířat a odpovídá na mnoho dětských otázek.