Během života nachodí většina z nás více než 40 000 km, což v podstatě znamená, že obejdeme celou zeměkouli. Přitom ne každý věnuje svým nohám náležitou pozornost a péči, kterou si rozhodně zaslouží. Řekne-li se péče o nohy, každý z nás představí něco jiného. Někdo nalakování nehtů či oholení nohou, jiný obroušení zrohovatělé kůže na patách pemzou, další pedikúru anebo dokonce lékařský zásah na ortopedii. Jak se nejlépe zbavit bolesti nohou?
Každá noha se skládá z 29 kostí, 19 svalů a 115 úponů. Chodidlo je velmi citlivé – obsahuje okolo 72 000 nervových zakončení a nemůžeme se proto divit, že z problémů s nohama může pramenit i třeba bolest hlavy nebo krční páteře. Enormní citlivost chodidel je odedávna středem pozornosti léčitelů a terapeutů. V našem těle je soustava reflexních drah, kterými se prostřednictvím nervů přenášejí nervové vzruchy do jiných vzdálených partií těla. Kvalifikovaný terapeut podle citlivosti v konkrétních bodech rozpozná, kde je problém, a dokáže tyto orgány také stimulovat.
Unavené a bolavé nohy
Unavené a bolavé nohy osvěžíme, budeme-li je často koupat v octové vodě. Na bolavé nohy je dobrá koupel v teplé vodě s hrstí soli a lžící hořčice. Starým dobrým receptem je masírovat si nohy Alpou. Otlaky a oděrky se lépe zhojí, jestliže nohy koupeme asi půl hodiny v odvaru z jitrocele a pak je natřeme citronovou šťávou. A jestliže nás nohy pálí po dlouhé chůzi, natřeme je bílkem.
S deformací na ortopedii
Každopádně lze problémy plynoucí z různých deformací a bolesti nohou ve většině případů odstranit: je však dobré nechat si od odborníka doporučit některou z ortopedických vložek a pomůcek, v nezbytných případech podstoupit i chirurgický zákrok. Důležité je přijít s problémem co nejdříve, protože čím později přijdeme, tím déle bude náprava trvat. Mezi časté deformace nohou patří:
– Ploché nohy
Vznikají přetížením nohou (např. zvýšením hmotnosti v těhotenství nebo z přejídání a absence pohybu), nošením těžkých břemen či neúměrně dlouhým stáním v zaměstnání. Také se může jednat o vrozenou sníženou nosnost klenby.
Příznaky: bolestivost, změna tvaru, snadná unavitelnost. V těžších stadiích se vytváří vbočený palec a kladívkovité prsty, chůze se stává topornou.
Prevence: vhodná obuv s pevnou klenbou, cvičení nohou, speciální vložky do bot (doporučuje se předchozí vyšetření ortopedem).
– Vbočený palec
Vbočený palec je většinou neškodný, ale často bolestivý. Může dojít k zánětu a dlouhodobý tlak vyvolaný třením v těsné obuvi může způsobit burzitidu – zánět tíhových váčků.
Příznaky: bolesti nohou, zduření nebo ztuhnutí kloubu, palec je vytočený pod nebo přes prsty, vyklenutí na boční straně kloubu spojujícího palec s nohou.
– Kladívkové prsty
Vznikají zkrácením šlach v prstech, které se ohnou dolů a nemohou se narovnat. V místech tření o obuv se tvoří kuří oka. Příčinou bývá i špatně padnoucí obuv.
Příznaky: prst je drápovitě zahnutý dolů, na špičkách prstu se tvoří kuří oka, bolest v prstu.
Prevence: vhodná obuv; v těžších případech lze uvažovat o chirurgickém řešení.
– Ostruha kosti patní
Příčinou je zanícený výrůstek na patní kosti. Ve většině případů vzniká nošením nevhodné obuvi.
Příznaky: ostrá bodavá bolest v patě, pacient na ni nemůže došlápnout, chodí po špičkách.
Prevence: jediná možná a vůbec nejlepší je dobře padnoucí bota.